Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ed
  • **
  • 93 mesaje
  • din 21 Mar 2010
  • Corsa 2002 Z10XE
  • Suceava
  • Ed

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
opel corsa c 2002, jantele sunt echilibrate, sunt in 4 prezoane si alea de 15 si alea de 13
Skip ads

  • Ed
  • **
  • 93 mesaje
  • din 21 Mar 2010
  • Corsa 2002 Z10XE
  • Suceava
  • Ed

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am o nelamurire, pe jante de 13 aluminiu, se potrivesc orice cauciucuri ......R13, nu ?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Foarte ciudata chestia cu dimensiunea
Pe talonul de la Vectra mea scrie:
Fata 205/50R169 H
sau 195/65R159 H

Spate 205/50R169 H
sau 195/65R159 H

Cate Vectre, atatea dimensiuni. Question
  • Ed
  • **
  • 93 mesaje
  • din 21 Mar 2010
  • Corsa 2002 Z10XE
  • Suceava
  • Ed

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
dap, si pe talonul meu scrie 155/80/R13, si am niste jante de 13 cu cauciucuri pe ele de 175/70/R13,

acuma nu stiu daca se potrivesc alea de 155/80R13 pe jantele astea Sad
Skip ads

  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ed a scris:dap, si pe talonul meu scrie 155/80/R13, si am niste jante de 13 cu cauciucuri pe ele de 175/70/R13,

acuma nu stiu daca se potrivesc alea de 155/80R13 pe jantele astea Sad


da se potrivesc...tot ce se termina cu R13
  • Ed
  • **
  • 93 mesaje
  • din 21 Mar 2010
  • Corsa 2002 Z10XE
  • Suceava
  • Ed

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
multumesc , m-ai luminat Embarassed
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Imi spune si mie cineva cat de legal sunt jantele pe 16 pe un astra g? In certificat la mine nu sunt trecute seriile (e tip nou). Ating cumva in aripa daca pun o garda de 50 pe ele? Multumesc mult!
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Pe 16 sunt ok pentru G si nu ating aripa.
Skip ads

  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
danutbenghiu a scris:Salutare! Imi spune si mie cineva cat de legal sunt jantele pe 16 pe un astra g? In certificat la mine nu sunt trecute seriile (e tip nou). Ating cumva in aripa daca pun o garda de 50 pe ele? Multumesc mult!


Salut vezi AICI pune dimensiunile jantei care o ai pe masina si cea care vrei sa o pui ..iti arata exact diferentele...Iti vei da seama daca merg puse pe masina sau nu
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de ajutor! Smile
  • calibra_v6

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1995 C25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Acum un an am trimis un email la cei de la rar cu aceeasi intrebare si mi-au raspuns c-am asa...

Referitor la scrisoarea dumneavoastra, va comunicam ca pentru a completa in cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele si jante ce pot fi montate optional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie sa luati legatura cu reprezentantii nostri abilitati sa faca modificari in C.I.V. Tariful pentru o astfel de prestatie este în jurul sumei de 100 RON.

In cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului, si, daca Laboratorul de incercari pentru siguranta rutiera decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice aplicabile. Tariful pentru o astfel de prestaþie este de peste 600 RON putand urca in functie de tipul de incercari la care este supus autovehiculul.

Pentru a putea opera in CIV aceste modificari este necesara obtinerea in prealabil a unei programari la reprezentanta dorita de dvs.
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cam mare bataia de cap Sad. Cum la mine in certificat nu e specificata dimensiunea jantelor si a cauciucurilor o sa pun maxim pe 15 ca sa nu bata la ochi lu nenea Garcea, oricum cartea de identitate a vehiculului nu esti obligat sa o ai dupa tine. Multumesc de raspuns! Wink
Skip ads

  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
danutbenghiu a scris:Salutare! Imi spune si mie cineva cat de legal sunt jantele pe 16 pe un astra g? In certificat la mine nu sunt trecute seriile (e tip nou). Ating cumva in aripa daca pun o garda de 50 pe ele? Multumesc mult!


Salut,
Initial am avut jante de 15" pe care am montat anvelope de iarna iar pentru vara mi-am echipat masina cu jante de aliaj de 16" si anvelope 205/50R16. Masina arata super bine, sta mult mai bine pe drum in special in curbe si e un pic mai rigida. Masina a fost admirata de multi prieteni, de mecanicii de la service si chiar si de directorul lor. Poze poti gasi in garajul meu.
Cele bune
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Faine jantele. Ms fain de raspuns. Cred ca pe 16 o sa-mi pun si eu in primavara. Am o intrebare: cat ai dat pe jante?
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
danutbenghiu a scris:Faine jantele. Ms fain de raspuns. Cred ca pe 16 o sa-mi pun si eu in primavara. Am o intrebare: cat ai dat pe jante?


jantele le-am luat de noi, sunt ATS (Germania), anvelopele sunt noi deasemenea Toyo Proxes T1R - de competitie si am dat cam 400 eur pe jante si cam 400 Eur pe anvelope. In primavara ma cam bate gandul sa le vand...aviz amatorilor Idea
cele bune
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
danutbenghiu a scris:Faine jantele. Ms fain de raspuns. Cred ca pe 16 o sa-mi pun si eu in primavara. Am o intrebare: cat ai dat pe jante?


Salut,
Esti interesat de rotile mele sau ai intrebat doar asa?
Merci
  • BR-17-VTE

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut dragi forumisti. am si eu o intrebare care ma sacaie de ceva timp si nu vreau sa arunc banii pe fereastra pe jante aiurea. eu in mom de fata am la masina jante de otel Prindere/Offset: 4 x 100 ET38 iar ca Dimensiune: 6.5J x 15, bineinteles cauciucurile sunt 195/60/r15, pe mine ma intereseaza dk acelasi cauciuc merge montat pe acest tip de janta: http://www.nlmotoring.com/X...k-p/53058082n.htm multumesc. o zi buna tuturor.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Uite aici : http://www.willtheyfit.com/
Si sa stii ca nu trebuie sa postezi de n`spe mii de ori.
  • BR-17-VTE

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
scuze:D dar vroiam sa primesc un raspuns rapid ca sa stiu dk comand sau nu. multumesc
  • mmx440

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut! vin si eu cu o intrebare de ordin tehnic (pt. ca stiu ca aici sunt multi oameni priceputi)
Jantele mele de tabla au 6j x15 ET50 prindere 4x100 anvelope 185/65/15(unii stiti ca e vorba de logan).
Vreau sa imi cumpar de aliaj 6.5j 4x100 dar ET35.
Unii spun ca un ET<20% afecteaza in timp rulmentii, capetele de bara, etc. Ce credeti? afecteaza un ET mai mic?

Pe site-ul indicat de colegul Cangri situatia ar arata cam asa:
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR