Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • xtc-astra

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y 1.7 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o problema tot cu cheia...am schimbat 3 baterii in decurs de 3 saptamani...o baterie pe saptamana . se consuma prea repede ..stie cineva care este cauza?
Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 982
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
multumesc! m-ai lamurit.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
xtc-astra a scris:am si eu o problema tot cu cheia...am schimbat 3 baterii in decurs de 3 saptamani...o baterie pe saptamana . se consuma prea repede ..stie cineva care este cauza?


Cel mai probabil ai un scurt in cheie sau incearca sa iei baterii din alta parte. Mergi la un electrician sa se uite la cheie sa vada ce e cu ea.
  • xtc-astra

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y 1.7 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ms..o sa vad pe unde o duc...
Skip ads

  • dinelionut

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2001 db11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2010

  • Mesaj Privat
cum si unde gasesc sa ii schimb fata la cheia de un corsa c din 2001 mi sa deteriorat fataunde apesi sa deschizi usile si sa la inchizi?
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dinelionut a scris:cum si unde gasesc sa ii schimb fata la cheia de un corsa c din 2001 mi sa deteriorat fataunde apesi sa deschizi usile si sa la inchizi?


Salut,

Incearca pe carsx.ro (NU fac publicitate).
Daca nu au, incearca o improvizatie pana gasesti: desfaci cheia, iei o radiera si tai 2 fasii de ~0.5mm grosime pe care le pui sub butoane; poti schimba si bateria cheii.
Pe mine m-a dus treaba asta cateva luni bune, dar intr-un final am schimbat capacull cheii.
  • tomescu_g20

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2009

  • Mesaj Privat
tomescu_g20 a scris:
invest20042001 a scris:Cred ca la tine este problema din desincronizarea cheii. Te urci in masina, bagi cheia in contact si pui contactul in pozitia 1 (se aprinde bordul) apesi pe butonul de inchidere de pe cheie si il tii apasat. In acest moment, masina trebuie sa se incuie singura si imediat sa se descuie. Ai terminat.

Acum merge?


CA informatie, daca bateria din cheie este pe duca, becul rosu se aprinde si sta aprins permanent (ca o ironie) . Atunci te avertizeaza ca se termina bateria. De retinut ca daca nu ii schimbi bateria sta aprins cca 2 saptamani apoi, normal.......se stinge am fost la mecanic ptr k la mine facuse un scurt pe care l-am provocat eu prin montarea unui cesetofon necorespunzator,adik mai precis nu calculatorul masini nu mai vedea dak cheia este sau nu in contact nu ma pricep bine si nu stiu dak explic bine zic ceea ce am inteles d la mecanic,sa revenim adik in momentul in care deschid usa cu cheia in contact nu mai facea bipu ala lung , in fine mia schimbat nu stiu ce pe sub bord si acum face bipu knd am usa deschisa si bineinteles merge si inchiderea din cheie.mersi oricum ptr sfat

Toate bune.
SALUT! Vreau sati zic ca aceeasi problema am avuto si eu.Bagam cheia apasam butonu de pe cheie si mergea inchiderea,dar de ceva timp cu toate ca beculetu se aprinde de pe cheie nu se mai inchide nici cu cheia in contact si contactu pus. astept raspuns!bafta

  • iositu

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
tomescu_g20 a scris:
tomescu_g20 a scris:
invest20042001 a scris:Cred ca la tine este problema din desincronizarea cheii. Te urci in masina, bagi cheia in contact si pui contactul in pozitia 1 (se aprinde bordul) apesi pe butonul de inchidere de pe cheie si il tii apasat. In acest moment, masina trebuie sa se incuie singura si imediat sa se descuie. Ai terminat.

Acum merge?


CA informatie, daca bateria din cheie este pe duca, becul rosu se aprinde si sta aprins permanent (ca o ironie) . Atunci te avertizeaza ca se termina bateria. De retinut ca daca nu ii schimbi bateria sta aprins cca 2 saptamani apoi, normal.......se stinge am fost la mecanic ptr k la mine facuse un scurt pe care l-am provocat eu prin montarea unui cesetofon necorespunzator,adik mai precis nu calculatorul masini nu mai vedea dak cheia este sau nu in contact nu ma pricep bine si nu stiu dak explic bine zic ceea ce am inteles d la mecanic,sa revenim adik in momentul in care deschid usa cu cheia in contact nu mai facea bipu ala lung , in fine mia schimbat nu stiu ce pe sub bord si acum face bipu knd am usa deschisa si bineinteles merge si inchiderea din cheie.mersi oricum ptr sfat

Toate bune.
SALUT! Vreau sati zic ca aceeasi problema am avuto si eu.Bagam cheia apasam butonu de pe cheie si mergea inchiderea,dar de ceva timp cu toate ca beculetu se aprinde de pe cheie nu se mai inchide nici cu cheia in contact si contactu pus. astept raspuns!bafta


Asa am patit-o si eu. Am schimbat bateria de vreo 3-4 ori pana cand am fost la un centru specializat in piese de electronica si am cumparat o baterie de la ei (a costat aproximativ 35 Ron), de atunci nici o problema...
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dinelionut a scris:cum si unde gasesc sa ii schimb fata la cheia de un corsa c din 2001 mi sa deteriorat fataunde apesi sa deschizi usile si sa la inchizi?


www.cumparfatapentrucheiadeopel.com parca era sau
www.suntempoliticosicandceremchestii.tk
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat 4 baterii pana acuma. Cea originala era Varta, iar ultima achizitionata este Sony dar ... cel mai probabil piratata. Cel mai mult m-a tinut bateria undeva la 30 zile.

Iositu are dreptate, asa am gasit si eu cu 40ron parca baterie dar m-am zgarcit si mi-am luat 4 cu 10 ron/buc care m-au tinut 3 luni Smile
  • cosmo890

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2006 1.9 CDTI 110 KW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salutari. am si eu un opel vectra 2006 si cand schimb bateriile in telecomenzi, masina imi raspunde la un procedeu deschis - inchis de pe fiecare telecomanda dupa care nu mai raspunde la telecomenzi pentru o perioada de 2-4zile, adica se aprind avariile cand dau sa deschida sau sa inchida, dechide sau inchide geamurile, dar nu mai dezarmeaza inchiderea centralizata si alarma. Este normal asa ceva sa se intample? sau numai la mine se intampla?
  • olivier

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
invest20042001 a scris:Cred ca la tine este problema din desincronizarea cheii. Te urci in masina, bagi cheia in contact si pui contactul in pozitia 1 (se aprinde bordul) apesi pe butonul de inchidere de pe cheie si il tii apasat. In acest moment, masina trebuie sa se incuie singura si imediat sa se descuie. Ai terminat.

Acum merge?


CA informatie, daca bateria din cheie este pe duca, becul rosu se aprinde si sta aprins permanent (ca o ironie) . Atunci te avertizeaza ca se termina bateria. De retinut ca daca nu ii schimbi bateria sta aprins cca 2 saptamani apoi, normal.......se stinge

Toate bune.


Sa traiesti o mie de ani ,eram pe punctul sa mi pun alarma ca sa folosesc iar o telecomanda la o Vectra ,dar am urmat pasii si surpriza MERGE. Multumesc .
Skip ads

  • olivier

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ia uitati problema : mege ce merge telecomanda apoi trebuie sa o bag in contact pe trapta 1 sa o inchid , deci o setez iar si apoi merge de cateva ori pe inchis - deschis dupa care iar manevra cu contactul . Ce naiba are ?
  • nelutypo

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut,am o problema la inchidere ,am schimbat bateria la cheie si nu mai functioneaza ,am bagat cheia in contact pe treapta 1 ,2 pentru resoftare dar degeaba ,opel astra 1.4 16 v -1999 -multumesc ?
  • ArnautuIonut

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Ascona 1982 zea
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Va pot ajuta cu orice problema legata de chei auto .Ma puteti contacta pe mp . Multumesc .
  • razvanmarius19

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Domnilor, DOMNISORILOR, am o intrebare. Mi s-a stricat cip-ul de la telecomanda de la inchiderea centralizata de la astra al meu:) am citit undeva, nu mai tin minte unde exact dar spunea : daca in 3 minute nu ai schimbat bateria, se descodifica si trebuie sa o codifici din nou. trebuie sa pui o baterie buna de 3 volti, ii pui capacul te duci la masina sii bagi contactul si trebuie sa apesi pe butonul de la inchidere, trebuie sa se incuie si sa se descuie o singura data, si daca cip-ul functioneaza correct atunci inseamna ca merge bine cheia de la inchiderea centralizata. bun. acum intrebarea e ca daca iau un cip de la un opel astra ca al meu de la dezmembrari (ASTA FIIND DESCODIFICAT) si sa ii pun baterie si sa il codific la mine, ar functiona? deci iau cipul si il pun la cheia mea SI SA IL CODIFIC CU CONTACTUL PUS . ar functiona?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si vad ca te-ai hotarat sa faci ci un mic spam, postand asa, peste tot...
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ce ati facut pana la urma cu bateria care tine putin? La inceput tinea foarte mult dupa care ajunsese intre 1-3 luni iar acum doar 1-2 zile . Sunt luate dintr-un supermarket si un magazin de specialitate . Mai caut si in alte parti . Sigur o fi bateria sau posibil ceva prin telecomanda ?
  • indesit

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2012

  • Mesaj Privat
cine ma ajuta si pe mine sa desfac cheia(tip briceag)la astra h , vreau sa schimb bateria si nu as vrea sa ii rup clemele ca nu stiu sa o desfac.
  • neroseu

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut, aveti idee cum se desface aceasta cheie in vederea schimbarii bateriilor?


Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR