Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • radud5

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Tutorial: Repair OP-COM

Download VAUX-COM_120309a

Install OPCOM Win10



Skip ads

  • MMoisuc

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2022

  • Mesaj Privat
Am nevoie va rog frumos de softul pentru un opcom clona 2018... Cel de sus are masinile doar pana in 2014.
  • MPruteanu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Salutare baeti ! am si eu o clona V01.67 ! am nevoe de driver !
am aplicat toate mentiunile colegilor si tot USB Serial Converter il citeste ! folosesc o interfata versiune B,B+ (v20830) ma poate ajuta cineva ?
cpruteanu26@gmail.com
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Driver-ul il gasesti daca iti descarci VAUX-COM_120309a sau VAUX-COM 2014. Cu ocazia asta te alegi si cu un soft ceva mai actualizat decat Op-Com 2010.
Skip ads

  • alex_zr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Bunã seara,
Am citit toate cele 80 pagini ale acestei discuții și vreau sã-mi iau un OP-COM ca sã pot verifica senzorii din Electrohydraulic Hardtop la Tigra B. Pentru cã sunt mulți și e durere sã-i iau la mânã.

Puteți sã-mi recomandați un vânzãtor de încredere? Nu vreau sã iau o pocnitoare pe care s-o arunc. Și vreau s-o pot folosi și la alte mașini. Am citit aici cã cicã ar exista interfețe clone dar cu cip PIC autentic însoțite de soft cu licențã la niște prețuri mai omenești. Știți ceva?

De ex asta: https://www.olx.ro/d/oferta/...b-en-ID9SyZt.html

Mulțumesc
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pe scurt, in Romania, reprezentant al firmei care produce Op-Com, este un domn de prin Mures, Molnar si nu mai retin cum, stiu ca el a tradus meniurile softului original/oficial, pentru limba romana (il gasesti pe pagina producatorului din ungaria). La el te poti interesa despre interfata si program si ce fel de licente ti s-ar potrivi mai bine.
In rest, orice bãlãrii de licențe pe versiunea pãcii și alte cele, sunt doar cuvinte pentru marketing (eu le spun in alt fel, dar nu pot reproduce aici)*. Aici o sa adaug ceva la final.

Exista Clone bunicele, Clone proaste si Clone perverse si proaste.
- Clonele bunicele, sunt cu acel PIC18F458 real, care pot fi folosite cu mai multe variante de soft (dar doar Op-Com) si suporta upgrade si downgrade de firmware;
- Clonele proaste, au folosit un altfel de microcontroler (eu nu stiu ce era in realitate) dar pe care au scris OpCom. Acestea functioneaza relativ bine DOAR cu softul cu care au venit ele, iar la o incercare de upgrade sau downgrade de firmware, se vor bloca complet si devin nefunctionale;
- Clonele perverse (asa le-am spus eu, scuze), sunt clone care au un altfel de microcontroler (parca PIC18F45K80) dar pe care producatorii au scris ca ar fi PIC18F458 (de asta le spun eu ca sunt clone perverse). Acestea, in general vin cu vestitul firmware 1.99 (care nu exista la producator), functioneaza relativ binisor pana se incearca un upgrade sau downgrade de firmware, moment in care se blocheaza complet si devin nefunctionale.

La clonele bunicele, de cativa ani s-a reusit si o mica modificare hardware, pentru a putea fi folosite si pe masinile mai noi. Asa zisa modificare pentru interfata de tip C, C+.

Informatii despre cum arata unele clone si cum arata celelalte (vorbim despre cum arata hardware-ul intern, nu carcasa), despre modificarile care se pot aduce si despre ultimele softuri care pot fi folosite GRATUIT, sunt in foarte multe locuri. Nu las un exemplu de link aici, pentru ca nu as vrea sa incalc regulamentul, desi mi se par niste informatii folositoare, de bun simt si usor de folosit.

* Spuneam la inceput ca o sa am ceva de adaugat spre final, anume aceea ca exista si interfete de tip D, D+, care nu mai au relee si care pot fi folosite pana la ultimele generatii, sunt si mult mai stabile, stiu ca au si preturi mai mari, dar despre acestea nu cunosc detalii, nu m-a interesat.

Vad ca esti din Galati,. Stiu ca in Galati exista un inginer electronist, este posibil sa fie coleg cu noi si pe forum (Spre rusinea mea, nu stiu sa caut anumiti useri. Recunosc ca nici nu m-a interesat). Stiu despre el ca nu vorbeste cu gura, ceea ce nu a judecat inainte cu creierul, se ocupa si cu reparatii si chiar are si firma de vanzare (interfete si altfel de device-uri din domeniul acesta).
Sa ne intelegem, nu este ruda cu mine, nu ii fac reclama (tocmai din acest motiv nici nu il numesc), dar ma gandesc ca ai putea sa apelezi, sa vezi ce iti propune el sa achizitionezi (apoi compari si decizi), repet, stie despre ce vorbeste (tot la clone ne referim, sa nu se inteleaga altceva)
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Revin si fac o corectura, ma contrazic pe mine.
Cu privire la clonele "perverse", care au microcontrolet inscriptionat ca ar fi PIC18F458, dar nu este asa. Zilele acestea, am cautat o astfel de clona prin cutia cu minuni, unde am astfel de "gunoaie" pastrate pentru recuperare de ceva piese.
Daca tot am avut-o in mana, m-am gandit sa vad exact ce microcontroler este pe aceasta, la o identificare cu un programatot, reiese ca este PIC18F46K80. Deci nu 45K80, cum scrisesem mai sus.
  • alex_zr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Într-adevãr, ce ai scris mai sus rezumã toate cele 80 pagini de pânã aici. Mulțumesc și poate vor fi utile și altora.

Pânã la urmã mi-am comandat o interfațã de tip B - eu zic cã-i din categoria "bunicele" cu fw 1.67. Vânzãtorul mi-a dat vreo 6-7 variante de op-com cu care merge simultan, nu am avut nevoie sã schimb firmware-ul. Din 2013 pânã în 2021, și în englezã și în românã, și Professional și Advanced.
Înțeleg cã n-am voie sã fac reclamã așa cã nu pun link aici. Nu-l cunosc pe vânzãtor dar pânã acum sunt foarte mulțumit, omul mi-a explicat la telefon tot ce m-a interesat, mi-a zis și ce știe și ce nu știe interfața sã facã. Pot da în privat detalii dacã intereseazã pe cineva.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ceea ce am scris, rezuma (deci pe scurt) absolut toate informatiile/experientele pe care le am eu cu privire la acest subiect. Informatii acumulate din diferite surse (pentru care au muncit altii, eu doar le-am asimilat) si experiente personale cu ocazia diferitelor probleme (pentru care am muncit eu) si le-am impartasit cu drag tuturor celor interesati.

Cu privire la variantele de soft primite cu acea interfata, pare ca fac parte din pachetul (instalerul probabil poarta o semnatura de genul F.....el) despre care spuneam eu ca se gaseste GRATUIT, peste tot pe unde sunt discutii pe aceste teme.
Repet, acel pachet merita cautat, rezolva multe din intrebarile despre Op-Com cu privire la partea de hardware si software si vine si cu acest bonus de variante de soft, pentru necesitatile fiecaruia.
De ce anume pe aici nu apare ceva destul de important pentru aceasta marca (Opel), nu stiu sa spun. (am niste pareri, dar le tin pentru mine)
  • ghimpe--

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
Unde pot gasii Vauxcom care sa nu ceara activare?
  • Florin Ghita

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Corsa 2003 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salutare! Are cineva versiunea 1.39 de firmware si poate sa mi-o trimita si mie? Nu reusesc sa o gasesc nicaieri pe internet.

Multumesc anticipat!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Riscul ti-l asumi!
Inainte de a incerca orice modificare de firmware, trebuie sa te asiguri ca ai un hardware care suporta upgrade/downgrade de firmware.
https://e1.pcloud.link/publi...YBYJppMpa6kcOex6X
Skip ads

  • Florin Ghita

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Corsa 2003 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2013

  • Mesaj Privat
@sebage, a functionat. Merci!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cu placere, ma bucur ca ti-ai rezolvat problema si poate o sa poti fi si tu de folos pe aici, vreunui coleg.
  • CTurcea

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2006 Z1.9dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2023

  • Mesaj Privat
Bună pe cine găsesc și eu ca se ocupa cu programare pic am.o interfață opcom 150406b in limba romana mam jucat cu oc flash și îmi apărea versiunea 1.95 am dat flash din greșeală fără sa introduc acel firmware și cred ca să șters pic ca când dau test interfata îmi da ca nu este conectata la masina și nici ocflsh nu îmi mai arata versiunea am desfăcuto și pe cip scrie pic 18f485 dar se vede puțin șters oare ii mai pot face ceva sau sa îmi iau alta?


Ultima modificare facuta de CTurcea la Lun 08 Apr, 2024 12:34 pm
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Daca esti absolut sigur ca este un microcontroler real PIC 18F458, cred ca sunt multi care te pot ajuta.
Poate pui si o poza foarte clara, cu fiecare parte a placutei, sa se convinga cel care eventual te-ar putea ajuta.
La fel, poate pui si o locatie exacta, ca de trimis prin curieri dus si intors, cred ca nu prea mai este convenabil, chiar daca cel care te-ar ajuta, ar face-o free.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
CTurcea a scris:Bună pe cine găsesc și eu ca se ocupa cu programare pic am.o interfață opcom 150406b in limba romana mam jucat cu oc flash și îmi apărea versiunea 1.95 am dat flash din greșeală fără sa introduc acel firmware și cred ca să șters pic ca când dau test interfata îmi da ca nu este conectata la masina și nici ocflsh nu îmi mai arata versiunea am desfăcuto și pe cip scrie pic 18f485 dar se vede puțin șters oare ii mai pot face ceva sau sa îmi iau alta?



In zona Galati/Braila va pot ajuta eu
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR