Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Cristian Arnautu

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2013

  • Mesaj Privat
de unde pot lua diodele si de care ca sigur treb sa fie cu o serie cv si unde vin puse ?
Skip ads

  • Cristian Arnautu

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am incercat cu resetarea dar nu merge ...
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ma mir ca nu merge. Ar trebui sa mearga
diodele is 1n4007 si le gasesti la piese electronice. scrie la CAUTA asa . TUTORIAL RIDICAREA GEAMURILORLA INCHIDEREA MASINI si la ultimele 2 pagini gasesti tot ce trebuie sa faci.
  • maryoamc

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2013

  • Mesaj Privat
salut! de curand am achizitionat si eu macaralele electrice pentru geamuri dar am cateva dileme nerezolvate...masina din fabrica are geamuri manuale si as vrea sa ii instalez electricele, dar nu am mufele ce ar trebui conectate la circuit adica mufele ce vin acolo langa mufa aldl si momentan nu am desfacut nici fetele de usi sa vad daca am mufe si in usi...as avea sanse sa le montez sau renunt la ideea de a avea geamuri actionate electric?
Skip ads

  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!
O micã problemã. Ieri veneam de la servici (pe jos) și când am ajuns în parcare pentru cã uitasem GPS-ul în mașinã am mers sã îl iau. Mergând spre mașinã scot cheia/telecomandã (aftermarket tip briceag, cele de la rom alfa trans) apãs pe butonul deschidere și surprizã.... semnalizãrile aratã cã apãs și teoretic mașina este deschisã dar practic nici o ușa nu se deschide, nici portbagaj nici bușon cumbustibil (aici ar fi marea problemã).... Am încercat bãbește, manual dar cu cheia în butucul ușii doar la șofer se deschide celelalte menționate mai sus rãmânând închise. Am încercat toate firele care intrã în modul, curent primește, receptorul de semnal funcționezã perfect, am încercat și OPCOM dar nu poate inițializa legãtura cu inchiderea centralizatã. Cum 90% cred cã este de vinã modulul de închidere centralizatã (defect sau bulit) 10% mã gândesc la ”alte probleme”. Așadar care sã fie problema?
Aștept rãspuns. Mulțumesc anticipat.
  • boban30

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2014

  • Mesaj Privat
salut, am o vectra b si de ceva vreme nu se mai inchide din telecomanda am schimbat baterie am pus contactu si am tinut apasat si tot nu merge dar in shimb rezerva merge ma puteti ajuta.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
jonyx87 a scris:Salutare!
O micã problemã. Ieri veneam de la servici (pe jos) și când am ajuns în parcare pentru cã uitasem GPS-ul în mașinã am mers sã îl iau. Mergând spre mașinã scot cheia/telecomandã (aftermarket tip briceag, cele de la rom alfa trans) apãs pe butonul deschidere și surprizã.... semnalizãrile aratã cã apãs și teoretic mașina este deschisã dar practic nici o ușa nu se deschide, nici portbagaj nici bușon cumbustibil (aici ar fi marea problemã).... Am încercat bãbește, manual dar cu cheia în butucul ușii doar la șofer se deschide celelalte menționate mai sus rãmânând închise. Am încercat toate firele care intrã în modul, curent primește, receptorul de semnal funcționezã perfect, am încercat și OPCOM dar nu poate inițializa legãtura cu inchiderea centralizatã. Cum 90% cred cã este de vinã modulul de închidere centralizatã (defect sau bulit) 10% mã gândesc la ”alte probleme”. Așadar care sã fie problema?
Aștept rãspuns. Mulțumesc anticipat.


Salut.
Din interior nu functioneaza daca apesi/ridici de "butonasul" care blocheaza din interior usile?

boban30, daca "cheia de rezerva" functioneaza corespunzator atunci posibil sa ai bateria descarcata, parte electronica din cheia defecta sau contacte imperfecte.
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut.
Am rezolvat asearã problema. Am terminat cu delegaþiile ºi am avut timp. Nici din interior (de la þâmburuºul ãla) nu funcþiona închiderea.
Am schimbat modulul de închidere (cel din dreapta jos, stâlpul pasager faþã bineînþeles) ºi totul a revenit la normal.
Skip ads

  • sidanttonio

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
la o vectra b se poate face sa se deschida portbagajul din telecomanda originala? multumesc
  • laurentiu1

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2014

  • Mesaj Privat
sal si eu am probleme cu inchiderea la inceput am avut probleme cu inchiderea pe partea dreapta nu s inchideau din tel se inchideau doar usile de la sofer acum de ceva timp nu imi merge nici parte de la sofer am schimbat si bateria dela tel am vazut tutorialele cu recunoasterea cheii nu merge va rog frumos ajutatima
  • kagula

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1998 18,16v gl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am si eu problema la inchiderea centralizata din cheie si nu numai .din telecomanda nu se inchid usile fata iar manual ramane deschisa usa dreapta fata in rest totul e ok (usi spate-portbagaj-rezervor).am verificat cablajul la usile din fata la stalpi si nu e nici un fir interrupt.am verificat voltajul pe mufa si doar un singur pin are current (12v-rosu)iar cu contactul pus am mai gasit pe doua din patru fire (5,2v)la actuator sunt 3 fire pe care nu am nici un fel de curent (atat stanga cat si dreapta).sigurantele de la panou sunt toate bune. precizez ca,cablajul masinii e ca nou si nu vad sa fie vreun fir rupt pe undeva.sa fie din modul ? sa fie alta siguranta pe undeva ?sa fi iesit vreun papuc din panoul de sigurante? are vreo legatura cu mufa casetofonului? astept parerile voastre....
  • romi2

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea! Problema mea consta in defectarea telecomenzii de la inchiderea centralizata, si cum nu am decat una m-am hotarat sa o inlocuiesc, dilema este ca nu stiu ce sa cumpar, ori alarma , pe care s-o ,,cuplez " cu inchiderea de pe masina, ori un modul inchidere centralizata cu telecomanda. Si acum o intrebare : daca achizitionez o inchidere este obligatoriu sa anulez modulul original?

Respect!
Skip ads

  • Daianu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Buna.Detin un Vectra B sedan din 97 si de ceva timp nu mi se mai deschide portbagajul din inchiderea centralizata.Precizez ca portbagajul se deschidea numai din inchiderea centralizata din cheie.Cu cheia direct nu pot deschide deoarece tind sa cred ca butucul este dus.Am sefacut capitonajul de pe portbagaj si am dat on ochi pe acolo ,si actuatorul este pur si simplu blocat.Am incercat sa trag de tija acestuia dar este intepenit .Ce pot sa fac?Vreau sa schimb inchiderea centralizata cu totul dar nu stiu de care sa iau .Pe net am vazut cu 4 actuatoare [mie imi trebuie cu mai multe .4 usi ,usita rezervor,portbagaj]De care ma sfatuiti sa iau sau cum pot repara inchiderea mea bolnava?Va multumesc
  • sgn

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2014

  • Mesaj Privat
se schimba actuatorul de la portbagaj .nu inteleg de ce sa schimbi toata inchiderea de pe masina cand e blocat doar un singur actuator
  • Daianu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Desigur ca m-am gandit la varianta asta.Dar daca a inceput unul sa pice am zis ca fiind totusi veche masinuta incep pe rand si urmatoarele , de aceea am optat pt. varianta schimbului intreg.
  • gogu_muscalu2007

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
mai intai verifica firele care alimenteaza actuatorul......posibil intrerupere la balama
  • Daianu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2014

  • Mesaj Privat
verificat............nu de acolo este cauza
  • kilu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2014

  • Mesaj Privat
am si eu o problema usa dreata spate nu vrea sa se inchida toate celelalte se inchid, ce pot face?
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Verifica firele din burduful de cauciuc de la usa,pot fi íntrerupte.
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare, ma adresez cunoscatorilor cu problema mea de a mai avea o telecomanda originala functionala (Vectra B2). Una functioneaza perfect fara probleme, la cealalta nici led-ul nu se aprinde, un electronist a incercat sa o repare dar n-a reusit. Mai am un set de telecomenzi bune, arata identic, sunt pe 433 MHz dar nu reusesc de programez sa functioneze. Ce ar trebui sa fac sa rezolv problema sau de ce nu se imperechiaza cu masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR