Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Masinile, oricare ar fi ori una de 1 000 000 de euro ori alta de 2000 de euro = consum de ulei + benzina + taxe + eventuale reparatii. Mai bine cu trotineta Smile. Facem si muschi, nici nu poluam.
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Da marian_sro , clar acest aspect. Cu siguranta au vrut sa scrie "cel putin 1l/10000km" , deci zece mii. Cred ca este greseala de tiparire.
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
In august i am bagat Duralube tratament motor si un tratament care curata sistemul de injectie tot Duralube , rezultatul a fost un consum mai bun la benzina cat si un consum mai mic de ulei , intre timp am pus GPL si a revenit consumul de ulei la 700 ml la 1000 km , ulei folosit Comma eurolite 10 w 40 deci pun consumul pe seama GPL ului care ar creste temperatura de functionare a motorului ,probabil daca nu aveam Duralube pus, imi consuma si mai mult , asa ca vorbesc din experienta pe Opel , la Mercedes diesel, Duralub si a facut iar treaba dar mi ati fi zis ca nu e Opel . Numai bine .
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Dupa cercetari in ale GPL ului am ajuns la concluzia ca GPL ul are temperatura de aprindere la jumatate fata de cea pe benzina , deci nu din cauza GPL ului mi a revenit mie consumul la ulei , oricum dupa ce am pus Duralube in primele doua mii s a imbunatatit consumul de ulei , adica imi consuma mai putin ( s a redus la jumatate) , acum dupa alte cateva mii si in special la ultima mie unde am fost f atent , constat ca imi consuma cu 100 - 200 grame mai putin decat inainte de a pune Duralube , ceea ce e tot un castig , adica tot am redus cu un sfert consumul la mia de km .
Skip ads

  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Colegule cip255? Mai ești ”opelist”?
cum îți mai merge mașina, o mai ai?... sunt f curios...
sau colegul claudiu220405 dacã a rezolvat cu consumul de ulei...
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Știe cineva pe colegii care îi caut? or mai fi pe aici?
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Colegule care ai pus Duralube.....ai coborat consumul cu 200gr......ai rabdare pana cand se va depune prin canalele de la segmenti,canalele de ungere si pupapele de la tacheti...si o sa vezi distractie in max 1-2ani.
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Ai pus tu si ai ajuns la concluzia asta ? Am pus inclusiv in motor de Mercedes si n am avut nici cea mai mica problema . Vorbesc din propria experienta si nu din postarile altora .
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu n-am pus dar am mai bine de 30 de motoare reparate clientilor care au pus asemenea minuni .... cred ca stiu ce vorbesc
  • acasa sorin

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
astept si eu raspunsuri pt tine...ca pt mine mi s au lungit urechile...la noi in sv ajng mai greu
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
M am documentat pe pagina celor de la Comma si am gasit uleiul care mi se potriveste conform paginii si anume XT2000 15W 40 SEMISINTETIC - pt Opel Vectra B 1,6 16v x16xel
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
colegule jeje, nu mai bine cauti alt motor sau il faci pe asta asa ca la carte? Fiindca altfel, de consumul de ulei nu o sa scapi, si cu uleiul ala 15w sigur o sa compromiti si altceva prin motorul ala.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Romanul care se respecta incearca intai toate variantele ocolitoare care in final duc la acelasi rezultat....reconditionare motor dar la pretul triplu...apoi nelipsita concluzie....ce motoare proaste face Opel. Very Happy
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Opel face masini si motoare bune, care intretinute bine nu fac nici un fel de probleme mult timp. Problema apare la masinile cu "doar 160.000km" de la pensionarii din germania, la cele la vcare se schimba uleiul in motor doar cand suna ceva urat, si chiar si atunci se pune ce e mai ieftin.
Romanii nostri nu stiu sau nu vor sa stie ca o masina are nevoie de bani ca sa functioneze cum trebuie si sa nu te lase in drum. Orice motor va consuma ulei la anumite regimuri de mers/condus, dar cand ajungi sa faci schimbul la 5-6000 km doar din completari, deja e cazul sa iti pui semne de intrebare. Dupa mine, daca consuma 1,5 litri la 10.000 e acceptabil, iar ce e peste, e din cauza problemelor.
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Motorul meu are 450000 de km , in afara faptului ca papa ulei , merge ceas , de cand am pus GPL m am scos si la bani , daca maine un mecanic mi ar spune sa refac motorul , directia pe care o ia este la dezmembrari , la ce a facut masina si a scos banii cu prisosinta . N am avut probleme cu acest tip de motor , sunt multumit cum raspunde la comenzi , in afara de bujii pe care le am schimbat ultima oara pt ca am pus GPL , n am schimbat nimic , deci concluzia mea este ca am un motor bun si apropo de GPL cand m am uitat la bujii dupa 20000 km de mers pe GPL , nu mi a venit sa cred , jurai ca sunt noi . Fum nu scoate atata timp cat este cald afara , cum se raceste apare un fum alb si din cate am vazut cam toate fac asa , deci daca eu am bagat Duralube , am dat niste bani , n am legat cu sarma , daca ii bag 15w 40 ii bag semisintetic nu mineral , asa am gasit pe pagina producatoruluiComma , pretabil pt tipul de motor si nr de km . Atentie vorbesc din experienta proprie si nu din auzite . Va doresc exact ce imi doresc mie , numai bine !
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR