Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • mirceas

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cand e motorul rece de dimineata, mai ales acum iarna, la plecarea de pe loc cam trepideaza daca nu ii dau gaz sau nu tin ambreiajul mai patinat. Si cu spatele la fel.
Dupa ce se incalzeste o ok.
Nu as intreba in mod normal, dar de noua nu facea asa, aveam o plecare lina.
Astra G cu 16k la bord.
Sa imi fac probleme ca e ambreiajul obosit?
Skip ads

  • djvenom

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
16 k sau 160? daca ar fi 16 nu cred ca er fi o problema , dar la 160...posibil,
  • mirceas

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
16.000km
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut !problema ta nu e ambreiajul ci semeringul care se afla in spate la ambreiaj pe arbore .eu am patit-o asa la masina mea anterioara (golf3 variant)si tot la fel facea iarna cand era frig ,dar cum se incalzea ea putin era ok .asta face din cauza ca se prelinge putin ulei pe la acel semerig si cade pe el dar te sfatuiesc sa nu umbli la el ca nu are rost.(isi revine imediat ce da caldura )eu asa am lasat-o si nu mi-a mai facut probleme. ii trece .Ca o extrema urgenta te uiti sub ea si vezi daca iti cade ulei de la ea pe dedesubt daca nu se vede nimik atunci nu are rost sa umblii la nimik ca dupa aia te costa mult sa schimbi sa dai jos motorul etc.Daca am gresit cu ceva pana acum sa ma corecteze ceilalti opelisti ,dar nu cred ca e cazul .
Skip ads

  • mirceas

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu pierde ulei nici o picatura. de ce zici tu pare se fie semerigul de la palier.
sub nici o forma nu as desface cutia sau chiar ambreiajul decat daca e chiar necesar...
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
mirceas a scris:nu pierde ulei nici o picatura. de ce zici tu pare se fie semerigul de la palier.
sub nici o forma nu as desface cutia sau chiar ambreiajul decat daca e chiar necesar...


Confirm ce spune Eduard_tigra! Eu am cu a mea tot un astra g, 1,7 aproape 70 de mii de km. in prima iarna si eu m-am speriat. relax. ii trece de cum vine putina caldura. astea sunt masini cu personalitate. ce tie nu ti-e frig iarna? si ei. Very Happy . Lasand gluma la o parte nu stiu cat de reala e explicatia cu uleiul. Eu sincer cred ca e de la contractia la frig a materialelor care compun sistemul de ambreiaj. oricum e prima masina care face asa la frig si am si eu vreo 500 de mii de km facuti. solutie iarna putin mai turata la primele doua - trei plecari de pe loc.
  • mirceas

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
conduc si altele pe frigul asta, logan, skoda... nici una nu se comporta la fel.
daca e specific opel, m-am mai linistit... Smile
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
nu e specific da mai fac si ele cate o problemuta ca sunt fiare nu oameni:))
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
A incercat cineva sa combine piesele de la kit?

Am deja discul(sachs) si ma gandesc sa combin cu placa si rulment luk.E posibil?
Am inteles ca e aceiasi fabrica care le produce si avand in vedere ca kitul e dedicat pentru un anumit motor nu ar trebui sa fie probleme.Voi ce ziceti?

Inca ceva,cand am primit ofertele de kituri am primit si ceva de genul "Rulment presiune (F13,F17)","Rulment presiune (F23)".Ce sunt astea?Nu ar trebui sa stie daca ii dau seria de la sasiu ce fel de rulment imi trebuie?

Astra Z16XE
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR