Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am o intrebare referitoare la tipul si starea sistemului de servodirectie. In primul rand nu sunt complet edificat, sistemul este marca TRW sau Delphi? In al doilea rand, de cand am ,luat masina, vasul de expansiune se prezinta in conditiile din imaginile din link, adica este permanent transpirat. Nu l-am curatat vreodata si nici nu am verificat nivelul lichidului din cauza pozitiei aproape imposibile. Ce parere aveti, trebuie sa imi fac griji? Pana acum nu am sesizat vre-o problema la directie.
[img=http://img319.imageshack.us/img319/8582/servo15ms.th.jpg]
[img=http://img418.imageshack.us/img418/1289/servo21ok.th.jpg]
Skip ads

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Pompa este TRW de a doua generatie, de acelasi tip ar trebui sa fie si caseta.
Cred ca borcanul curge pe la garnitura si ar fi indicat sa verifici nivelul uleiului, eventual sa completezi si sa strangi bine capacul.
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Poza caseta + pompa TRW generatia a 2-a:


  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mersi de informatie. Am apucat ceva timp liber si mi-am luat inima in dinti si am sters acel rezervor. Ca ajungi acolo trebuie sa-ti strecori mana printre cabluri si conducte. Am sters cu o carpa inmuiata in diluant normal(gen petrosin) si am observat ca scrie TRW pe borcan. Am desfacut capacul si nivelul e OK. Nu stiu daca capacul mai trebuie sa aibe o garnitura in forma de O, are in schimb in interior forma ca un dop. Nu stiu cat etanseaza asta pt ca scurgerea era in fata, ca si cum lichidul ar iesi, datorita balansului produs la franari mai puternice.
Trami, poti sa dai niste detali tehnice, defectiuni frecvente, calitate in raport cu alte servodirectii, vad ca esti in domeniu. Multumesc.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu cum ai verificat nivelul insa mai este un topic cu aceeasi problema (cauta nitel, bogdanene era cu problema asta..)
pe capac e o tija lunga cam de 3-4 cm; la citiva mm de capat e o zona mai ingrosata (cam 2-3 mm) aia e zona in care trebe sa fie lichidul.. seamana cu joja.
cum bine zicea altcineva mi se pare si mie cam bizar in sensul ca acei 2-3 mm se traduc in citva mililitri (tinind cont ca pe joja diferenta intre max si min e 1 litru) ori asta sa fie diferenta la servo? atit de mica?

sterge bine buza borcanului cu o cirpa curata (fara diluant sau altceva) si la fel garnitura aia de cauciuc a capacului si vezi in timp... probabil e numai garnitura
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am facut poza, se vede sita si uleiul hidraulic.

La capac, nivelul uleiul de pe joja, l-am evidentiat in desen. Chestia cu deferenta de 1litru intre nivelul maxim si minim, e la joja de la uleiul de motor.

In poza cu interiorul capacului, am vrut sa arat ca nu mai este alta garnitura. Poti sa-mi spui Tram daca e corect asa?

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@BAC: Da era vorba de joja de la uleiul de motor referitor la 1l. In capac trebuie sa fie o garnitura de cauciuc ce este presata cand rasucesti dopul cam cu 90 grade pana in pozitia strans. De aceea la tine curge, nu are garnitura. Merci pentru poze. Daca am inteles bine uleiul trebuie sa fie la baza sitei ca sa ude portiunea subtire a tijei dopului ce trece prin ea. La mine este vreo 3 cm mai jos, dar nu am probleme cu servo.
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
@BAC
Este corect, garnitura exista, etansarea se face cu coltzul, ca in foto. Probabil a fost capacul un pic slabit, cand este strans, garnitura trebuie sa se umfle in lateral si sa etanseze.


Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@BAC nu te plange din atat daca nu-ti scade nivelul lichidului.
la mine pierde 1 bodon pe saptamana!!!!!! nu am timp sa a duc cu ea insa faza mai nasoala este ca un mecanic, daca o fi mecanic, mi-a zis din start "iti trebuie caseta noua". se vede ud rau pe la roata din stanga. ce o fi nu stiu!
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@love4cars : deci suntem 2 Sad (doar ca la mine se vede ud in dreapta si nu pierd asa de mult lichid ca tine).am inteles ca sunt niste semeringuri p-acolo.

@trami : ne descurci si pe noi Question
de la ce sa fie petele alea ?Confused
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@bogdanene - hai sa te linistesc!
nu exista chituri de reparatie pt casete de servo, una la mana si doi, o caseta trv, parca, este 19 mil iar una delphi este cam 12mil. simt ca inneeeebuneeeeesc!!! mi-e frica sa ma duc sa vad ce model imi trebuie mie. numai belele... azi i-am mai dat-o si lu unu' in cur Very Happy macar nu am eu mare lucru. sunt unii servodirectii.com, ciudat este ca sunt din italia dar site-ul este in romana. le-am dat mail sa vad ce zic.tote bune
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cei cu servodirectii.com sunt de fapt............trami Exclamation
de la el astept(am)raspuns...
Very Happy
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
pai si cine anume sunt trami astia!?
sunt seriosi? au solutii pentru aceste probleme? sunt scumpi?
ai reusit sa vorbesti la telefon cu cineva din ro? au magazin sau service undeva? o grama' de-ntrebari...
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:pai si cine anume sunt trami astia!?
sunt seriosi? au solutii pentru aceste probleme? sunt scumpi?
ai reusit sa vorbesti la telefon cu cineva din ro? au magazin sau service undeva? o grama' de-ntrebari...


TRAMI (TRAian si MIhaela), foarte seriosi, avem solutii la orice tine de servodirectii, nu suntem deloc scumpi, telefoane de romania am pus azi in site (le-am cumparat de pe www.oriunde.com si functioneaza, raspundem dupa ora 9 romaneasca). Activam in Italia, vezi si www.servosterzo.com , in RO n-avem deocamdata nici magazin, nici service, dar trimitem la comanda cel putin de doua ori pe saptamana.

@bogdanene: ai pipait burdufele? Acolo se aduna uleiul cand o caseta pierde.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cã tot veni vorba de servodirecþie am ºi eu o nelamurire poate ma ajutã cineva. Când am luat maºina nivelul uleiului din vas era sub ºi am completat. De atunci am verificat ºi a ramas la fel însã pe la fulia de la pompa de servo sau aia cred eu ca e pompa de servo situatã lângã distribuþie se vede ulei curs, iar când ajung la capãt de cursã se aude un fâsâit exact ca atunci când dai drumul la aer dintr-un cauciuc. Direcþia merge bine nu merge greu sau alt ceva ºi aº vrea sã ºtiu existã ceva riscuri se poate întâmpla ceva dacã merg aºa cu ea. Ce trebuie sã fac. Mi-a zis cineva cã este acolo un semering care trebuie schimbat. Ce se întâmplã cu fâsâitul ala se pierde presiunea din pompã sau ce. La capitolul asta nu prea mã pricep. Aºtept pãrerile voastre. Mulþumesc.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ahaaa.
am vorbit pe mail si ieri si azi. nu am stiut ca esti pe club...
pai am sa verific sa vad exact daca si mecanicul meu poate schimba chitul asta si daca este comand unul.

@bogdanene- vrei sa comandam(daca ai nevoie) sa ne vine impreuna!?
nu prea stiu cum sa trimit banii ca n-am card la bcr.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
fratilor!!!??? ajutati-ma si pe mine!
nu vrea nimeni sa-mi repare caseta( nu stiu, nu se baga).
degeaba comand kitul daca n-are cine s-o repare. plsss
astept un raspuns cat mai exact ca de dat telefoane si luat suturi in c*r m-am saturat.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
mdea, nimeni nu stie...
am sa scriu aici, ca sa gaseasca si altii care vor avea problema mea si sa stie ce anume sa faca.
deci, ce am facut: am dat mail la TRW(cred ca germania), in care spuneam ca vreu o caseta si ca... ca... Oamenii au fost foarte promti si mi-au raspuns (surpriza, in romana) prin colaboratorii lor de la timisoara, probabil le-a dat un FW. cei de la timisoara mi-au zis de unde sa iau si cat costa o caseta produsa de ei. in concluzie, am sa iau o caseta noua pe la 12mil si aia e. chitul de reparatie costa acceptabil dar manopera... mi s-au cerut 10mil Shocked 90% cred ca asa se va intampla ca alta rezolvare nu vad. daca stiti voi alta mai ieftina, nu ezitati! Sad
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Tu cu mine n-ai pus bine problema, m-ai intrebat cat costa kitul, dar nu si reparatia sau ce alternative iti mai pot oferi. Ai dat o gramada de telefoane, mai sus ti-am spus ca am si eu numar de Bucuresti.
Gata cu mustruluiala, ai facut bine ca ai testat piata.
Ai un mail!
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
problema rezolvata. scimbat caseta cu una reconditionata. merge f bine si sper sa n-am pb cu ea... mult timp sau deloc Very Happy cost 9.5 mil manopera + piesa. merci traian(si adi)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR