Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
libra a scris:
Band1T a scris:sa inteleg ca exista un "kit" complet de amortizoare capota astra g?
cum se numeste exact?
ca pe la magazinele de piese auto din BV, nu stie nimeni!


Da. Eu asa am cumparat. In cutie se afla cele doua telescoape, cu elementele de prindere cu tot. Am mai spus asta.
Denumirea nu o mai stiu ca am aruncat cutia, dar cine vrea sa caute, gaseste.
Magazinele de piese auto aduc in general piese usor vandabile, sa nu tina banii blocati.
Pentru sanse de reusita mai mari, incarca pe la cele cu inclinatii spre tunning. Alea aduc si altceva decat placute de frana, becuri si bujii.


cat a costat kitul asta?
multumesc!
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Super bun topicul! Am amortizoarele, am bulbii, tre sa imi confectionez suportul de la sus, ce se prinde de capota, si chiar voiam sa caut ce dimensiuni imi trebuie! Multumesc mult!
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut cristii!asa am avut si eu,am avut amortizoare,bulbi dar din pacate capul acela de la tija de la amortizor este prea mare si nu se inchide bine capota,nu mai vorbesc daca ii mai pun si bulbii deja loveste in in aripa.Am impresia ca trebuie sa fie special pentru asa ceva sau cum zicea un coleg aici in topic ceva de wv polo.Am pus eu doua poze ca sa iti dai seama despre ce vorbesc....eu din pacate trebuie sa abandonez lucrarea....
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
NU mai stiu exact cum arata, dar faza e ca amortizoarele nu is cele standard, le am de la niste geamuri, destul de puternice, unul nu tine capota ridicata, dar 2 da, si au cap mic, tip bulb, la ambele parti! Am sa pun poze cu ele, sa cer o parere!
Skip ads

  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
spune-mi si mie te rog...de la ce geamuri le ai?am vazut si eu in comert la un magazin d-asta de mobila niste amortizoare erau destul de puternice dar erau prea scurte si nu ma ajuta cu nimic
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Faza ca astea le am de la un tractor, geamul din spate, tractorul nu e romanesc, clar! Am sa fac o poza, sa vedem daca is cat de cat bune, sa le masor, si sa vad poate au si un cod ceva pe ele! Revin!
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Da, astazi le-am gasit, am incercat o proba, singura problema e urmatoarea, nu incap intre spatiul dintre capota si caroserie, sau poate ca nu le-am pus eu bine! Sunt cu vreo 15 cm mai scurte decat cele pt haion!

  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
stau si ma gandesc....oare nu incap sa le punem si in alta parte sa nu fie neaparat acolo in spatiul ala de pe aripa acolo....
Skip ads

  • adrian.petrea

  • Mesaje scrise: 376
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
A reusit pana la urma cineva sa puna amortizoare "ne-dedicate" la capota? Sau toti care ati pus, le aveti cumparate speciale pentru capota Astra?
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cam asta am vrut sa zic si eu...
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Dar oare montarea unui suport de genul celui de prindere pe capota, si in partea de jos, astfel incat amortizorul sa intre complet in compartiment motor, nu ar rezolva situatia? Si cel de pe capota ar veni pus invers! In felul asta ma gandesc ca nu ar mai incomoda cu nimic, indiferent de ce are amortizorul in cap! Am sa rog pe cineva sa imi faca 4 suporturi si revin cu impresii!
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
stai un pic cristi ca nu inteleg...partea de jos unde sa vina prinsa astfel incat sa intre cu tot in compartimentul motor?chiar sunt curios cum zici tu pentru ca eu am tot incercat pe acolo sa gasesc un alt loc unde sa il pun dar...nici o speranta
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am masurat telescoapele, au 50 cm lungine, din care 13 cm tija subtire si 27 cea groasa! Am vb in seara asta de suporturi, pe luni marti is gata, dar nu is eu acasa sa le probez! Deci ideea e urmatoarea, am pus asa de proba sa vad daca merge si pare ok! Deci in loc ca amortizorul sa vina intre aripa si capota, o sa pun i felul urmator:
1. O sa fac aceeleasi suporturi ca de sus, pt partea de jos si de sus.
2.Orientarea bulbului sa fie spre interior si nu spre exterior!
Astfel inchiderea amortizorului se face in compartimentul motor si nu asa cum e normal!
Daca nu te-ai prins o sa fac maine o poza! Ideea e ca trebuie 4 suporturi aprox la fel, ca cel de pe capota!
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
aha...cam imi dau seama cum vrei sa le faci.hai sa vedem ce iese pana la urma,d-abia astept sa vad rezultatul final.Eu deja renuntasem la idee dar cu ajutorul tau se pare ca ma apuc de treaba din nou.Pune te rog o poza cum ziceai sa vad daca intr-adevar e asa cum le gandesc eu
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Maine pun o poza! Si eu vreau sa vad, dar tre sa am rabdare, ca plec putin din oras! Dar acum ca am vazut ca si amortizoarele is ok ca dimensiuni! Dar asezate in felul asta poti sa pui si alte modele de telescoape, de ex din alea care nu au bulb, ci o gaura in lateral am vazut la audi si bmw! Sa vad daca ma pot incadra in partea cu vasul de expansiune, acolo e un pic mai dificil, dar vedem!
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Cam asa, deci toata faza e ca le pun pe interior, mai greu o sa fie la vas, dar am sa incer sa fac cat mai mic suportul pt a nu deranja!


  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La prima vedere ar parea ca merge dar:
1.bulbul acela de sus impreuna cu suportul nu loveste in grila de plastic de la stergatoare?
2.tija de la amortizor trece peste cheder?plus ca pe sub cheder este tabla de care e prins si nu cred ca se poate inchide de tot capota
3.marginea aripii unde vine prins jos este cam mica ma refer la latime si nu prea ar merge surubul de 8 sau de 6 de la bulb
Mai ma uit si eu,mai analizez sa vad ce putem face....
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pana nu le pun, nu o sa stiu exact! Am sa ma uit maine, sa vad unde se inchide surubul ala de pe capota, poate in scobitura aia de la grila! Cand se inchide capota nu cred ca ajunge cursa la max, si pe garnitura aia s=ar presa numai tija subtire! Acum doar speculez, dar am sa ma uit! Pana sambata nu ajung in posesia suporturilor asa ca am timp!
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...312&start=740 uite aici cam cum trebuie sa fie puse ,si care sunt lungimile telescoapelor de capota
e posibil sa fie cam lungi si sa nu deschida capota ,dar merita totusi sa incerci .
pe balama trebuie facut un suport un forma de L asa cum vezi in poza iar pe aripa dai o gaura in care bagi direct surubul cu nuca al telescopului.
Ai in link acolo tot ce trebuie .
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Gata, am reusit azi sa finalizez montajul amortizoarelor! Amotizoarele nu sunt dedicate opel, pt capota, sunt amortizoare de 50 cm, pt geamuri! Am reusit sa fac 4 suporturi in forma de L, am dat gaura in ele, am pus nucile alea, si le-am sudat ( ca sa nu mai pun piulita pe partea cealalta ) Jos la aripa nu am gaurit nimic, am scos 2 surubele de acolo, aveau clema autofiletantam si am pus suportul ala, cu o plaucuta in loc de saiba de 2 cm, pt o mai buna prindere! La inchidere raman 5 cm de tija subtire, ce vine pe muchia aia de cauciuc! Nu atinge nicaieri, se inchide perfect! Amortizoare - luate moca, suporturi - una sticla bere de baut cu socru!

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR