Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mai are probleme cineva cu inchiderea centralizata sa nu mearga acuatorul pe spate dreapta sau stanga ,stiu ca mai sunt pt ca eu stiu inca cel putin 4 dar as vrea sa stiu daca cineva a gasit DE CE , si daca au schimbat ce au schimbat ,au schimbat toata incuietoarea spate (fara maner bineinteles) mercy de eventualele parerei si opinii ...
Skip ads

  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
verifica firele din furtunul care face legatura dintre stalp si usa. Asa am patit eu, m-am dat cu capul de pereti si n-am gasit defectul, cei din service (cu tech2) au zis ca e actuatorul ars, ca nu are continuitate circuitul), dar am desfacut furtunul si aveam 4 fire rupte (nu-mi mergea nici tweeterul)

https://www.clubopel.com/vie...09&highlight=
  • VEROLIUB

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
[quote="adishoru"]verifica firele din furtunul care face legatura dintre stalp si usa. Asa am patit eu, m-am dat cu capul de pereti si n-am gasit defectul, cei din service (cu tech2) au zis ca e actuatorul ars, ca nu are continuitate circuitul), dar am desfacut furtunul si aveam 4 fire rupte (nu-mi mergea nici tweeterul)...sau de exemplu eu, am avut probleme cu usa soferului, nu se inchidea/deschidea din telecomanada si am procedat in felul urmator: am dat jos iala(incuietoarea) am dat gauri cu burghiu in nituri si am desfacut-o bucati pana am ajuns la conactul din interior care are doua picioruse invelite fiecare intr-un burduf, am desfacut acel contact si am constatat ca era oxidat inauntru, l-am curatzat, remontat si functioneaza normal Very Happy
  • p_coral_98

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 1,8 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salutare.sper sa ma poata ajuta si pe mine cineva.am un vectra b din 1999 si mi s-a stricat motorul de inchidere de la capacul rezervonului.am fost la o reprezentanta opel si mi-au spus ca pentru al schimba am nevoie de seria care apare pe carcasa.problema este ca eu l-am desfacut si aruncat pana la urma pentru ca era ars motorul.am mai incercat vreo 3 de la dezmembrari dar s-au ars.cei de la opel au spus ca s-au ars pentru ca sunt diferente de conectori s-au asa ceva.va rog sa ma ajutati cei care aveti vectra b din 1999 si sa imi spuneti si mie cateva serii ca sa stiu ce sa cer.va multumescc mult.
Skip ads

  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Cu ceva serie, imi pare rau, nu te pot ajuta. Dar poate te va interesa unul SH; e un coleg care vinde si motoras rezervor printre altele. Gasesti anuntul AICI . Multa bafta.

L.E. Dupa ce am postat mesajul am vazut ce ai la profil: Alta tara ! Imi pare rau.
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Poti cumpara un actuator nou si-i poti adapta tija care incuie-descuie pentru ca la gaurile de prindere se potriveste. Eu asa am facut si merge de ceva vreme.
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Acceasi problema nerezolvata o am si eu. Am facut insa altceva. Alimentez mai rar, dar atunci cand o fac umplu rezervorul. In felul asta umblu mai rar la rezervor, iar ca sa stea incuiat, bag mana la motoras si trag cu mana de tija aia pe pozitia incuiat.
  • soso1985

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut
E a doua vectra B pe care o am si aceiasi problema, telecomanda desi are baterie noua si se aprinde becul verde si rosu nu functioneaza, la prima vectra B care am avuto am fost la un meserias si nu a reusit sa ii dea de capat si m-am enervat si am aruncat telecomenzile,acuma parca as cere ajutorul cuiva care se pricepe de aici, si sa ma uit eu personal pentru ca nu sunt chiar afon, asadar daca ma poate ajuta cineva, a-ti mai trecut prin asa ceva, va rog
Stima
Skip ads

  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ai incercat sa dai o cautare pe forum? exista o discutie unde iti explica cum sa sa recunosti telecomenzile
adica daca de exemplu ai dat jos bateria de pe masina trebuie trebuie sa recunosti telecomenzile, se face punand contactul si apoi imediat apesi unul din butoane, le incerci pe rand, facand asa ar trebui ca telecomenzile sa fie recunoscute de catre masina si apoi sa poti inchide si deschide usile din buton.
daca ai facut aceasta operatioune si tot nu poti deschide usile din telecomenzi inseamna ca ori sunt defecte ori nu sunt telecomenzile masinii, caci nu merge sa memorezi orice o telecomanta, chiar model identic dar de la alta masina, nu va merge,
Eu am patit sa mi se reseteze singura si apoi sa nu recunoasca telecomenda dupa un timp, dar asta s-a intamplat pt ca se dezlipise lamela de contact de pe placa electronica a telecomandei, avea momente cand nu facea contact o perioada X de timp si astfel se reseta, adica trebuia din nou recunoscuta, insa mergea pe moment.
  • soso1985

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am gasit, am rezolvat.
Multumesc
Se poate inchide
  • matzocu02

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sal. Imi spuneti va rog unde se afla modulul de inchidere centralizata la un opel vectra b? problema este ca nu se inchide decat din cheie ( la telecomanda am schimbat bateria si am reprogramato dar degeaba---poate nu stiu sa o programez) si se inchide doar usa sofer ( de unde inchid) si portbagajul. si usa dreapta spate nu se inchide deloc ( nici din central nici blocare manuala) , practic usa dreapta spate ramane deschisa permanent. Am dat jos panoul si am observat ca tija aia imbracata in mansonul negru care duce la sistemul de blocare este ok, dar sistemult de blocare nu isi face traba . A mai patit cineva asa ceva? Pls HELP
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu am patit la fel ca tine. si cred ca la dreapta spate e boala la vectra b . dupa cinci deschideri si inchideri de la usa sofer modulul de inchidere iti anuleaza comanda la usa blocata si o poti actiona manual . cu programarea telecomenzii nu o sa reusesti niciodata decat daca ai cel putin una care functioneaza . O poti programa de exemplu , si e foarte simplu , cu un laptop un cablu op-com pentru diagnoza pe care eu l-am luat cu 170ron de pe okazii si deasemeni softul op-com .
Skip ads

  • matzocu02

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cred ca am deschiso de cel putin 30 de ori si usa spate tot nu o pot inchide manual. ce as putea sa fac sa o inchid macar manual? maine dessfac modulul central sa vad ce ii acolo. ce imi recomndati?
  • razvan86us

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Si eu am aceeasi problema legata de inchiderea centralizata la usa dreapta fata. Am verificat si primeste curent de la modulul central. Am incercat sa desfac actuatorul, dar mi se pare ca este cu broasca. Are cineva idee daca se poate desface sau trebuie schimbata toata broasca_ Merci mult!
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu,daca tot ai probleme, desfaci (anulezi) inchiderea centralizataa masinii si cumperi after market(din magazin),pana in 70Ron sunt actuatoarele,sau alta varianta,exista modul de central cu 2 chei briceag+actuatoarele la 120-150 roni,ii nou si ai scapat de probleme!
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@razvan86us vezi ca se schimba doar actuatorul.Eu l-am schimbat.Am gasit la cineva aici pe forum (actuator + telescoape haion 50RON, +transport)
  • razvan86us

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Merci fain de raspuns! Multi km fara probleme ! Very Happy
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu telecomanda.Inchiderea e originala cu alarma din fabrica deci am telecomanda separata,nu e pe cheie.Butoanele telecomenzii merg foarte greu iar dupa un timp telecomanda isi pierde memoria.Tre sa apas cu toata puterea pe butoane.
Am cumparat o telecomanda identica de la o alta vectra la care butoanele au un "click"s i am incercat azi sa o programez.Am intrat in modulul Central looking dar nu imi stabileste legatura cu ECU Sad Am dat la immobilizer si acolo gaseste , dar ptr inchiderea centralizata nu am reusit sa fac nimic Sad A mai patit cineva asa ceva?
  • matzocu02

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu in mare parte mi-am rezolvat problema ...dar mam blocat cand am observat ca acuatoarele sunt blocate Sad problema este ca acuatoarele la vectra B 1 sunt direct pe sistemul de blocare ( acela prins in 3 suruburi torx) care nu se poate desface , deoarece este capsat. singura optiune----acuatori aftermarket Sad
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu am desfacut broasca si am gasit o parghie actionata de o mica rotita care nu mai statea la locul ei , am asezat-o am inchis broasca laloc dar a trebuit sa-i schimb niturile , nu a fost complicat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR