Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am cateva intrebari referitoare la Astra mea, daca ma poate ajuta careva dintre voi:
1. Martorul de la centuri/ABS sta tot timpul aprins, chiar daca imi pun toate centurile din masina. Ce poate fi?
2.Nu am BC, pot sa montez unul?, sau sa fac cumva sa imi afiseze si mie consumul?
3.Mi se pare ca in ultima vreme mi-a crescut consumul, undeva la 8-8,5 in regim mixt, cu schimbat viteze pe la 3000-3500rpm. Este normal?
4. Unde gasesesc si eu scule Hazet in partea de vest a tarii ?
Astra mea e fabricatie 2002, motor Z16SE, 62kw.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
1. Martorul de ABS si cel de centura sunt 2 lucruri diferite. Cel de centura nu este activat din fabrica. Probabil vorbesti de ABS, caz in care trebuie verificat.
2. Asa cum am mai spus si pe alt forum dedicat, trebuie sa schimbi displayul si maneta de stergatoare, apoi trebuie trase mai multe fire.
  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
am gresit eu, in loc de ABS trebuia sa scriu AirBag.Scuze
pentru punctul 2, imi poti da ceva linkuri unde sa ma uit sa vad ce inseamna toata treaba si cam cat costa?
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

http://www.astra-g.go.ro/
  • tclaudiu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
In leg cu martorul pt Airbag:
in general problema apare de la mufa airbagurilor laterale, cea de sub scaune.
Cu motorul oprit si cheia scoasa din contact: desfa mufele airbagurilor de sub scaune (prima se scoate cea galbena care are un piciorus rosu ce trebuie tras in afara, iar apoi cea neagra la care piciorusul rosu se scoate cu totul) si curata (cu spray de contacte) pinii mufei de pe scaun si indoaie-i putin. De la mufa de sub scaun pleaca 2 cabluri spre spatar si spre centura de siguranta, verifica-le sa nu fie zdrobite sau intre sinele scaunelor. Apoi poti pune mufele la loc si face verificarea.
ATENTIE: CAT TIMP AI MUFELE DESFACUTE SA NU PUI CONTACTUL pt ca se memoreaza cod eroare airbag si-ti va ramane becul aprins pana te duci la Opel sa ti-l scoata.
Incearca cum ti-am scris si daca nu merge v-a trebui sa te duci in service sa-ti scoata eroarea. Mie tot asa mi se aprindea intr-una, am umblat la mufe si de atunci nu s-a mai aprins.
Ai grija cum conduci, cat timp e aprins becul airbag-urile nu se vor declansa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR