Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Aseara s-a facut polei pe drumul spre casa si am avut surpriza ca atunci cand vroiam sa plec de pe loc , se cupla ABS-ul la accelerare . Masina nu se misca de loc si cand vroiai sa accelerezi , nu se accelera dar ABS-ul intra in functiune ca la franare . Prima surpriza am avut-o duminica cand am vrut sa plec mai repede de pe loc intr-un viraj la dreapta si la roata de pe dreapta intrase ABS-ul .Pe dreapta erau ceva balti posibil si ghiata. Nu mi s-a mai intamplat asa ceva pana acum .Am reusit sa plec si cu scartait de roti vara trecuta . Ceva este dar nu stiu ce e . La accelerare intra ABS-ul . Daca nu ridicai cat mai incet posibil nu pleca de pe loc . A mai intalnit cineva asa ceva pe 1.7 CDTI ? Daca am TC activat ,e posibil sa-l dezactivez din buton ?

Multumesc .
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ti se aprindea vreun martor in bord?
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Nu am obsrvat nimic aprins.Singura confirmare sigura e cu tech2 .Stiu ca exista diferente de echipare la 1.7 CDTI intre cele cu AC si cele cu climatronic . Eu am climatronic .Sunt derutat ca in iarna asta daca aveam o roata care patina , se invartea cat de tare se accelera masina . Asta cand plecam de pe loc .

Multumesc .

Multumesc .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai e normal sa se invarta roata cu mai putina aderenta, e din cauza diferentialului. Cu o roata pe gheata si una pe asfalt e foarte probabil sa nu pleci deloc.
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Pai e normal sa se invarta roata cu mai putina aderenta, e din cauza diferentialului. Cu o roata pe gheata si una pe asfalt e foarte probabil sa nu pleci deloc.

Daca nu ai TC e adevarat ce spui.
In schimb daca ai sistemul va frana roata de pe gheata in asa fel incat sa distribuie putere spre roata de pe suprafata cu aderenta mai mare.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Bine, asta stiam si eu, am ESP la masina. Dar la B74LEL, masina pare sa se comporte ca si cum nu ar avea.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai nu prea pt ca el spune:
...cand vroiam sa plec de pe loc , se cupla ABS-ul la accelerare....

De aici eu deduc ca el a auzit cum se activeaza franele pe una dintre roti...deci e posibil sa aiba totusi TC

@B74LEL, treaba e simpla, daca ai TC trebuie sa ai si martorul in bord si acesta trebuie sa se aprinda intermitent in timp ce TC-ul controleaza.
DAca nu ai martorul nu ai TC
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai aici e intrebarea, cum de stie ca a intrat ABS? A simtit in picior? Sau pur si simplu a auzit ceva similar.
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai in picior nu avea ce sa simta din moment ce el era cu piciorul pe acceleratie, dar banuiesc ca a auzit zgomotul specific de la pompa de ABS si de la roata.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ei, pai aici am vrut sa ajung: poate a auzit cum prindea si scapa roata in mod repetat.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
lel:
dupa cum ai scris in primul post al tau , ai reusit sa activezi tc -ul cu op-com sau tech2. acelea sunt simptomele tc-ului activat. in al 2-lea post nu am inteles ce vrei sa zici... eu iti spun doar ca la z17dtl cele cu climatronic nu cred ca sunt mai dotate decit cele cu ac manual. nu conteaza clima in nivelul de echipare doar daca nu cumva sunt oferte de fabrica.
eu stiam ca tu nu ai tc. acum inreb: ai reusit ( sau ai incercat) sa il activezi cu ceva ?
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Ca sa raspund pe rand :

- se auzea un zgomot specific de ABS si masina nu tragea .Parea ca sta infranata si nu raspundea la acceleratie cum ar fi trebuit . Chair daca acceleram masina nu se tura pe masura apasarii pedalei .Nu facea nici zgomot de masina turata.

- Da , se simtea cum o roata e mai infranata si se comporta ca si cand intra ABS-ul doar pe roata respectiva (asemanator cu denivelarile de la trecerea de pietoni ). Nu era trecere de pietoni si ar fi trebuit sa simt la fel si pe roata stanga .
- Nu am optiunea de activare TC la OP-com .Suspectez o diferenta de echipare intre AC si climatronic pentru ca eu de exemplu am avut CC tras pana la mufa , am mufele in consola pt. incalzire scaune si alte masini fara climatronic nu au avut CC tras si nici mufele pt. incalzire . E posibil si sa ma insel .

Din ce am citit pe forum , cineva a activat TCE din ECU cu OP-COM dar nu a simtit nici o diferenta la 1.7 CDTI .
In concluzie cel mai bine o sa ma lamuresc cu Tech2 . E posibil sa fie si un comportament similar cu TC-ul dar sa nu am nici TC sau TC activat .

Multumesc .
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai TC functional din fabrica ar trebui sa ti se aprinda martorul TC-ESP din bord la punerea contactului. Ca sa fi sigur ca ai/nu ai TC acum ca e zapada afara incearca sa pleci cu 1-a de pe loc si accelereaza... daca rotile se invart in gol si ramai pe loc e clar ca nu ai. Daca masina taie din acceleratie si nu se invart rotile degeaba inseamna ca ai. Cand intra TC-ul nu se aude acelasi zgomot de ABS acel carait ... sau cel putin la zafira pe care am mers eu cu TC nu se auzea.
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Am inteles cum sa fac proba . Daca TC-ul nu face zgomot ca la ABS inseamna ca nu am nici urma de TC .

Multumesc.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si TC-ul face zgomot aproape ca si ABS-ul, dar numai cand se activeaza functionalitatea de brake TC. Daca iti controleaza doar motorul atunci nu face nici un zgomot.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
lel:
tu ai masina de mai mult timp, asa ca tu sti foarte bine ca nu se poate sa ai "simptome" de tc daca nu ai facut nimic la masina . eu stiu ca tu iti doresti sa ai tc , dar nu ai... poate ai o problema la planetare sau la abs.... ai avut o iarna intreaga timp sa nu derapezi , dar nu imi spune ca sa intimplat sa ai tc acum in martie....
in lagatura cu dotarile iti repet : nu conteaza clima . eu am clima si nu am mufe de cc sau bc trase. fratele meu are y17dt cu ac manual si are mufe de cc si bc... deci nu mai spune asta ca nu este edificator si nici nu are legatura cu dotarile masini.
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
acel zgomot care il auzi este de la TC,cand iti mai face vezi in ceasul din stg cu turometru,o sa se aprinda un martor cu o masina care derapeaza,si de aici acel zgomot de ABS!si din cate stiu eu nu se poate dezactiva!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am clima si nu am nici tc, nici mufe trase la volan. Deci nu e nici o diferenta de echipare.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
lel ! te astept cu rezultatul experimentului ... ai mai incercat sa derapezi ? ai reusit? ce ai facut?
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Nu am mai facut nici o proba .Masina nu e pe mana mea cea mai mare parte a timpului . Am sa vad cu tech2 care e treaba .

Multumesc .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR