Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
NU. La tine. Selectezi tu manual anul masinii si la motor dai click pe altul A17... in afara de DTJ
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Aha am inteles o sa incerc maine.Si am vrut sa incerc dar ma gandeam ca nu are rost.Thanks.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am incercat azi din nou ,nu merge ,aceeasi problema.Este posibil sa fie totusi din soft pt.ca am observat ca cu unele softuri imi arate decat liniutele rosii in loc de valori si si cu alte softuri nici macar atat spune ..no data available.Am incercat si cu win 10 si cu win 7 si am incercat si pe alt cod motor din lista si la fel.Cred ca e totusi din soft,am incercat tot ce am si nu vrea.Poate are cineva alt soft .Am 2 interfete opcom ,una upgradata de la 1.39 la 1.59 mai veche care mergea perfect pe astra g si una noua cu 1.64.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Daca folosesti vaux-com 120309a si/sau vaux-com 120309+131223d si nu vezi parametrii de injectie atunci iti trebuie versiuni mai noi de soft cum ar astea.
Bafta

P.S. - postul este ca titlu informativ. Softurile nu sunt de dat nici macar pe bani


Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ok , am inteles ,multumesc pt.timpul acordat.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Revino la fw1.39 sau la1.45 si vezi daca merge.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Deci ai A17DTJ motorizare
Daca intri pe http://www.op-com.hu/Downloads_EN.aspx
Acolo ai un fisier op-150406b changelog file
Acolo gasesti noutatile din versiunea respectiva.
Un citat din acel fisier:
"OP-COM Release 150406b - What's new
New Interface firmware V01.64
Vehicle list updated to MY2015.
.............
Astra-J A17DTR, A17DTJ measuring blocks corrected / programming functions are added."

Cu alte cuvinte este un bug de soft din cate se pare ce a fost corectat in versiunea 150406b
Bafta
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru link ,dar dar softurile de acolo sunt originale si cum eu am interfetele clone e clar ca nu merg ,imi cere activare online.
Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai si ce vaux-com 120309a ce il folisesti tu ( nu cel cu +131223) nu este original?
Este. Softul original iti cerebactivare online sau offline.
Pentru clone exista doua solutii si in asta consta diferenta.
1. Sa pacalesti activare opcom-ului pentr a functiona cu orice clona
2. Sa pacalesti activarea softului dar sa o lasi sa depinda ca si la softul original de ftdi id-ul interfatei folosite.
3. Sa generezi licenta ca si cea origunala pentru fiecare interfata in parte ( folosind ca si la originala ftdi id-ul interfatei )

Cu alte cuvinte softuri mai noi exista numai ca trebuie sa le obtii.
Pana se vor share-ui la liber petru toata lumea ai doua variante:
A. Iti cumoeri licenta sau interfata cu licenta pentru versiuni noi
B. Astepti sa apara la liber penteu toata lumea.

Bafta
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Colegu cam zbieri la mine ....ai ceva cu mine sau ce?
Toti avem probleme si cerem ajutorul aici pe forum si il primim sau nu .
Nu avem toti posibilitati pentru interfete originale asa ca cerem si noi ajutorul aici.
Te deranjeaza cumva ? Daca ai softul care imi trebuie si vrei sa ma ajuti e ok , daca nu vezi-ti de treaba ta .Ce sfaturi mi-ai dat nu ma ajutat cu nimic asa ca mai bine abtinete .Mai sunt si oameni buni care chiar vor sa ajute si chiar m-au ajutat cativa colegi cu tot ce au putut.Dar asta e nu vrea sa mearga.
Oricum i-ti multumesc pt.sfaturi.Bafta.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles ca esti stresat. Incercam sa iti explic de ce nu functioneaza la tine.
Scuza-ma nu ma mai bag daca te deranjez.
Bafta
Cu respect

P.S. - Nu folosesc interfata opcom originala nici eu.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Radu, softul ,,OP-COM-Professional-150406b_RO" il descarci direct de pe site-ul original.Din cate stiu eu(nu sunt sigur) op com china cu fw 1.64 functioneaza cu softul original dar trebuie sa selectezi in setari la tip interfata ,,C,C+".Ca sa nu arzi interfata mai cauta si tu informatii pe internet .
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am incercat cu softul de pe linkul dat de colegul @mattydr67 si nu merge imi cere sa ma inregistrez si sa fac activare online si deja la instalare a avut si driver inclus care bineinteles ca la instalat si acum iar nu mai imi vede interfata in device manager ca opcom interface v2 ci altfel nu mai stiu cum.
Credema am incercat toate variantele.
Pt.@mattydr67 colegu nu am nimic cu nimeni si nu vreau sa ma cert cu nimeni ,nu imi sta in caracter ,vorba nu stiu cui ...ma facut mama pe timp de pace ....dar parca din postarile tale tipai la mine si ar fi trebuit sa ma duc si sa cumpar softuri si licente ,credema daca aveam bani de opcom original sigur aveam si pentru softuri.Vreau sa te intreb cati colegi aici pe forum crezi ca au interfete opcom originale .Nu cred ca prea multi.
Oricum scuze ca m-am luat de tine si nu ca sunt stresat ,nu am de ce.Daca nu merge asta e probabil o sa merg la service cand o sa am probleme ,dar m-as fi bucurat sa pot face eu diagnoza nu sa dau bani la service cand bine stii ca nu intotdeauna primesti un verdict corect.
Scuze de off topic ...dupa cate am auzit pe astra j nu prea merge cu interfete clone ci doar cu versiuni pro.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Offtopic: Scuzele se accepta Radu. Dar ai inteles gresit.
Noi am discuata pe mesaj privat cand eream in vacanta. Am crezut ca ai inteles ce am spus. Apoi am vazut ca inca ai aceesi problema. Am incercat sa iti arat de ce ai accea problema si de ce anume ai nevoie. Eu m-am referit la clone nu stiu de unde ai vazut tu ca am zis sa iti cumperi originala.
Ca sa nu mai continuam aceasta discutie fara sens aici pe forum. Iti propn sa imi lasi nr ta de tel pe privat. si cand te pot suna. Iti voi explica cum sta treaba si daca ai nelamuriri poti sa ma intrebi. Daca doresti bineinteles.
Bafta
  • Dragosh12

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare! Mi-am luat si eu ieri o chinezarie 1.59, am reusit sa il fac sa mearga pe windows 10 dar nu ma pot conecta pe instrumente, airbag, BCM, REC...
Care ar putea fi problema?
  • numanx

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am si eu un Op-com initial a venit cu FW 1.45 si din ce am inteles pe 1.45 nu citeste instrumentele si codul Carpass pe corsa C.
Din ce am inteles 1.39 e mai ok pentru versiunea mea 100820B, am facut modificarea cu OCFlash si acum nu mai functioneaza deloc.
Ulterior am mai incercat sa fac upgrade la 1.59 si am ramas blocat acolo...
Acuma am eroarea:
Bootloader Init send
Timeout - is your PIC empty? Not Bootloader?
****

Din ce am inteles ar trebui sa incerc cu un programator extern dar as avea nevoie de ceva indicatii, program si fw daca ma poate ajuta cineva...

Multumesc!
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pune o poza cu partea electronica fata si soate a interfatei ca daca ainfacut upgrade/downgrade cu ocflash si ai problema de care vorbesti atunci trebuie sa ai o interfata cu microcesor fake si l-ai blocat.
Bafta
  • numanx

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Problema este ca interfata este luata de la un magazin din RO de pe net si are pe partea laterala un sigiliu care daca o desfac se rupe.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Gatantia ai pierdut-o oricum.....rescriid firmware.
Probabil e controller fske pe care scrie OpCom ....trebuia sa ai PIC18F458.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Acum chinezii sunt hoti, cunosc problema asta si scriu si pe uC-uri fake la fel ca pe cel real.
Nu cum scrie pe uC face diferenta Altfel.
Ai un condesator si o dioda care sunt specifice microprocesorului "fake"
Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR