Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • rareshmen

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Prelata oricum face zgomot in timpul mersului si am incercat chiar si fara ea sa merg si tot se auzea acel zgomot.
Ma tot gandeam cu ce as putea inlocui acea prelata sau ce sa-i fac sa fie mai inchegata...


Ultima modificare facuta de rareshmen la Sam 06 Mai, 2006 12:28 am
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu cumva cricul si cheia de la roti din roata de rezerva? Sau poate mai ai ceva scapat pe acolo. Se rezolva golind tot portbagajul, dand jos roata de rezerva, cricul, cheia si testand pe denivelari.
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Incearca sa vezi daca pragul e ok sau s-a desprins din "surubul" care il tine in spate. eu am patit asta si am un scartiit super frumos.....
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
poti sa lasi si rotile din spate un pic mai moi...la mine presiunea din carte e 2.2 fatza si 1.9 spate...eu le-am umflat pe toate la 2.2...ca asta e indicata in cazul masinii incarcate...si ma tot zdrancane...si azi m-am gandit ca eu car cu ea o data la 2-3 luni...si o sa le desumflu un pic cu prima ocazie Smile
Skip ads

  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu rareshmen si am impresia ca e de la acea prelata care acopera potbagajul ca am mers odata din intamplare cu ea stransa si parca nu mai scartaia. Se aude asa un scartait enervant, prima data am zis ca o fio si de la amortizoare, le-am schimbat si tot la fel se aude, deci... PRELATA...
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
la mine scartaitul infect vine de la chedere Sad
  • Blackwater

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2011 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu ai niste tampoane de cauciuc la hayon ? Nu stiu cum e la caravan, si la a mea (modelul din semnatura) se auzea un zgomot de care nu puteam sa scap, pina mi-a aratat cineva cum se poate regla hayonul. Acum nu se mai aude nimic.
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si cam cum se regleaza hayonul? ca si la mine cred ca imi joaca capacul de la portbagaj la denivelari....
Skip ads

  • rareshmen

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am rezolvat cu zdranganitul...
Am reglat mai mult tampoanele de cauciuc de la haion , am pus bureti intre haion si fata de la haion si am pus bureti si intre numar si suportul de la numar si intre suport si haion.Adik bureti la greu Very Happy .
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Blackwater a scris: pina mi-a aratat cineva cum se poate regla hayonul. Acum nu se mai aude nimic.


is curios si eu cum se regleaza Smile ca si la mine zdrangane
  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
la hayon sunt doua tampoane de cauciuc reglabile
daca rotesti de ele se scot mai in afara (se desurubeaza practic) atat cat sa se aseze hayonul mai fix pe pozitie - asta e tot
si daca mai scartaie un pic acolo cred ca ar fi bun un spray pentru chedere - n-am incercat inca
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mi-a trecut o chestie prin cap referitoare la prelata...da-ti-va si voi cu parerea inainte sa fac vreo prostie. Zdranganitul se datoreaza vergelelor prelatei care si-au facut joc in sina aia de ghidare in forma de U. Ce ar fi daca as trage un snur de silicon transparent in interiorul sinei, in coltul de jos. Snurul sa fie suficient de subtire sa nu impiedice glisarea vergelelor, dar sa faca totusi contact cu capatul lor, astfel incat sa le fixeze un pic mai bine. Sina treba un pic degresata, sa faca priza siliconul. Incercat in prima faza pe una din sine si daca nu se estompeaza suficient zgomotul, si mai e joc suficient, pus silicon si la cealalta. Ce ziceti?
Da-ti-va cu parerea, please!
Skip ads

  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Blackwater a scris:Nu ai niste tampoane de cauciuc la hayon ? Nu stiu cum e la caravan, si la a mea (modelul din semnatura) se auzea un zgomot de care nu puteam sa scap, pina mi-a aratat cineva cum se poate regla hayonul. Acum nu se mai aude nimic.



unde sunt tampoanele alea de cauciuc? Am si eu aceeasi problema
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
tampoanele sunt prinse pe haion. sut 2 chesti mici rotunde cu filet. cand deschizi portbagajul o sa le vezi Smile
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
chiar azi le-am desfacut si eu un pic (pana acuma nu stiam de ele:) ) si nu mai zdrangane asa tare , doar numarul il mai aud
  • Blackwater

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2011 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am fost plecat si nu am avut acces la net dar vad ca s-au descurcat ceilalti colegi forumisti cu intrebarile.
Si pe mine m-a macinat treaba cu zgomotul la hayon si nu am rezolvat-o pina nu mi-a aratat un nene cum se regleaza hayonul (vorbesc despre hatchback, nu stiu cum e la caravan): se inchide hayonul si se verifica sa fie la acelasi nivel cu restul caroseriei adica hayonul sa nu fie mai jos decit marginile laterale. Daca e mai sus nu zdrangane dar se deschide foarte greu, daca e mai jos se desfileteaza toampoanele pina se ridica hayonul la nivelul caroseriei. E posibil ca tampoanele sa le reglati diferit ca sa nu fie vre-una din margini mai ridicata sau mai coborita. Cam asta ar fi.
  • rareshmen

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
interesanta ideea cu siliconul....
dar acum depinde ca prima si ultima vergea au capetele mai groase decat celelalte si nu stiu daca mai poti baga la loc prelata sau dc sa o mai scoti ....zic eu....parerea mea
  • alex11

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
fratilor,aceea-si problema o am si eu.tot cu haionul!
in urma discutiilor voastre,cred ca o sa rezolv problema.
e foarte enervant scaitaitul ala Smile)
poate scap si eu de el,desuruband tampoanele alea de cauciuc!
sper sa mearga si la mine smecheria asta Razz
va multumesc pt informatii,si va salut cu respect!
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Interesant topicul desi e foarte vechi. Eu am caravan si la mine zdragane rau prelata din spate. E de ajuns sa dau usor cu mana ca se aude, iar la cea mai mica denivelare ai impresia ca-mi cad rotile.
Mai nou daca tin geamul putin deschis se aude cum scartie geamul, exista vreun surub care trebuie strans sau se poate face ceva?
  • alex11

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
tin sa spun ca am rezolvat problema cu scartaitul ala enervant.
toata treaba,in cazul meu a fost cauzata de acele tampoane de cauciuc,pe care le-am desurubat putin,si gata cu scartaitul Smile
tin sa multumesc celor care m-au invatat ce sa fac,si tuturor drumuri linistite!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR