Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Stie cineva cum se poate schimba, daca se poate face asta in garaj? E vorba de burduful dinspre roata.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca ai instrumentele necesare probabil ca se poate. nu stiu ce masina ai. la a mea a trebuit data jos roata si capul de planetara.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
trebuie dat jos normal, dar exista si un "device" care il pune si peste capul de la planetara.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Se slabesc shuruburile de la roata, se ridica mashina pe cric atat cat roata sa fie 2-3 cm mai sus de pamant, se desfac shuruburile de tot, se scoate roata, se ridica mai sus cricul (nu tb. la maxim neaparat), de preferat se pune langa cric un obiect mai mare ca sa dea stabilitate la mashina (scaun de lemn, roata scoasa shi peste ea un butuc de lemn sau mai multe scanduri, etc.). Se scoate shplintul de la capul planetarei, se desface piulitza care tine planetara (cheie tubulara de 32 cred), se desface piulitza de la pivotul de pe bascula (cheie 19) - se poate sa aiba un un shplint, daca e original - ATENTIE aceasta piulitza tb. sa fie noua la remontare (din aia cu plastic sau pvc in capat). Aici e bine sa mai fie cineva cu tine ca sa facetzi un "mangealic", adica iei o bara sau un levier mai lung shi o bagi ( Very Happy ) intre planetara si bascula, iar capatul sa ajunga eventual sub lonjeron. Unul din voi doi se lasa pe bara (levier) asha incat bascula sa se lase shi fuzeta sa lase sa iasa pivotul. Daca ai o presa, rezolvi cu ea mai repede. Dupa asta, pui o presa din aia cu 3 picioare shi shurub pe mijloc shi scotzi planetara din fuzeta. Fara presa, tragi ushurel de fuzeta, ca sa lase planetara sa iasa. Nu e bine sa bati in planetara cu ciocanu'! Dai cu spray shi mai incearca. P'orma tragi nu prea tare de planetara sa iasa din cutie. ATENTIE - este posibil sa curga ulei din cutie, asha ca sa ai o carpa curata shi sa astupi gaura de la cutie. Buun. Burduful are 2 inele de metal care se desfac shi dupa aia pui altele noi. Daca iei din alea cu shurub, este posbil ca acesta sa loveasca fuzeta in mers, e bine sa iei originale. Tai burduful vechi cu ce ai. Ca sa potzi pune un burduf nou tb. sa demontezi capul planetarei (dinspre roata) - "laleaua" i se mai zice. Pt. asta ai nevoie de un cleshte care lucreaza invers decat unul normal - cand strangi de manere se desface! Daca nu ai, prinzi planetara in menghina sau o tzine a doua persoana si desfaci cu doua shurubelnitze minus mai mici o sigurantza rotunda ce se gaseshte exact unde intra tija planetarei in lalea. Daca este vasilina curatz-o shi potzi sa speli putin locul cu benzina. E o parte mai grea, dar se poate. In timp ce doua mani se ocupa cu 2 shurubelnitze sau cleshtele, alta mana trage de lalea ca sa iasa. Dupa ce iese, in lalea se gasesc cam 6 bile mai mari ashezate pe un suport ca un cerc mai lat cu gauri. Daca vrei le scotzi shi speli bine tot p'acolo, dar e tricky la pus la loc. Se poate! Daca nu spala to shi baga vasilina speciala pentru asha ceva - castrol, etc. Colierul mic se baga pe tija planetarei, dupa aia, burduful nou shi se remonteaza laleaua pe tija plus colierul mare pe burduf. ATENTIE - nu umple burduful cu vaselina, pt. ca poate sa fortzeze la turarii mai mari ale rotii shi sa iasa p'afara. Restul il faci d'andoaselea.
Va rog corectati-ma daca este ceva greshit sau am uitat ceva.
Succes!
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
wow!!!! de ce nu pui tu chestia asta in sectiunea "how to"? (sau cum s-o fi chemind) seamana foarte bine cu ce au facut la masina mea.
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
marius radu, mersi mult, sunt foarte clare explicatiile! cum am burduful ma si apuc de treaba! planetara a mai fost scoasa din fuzeta la service, cand am schimbat amortizoarele (stiu ca a iesit foarte usor atunci), iar la pivot sper sa mearga o presa de pivoti de dacie...
  • vectrapxi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ai grija cind cumperi burduful sa aiba acelasi diametru cu capul planetarei ( diametrul mare ).Sint modele si modele iar diferentele sint si de 5 mm in diametru. Te trezesti ca ai facut o treaba buna si peste 3 zile burduful scapa din colier.Ar fi bine sa masori capul planetarei inainte.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai sa-l rugam frumos pe admin sa-l mute in "Cum sa..." pen ca io nu shtiu "cum sa..." mut mesaju' acolo.

Multzumesc, admin Very Happy
Skip ads

  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am cumparat chitul si m-am apucat de treaba, dar mai am o intrebare. m-am oprit la scosul pivotului (presa de pivoti de dacie nu merge...). din cate am inteles de la marius radu, trebuie sa fac o parghie (mangealac) intre bascula si lonjeron, sa apese pe bascula si sa o desprinda impreuna cu pivotul, - de fuzeta... eu am tot incercat diverse parghii, dar mai cu mila, si n-am reusit sa-l scot. intrebare: pot forta oricat in aceasta parghie, nu risc sa distrug pivotul (de fapt fortez rotula, care din cate stiu e ceva din teflon...) ?
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
daca nu iti merge cu presa, lasa parghia ca detreriorezi pivotu !!! dupa ce desfaci piulita pivotului, da'i 2-3 ciocane in prinderea dinspre fuzeta si iese singur. sta doar prins prin presare pt ca e tronconic. atentie sa nu iti scape coicanu in filetu pivotului, asa ca mai bine lasi piulita pe pivot dupå ce o slabesti.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Este bine sa dai shi cu un spray special care mai "topeshte" din rugina shi poate sa intre intre axul pivotului shi suport(fuzeta). Atentie insa la ciocane. Loviturile puternice "rasuna" pana in inima motorului. Ar fi ca o unda de shoc ce se propaga in diverse directzii. Presa de dacie nu merge pt. ca este construita altfel decat una pt. acest tip de pivotzi. Nu prea o gaseshti la "targ" sau daca gaseshti, e f. slaba calitativ. Alea bune costa mai mult de 1 milion bucata, da' macar face totzi banii.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
P'afara, la un atelier profi, nimeni nu da jos planetara doar pentru a schimba burdufu. operatia de face in 2 min cu treaba asta.



scula asta de poate face destul de usor si te scuteste de multi nervi.

http://www.nca.qc.ca/ncaen/installation.htm

Atentie insa la ciocane. Loviturile puternice "rasuna" pana in inima motorului.
Stai linitit. Sti ce se intampla cand iei o groapa de bucale? Cum rasuna atunci? Ce viteza ai?..ce masa are masina? fa un mic calcul.....nici pe departe nu se compara cu o lovitura de ciocan. Laughing
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca tot ai planetara demontata de pe fuzeta, nu e greu sa folosesti burdufuri "clasice" alea care le vezi tu sunt foarte extensibile, din cauciuc moale si mie nu-mi prea inspira incredere (am avut unul in mana...)
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu'i adevarat....sunt identice. astia vand aici marfa lor, dar merge la fel de bine pe orice kit de burduf.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Sunt convins ca ron nu poate face aceasta operatzie "p'afara" shi nici nu are scule de rezolvat treaba in 2 minute. Eu am incercat sa-l ajut cu ce stiu shi cred ca shi voi la fel. S-ar putea sa fie dezamagit incercand sa-shi duca operatia la bun sfarshit cu link-uri care sunt doar pe PC shi nu in mainile lui. No offence, Very Happy , dar eu zic sa-i dam omului ajutorul de care are reala nevoie. Informatziile nu sunt de lepadat, dar catzi din noi ishi pot permite un oarece lux prin achizitzia unor scule pe care nu le folosesc zilnic. Shi burdufurile sunt de xxxx tipuri. Important e ce bani are shi, daca-shi iubeshte mashina, cat baga in ea. Nici macar o presa d'aia buna nu merita sa o cumperi la urma urmei pen' ca dai peste 1 milion shi o foloseshti din an in pashti. Sau nu?
Treaba cu ciocanu' - nu fac o comparatzie cu strazile shi cate lovituri ia mashina trecand prin ele... este nerelevant in cazul lui, pen' ca, nici unul din noi n'ar da cu ciocanu' destul de tare doar de dragul ca "oricum o ia mashina in bot" pe drumurile din Ro. Daca incercam sa evitam gropile, atat cat se poate, de ce sa nu evitam shi alte lovituri fortuite? N-am nimic cu nimeni - e doar ceea ce simt pt. mashina mea, shi poate, pentru ale voastre Very Happy

PEACE!

BTW: Ron ai terminat ???
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
No offence taken...nici o problema, guide'ul tau e bun si asa trebuie lucrat. nici eu nu sunt adeptul ciocanului cand e vorba de masina mea; dar in situatia asta, chiar e o solutie. linkurile le'am pus mai mult pt a exemplifica ce afirmasem mai demult si pt a clarifica o neintelegere interna intre mine si "ron" (suntem prieteni de peste 20 de ani Wink ).

Dar daca cineva dintre noi traieste din asta, ii poate face singur scula. normal ca nu se merita doar pt o lucrare.

ron e pe ele acum si abia astep sa'l aud maine c'a terminat!
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
s-a rezolvat cu demontatul si curatatul, acum caut burduf, cel pe care-l aveam era mai mare... a fost chin mare de tot! capul de planetara era intepenit pe ax, am ciocanit in el de mi-au iesit ochii! si totul lucrat sub aripa, n-am scos planetara din cutie. in fine, bine ca s-a terminat (cel putin ce-a fost mai greu, cred) !
va multumesc tuturor pentru sfaturi si idei !

off topic: cum fac sa pun o poza cu capul de planetara? daca incerc sa deschid www.imagehdd.com imi deschide Pagina de start a forumului ClubOpel Shocked
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pozele de la ron:




  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mersi mult, Thanatos, acum poa' sa vada toata lumea cu ce m-am chinuit. in piesa marcata (*) din prima poza (cu bilele scoase) am batut serios pana a iesit capul de planetara...
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
planetara are un stift ca sa nu iasa din cutia de viteze?....sau daca tragi mai bine de ea iese fara probleme?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR