Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Incearca ce ai de pierdut.
Astra G este k-line.
Mai degraba ar functiona pe k-line decat pe Astra H care este tot pe CAN ca si masina ta.
Si chiar daca functioneaza pe K-line pe Astra G sa zicem. Cu ce te ajuta? Ca masina ta este pe CAN ca si Astra H.
Poti sa incerci o Vectra B sau o Corsa C sau o Zafira pana in 2004 petru k-line.
Bafta
Skip ads

  • CTudorGeorge

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
salut, incerc sa conving pe cineva cu Astra H 2008 cu motor de 1,3 (tipul este cam reticent la problemele astea) Da am vazut si eu ca J-ul in functie de cum vrei sa te conectezi foloseste HS\MS\SW-CAN posibil sa se fi bulit CAN-ul asta zic si eu .
Azi am vorbit cu cineva la Craiova despre o interfata FW180 revizie D D+ (parca a zis) si este deacord sa o testam pe masina .
Cand ajung la Craiova si daca merge va tin la curent .
@ mattydr67 daca poti sa-mi zici ceva legat de ce asi putea testa\ verifica , eu stiu sa intru in BC si sa activez\dezactivez functii alte chestii trebuie sa ma informez bine inainte de a reprograma ceva pe masina. Si o parere despre fw180
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ceea ce iti recomad este sa poti sa te conectezi la masina ta cu ea.
Interfata ( de unde ii vine si numele ) are rolul de a face conexiunea intre softul de diagnoza si calculatoarele masini.
Daca conexiunea intre calculatoarele masini si softul de diagnoza are loc atunci interfata isi face treaba.
In rest programari codari adaptari depind de driverul folosit si de ce stie softul de diagnoza in principal cat si de ce poate calculatorul de pe masina. Chiar daca noi vrem daca softul de diagnoza sau calculatoril masinii nu sunt facute pentru ce vrem noi atunci degeaba vrem.
Asta este asa in mare.
Ti-am mai spus ca nu conteaza fw ci sa poata sa iti faca legatura cu masina ta.
Apropo interfatele clona sunt doar Revision B indiferent de versiune fw...
masina ta Astra J are calculatore cu comunicare pe protocole HS-CAN, MS-CAN, SW-CAN si CH-CAN
Numai interfatele Revision C sau revision D pot comunica cu calculatorele CH-CAN ( IMU, SADS si SAS)
Sper sa iti rezolvi problema cumparand o interfata de calitate cu microprocesor real
Am atasat informativ si niste poze cu interfata Revision D+ cat si niste teste facute pe o Zafira C 2015
Bafta


  • CTudorGeorge

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca interfata D D+ asa cum sustine vanzatorul este originala ? Cam dubios la pretul care il cere 149 ron. mai zice ca interfetele sunt din UK nu china (posibil acolo vine vaporul in UK) despre soft ce sa zic ca nici el na stiut ce vaux\op-com este. Pana la urma chestile aste cu fw xx revizie xx op-com xxxx nu pre ma mai intereseaza daca pot accesa BC si minim parametri live de injectie (chiar acum caut video despre injectie ce trebuie sa vad acolo cu o oarecare toleranta pana acum am vazut parametri la insignia 2.0 ) din ce am mai citit nu toate interfetele vad injectia live. Pana sambata sigur ajung la Craiova si daca nu merge nici asta renunt ca nu sunt mecanic\electrician auto de profesie. Numai prietenu care mi-a dat interfata asta pacatoasa ma inversunat sa am si eu scula me de parca stau toata ziua cu nasul in calculatoarele masini.
Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai ti-a bagat texte din astea ca e vanzator, vrea sa isi vanda marfa.
Uitate atent la pozele ce le-am pus eu si defa interfata sa vezi daca exista vreo asemanare
Interfatele originale sunt facute in Ungaria
Interfatele clona sunt doar Revision B cu relee
Pune-l sa o desfaca sa te uiti inauntru,
Asa e nu conteaza de care este daca te poti conecta la BC cum vrei tu
Parametrii live de injectie sunt in Engine ECU nu in BC. ( le cam confuzi. Am inteles nu esti de meserie )
Tu ai scris: " din ce am mai citit nu toate interfetele vad injectia live"
Gresit
Ma repet nu interfata vede parametrii ci softul de diagnoza
La masina ta fiindca e din 2010 cred ca o sa vezi parametrii de injectie ( depinde )
La masini ca Astra H, Zafira B sau C si mai noi ( exemplu Astar J, Insignia, Adam ) etc nu pe toate motorizarile se vad toti parametrii de injectie.
Trebuies versiuni mai noi de opcom/vauxxcom si nu fackuri cum sunt vauxcom 120309a+131223e sau vauxcom 120309a + 160115a
Ce conteaza pana la urma daca te poti conecta si este ceea ce iti trebuie
Ti-a cam dat de lucru amicul tau. Nu sti niciodata de unde sare iepurele si dupa ceva studii si pasiune cand trec prin zona vad si un service "CTudorGeroge AutoGarage GmbH" ( vezi sa nu folosesti titulatura asta ca aduc probe si iti cer drepturi de autor.....
Bafta
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Prietenul te-a sfatuit bine.Daca ai Tis2000 si cu op com china poti sa vezi anumite valori(MAP, MAF, majoritatea senzorilor), de unde poti sa iti face oarece parere despre o defectiune si sa nu te mai poata pacalii ,,anumiti meseriasi".
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@CTudorGeorge
Inainte de a cumpara alta interfata fa un test cu versiunea 2010 pe care ti-am dat-o
Cred 90% ca va functiona pe masina ta. Dar nu va functiona cu vaxcom 120309 si mai noi
Asta daca nu s-a defectat in momentul upgradului de firmware
Bafta
  • CTudorGeorge

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Surpriza , azi la munca stand de vorba la o cafea si o tigare cu un amic comun cu prietenul meu X , aflu cu stupoare ca interfata respectiva nu prea mai functiona (nam inteles ce anume) dupa ce a incercat sa reprogrameze/ adapteze un TID/GID la un H cu interfata conectata si el umbland prin mataraia de fire din spatele casetofonului (presupun ca a pus ceva in scurt sau interfata a primit un soc de tensiune) in orice caz TID/GID na mers cum planuiau ei. Asa dar :
1) maine daca scap de la munca mai devreme ajung la Craiova ( am vorbit si azi cu vanzatorul este de acord sa ma duc cu leptopul meu sa al lui , instalam softul de pe CD cu care vine interfata si facem proba pe masina. NU este de acord sa desfacem interfata sa vad ce cip are sau diferente cu pozele de la tine)
2) interfata veche poate ti-o trimit tie sai schimbi cipul sau ceo fi bulit (am observat ca esti pasionat de OP-COM , am mai vazut ca esti activ si pe alte forumuri despre OP-COM)
1 PS nu ti-o dau moka >>>dai o bere sa nu patesti ca mine Smile)
2 PS in postul unde zici ca ma contrazic, poate nu mam exprimat corect >> degeaba am SW2017xxx daca interfata nu face legatura intre masina si SW, cel putin asa gandesc eu.
Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Macar de data asta sa iei o interfata buna.
Merci de oferta. Nu mai imi trebuie. Am primit o interfata ieri de la un alt coleg de pe forum. M-am jucat deja cu ea. E la fel ca a ta. Cu aceeasi problema.
Ca fapt divers, se poate repara dar nu se merita.
Pe mine ma intereseaza interfata pentru a verifica ceva la ea. Nu sa o repar. Asta ar costa mai mult decat o interfata noua.
Dar am rezolvat deja.
Bafta
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut...all
Ce parere aveti despre https://www.olx.ro/oferta/te...a1945ed0;promoted
Se merita sau nu...eu momentan am un Op.Com.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
E o interfata multimarca ( Autocom/Delphi ). E mai slab decat op-com pe opel. Nici Launch nu e mai bun pe opel decat op-com
Depinde la ce nivel e opcom-ul tau ( adica la ce versiune ), dar tot nu ai nevoie de acea interfata decat daca te gandesti ca te-ar putea ajuta si la alte masini.
Bafta
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
poi eu am o insignia 2014 ...si cu op com nu vad parametrii motor etc. apare --- la valori .Pot sterge erorile...doar atat. Am scris versiunea 1.59....1.64...dar nimic.Momentan folosesc Vaux-Com 120309a dar fara sa vad parametriii...doar vizualizare erori si stergere.
Skip ads

  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mattydr67 a scris:E o interfata multimarca ( Autocom/Delphi ). E mai slab decat op-com pe opel. Nici Launch nu e mai bun pe opel decat op-com
Depinde la ce nivel e opcom-ul tau ( adica la ce versiune ), dar tot nu ai nevoie de acea interfata decat daca te gandesti ca te-ar putea ajuta si la alte masini.
Bafta


poi eu am o insignia 2014 ...si cu op com nu vad parametrii motor etc. apare --- la valori .Pot sterge erorile...doar atat. Am scris versiunea 1.59....1.64...dar nimic.Momentan folosesc Vaux-Com 120309a dar fara sa vad parametriii...doar vizualizare erori si stergere.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai iti trebuie o versiune mai noua 2015 sau 2016 ca sa vezi parametrii reali.
Inca o data fw159...fw164 este versiune de firmware. Tie iti trebuie o versiune de soft mai noua de 2014. Ceva incepand cu opcom/vauxcom 131223 sau opcom 150406 or vauxcom 160115a ca sa poti vedea parametrii la masina ta.
Asta daca ai un opcom bun ( daca ai facut upgrade de firmware la 159...164 sigur are UC real/original PIC18F458-deci interfata e ok )
Bafta
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si de unde descarc opcom 150406 or vauxcom 160115a ?
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mattydr67 a scris:Pai iti trebuie o versiune mai noua 2015 sau 2016 ca sa vezi parametrii reali.
Inca o data fw159...fw164 este versiune de firmware. Tie iti trebuie o versiune de soft mai noua de 2014. Ceva incepand cu opcom/vauxcom 131223 sau opcom 150406 or vauxcom 160115a ca sa poti vedea parametrii la masina ta.
Asta daca ai un opcom bun ( daca ai facut upgrade de firmware la 159...164 sigur are UC real/original PIC18F458-deci interfata e ok )
Bafta


Si de unde descarc opcom 150406 or vauxcom 160115a ?
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Dunde descarci nu e o problema. Problema e ca trebuie activata/licentiata interfata ta.
Versiunile mai noi de 120309a nu mai sunt la liber pentru orice interfata.
Trebuie licentiata interfata si nu e "mocca"
Linkuri iti pot da eu dar dacai incerci cu interfata ta asa cum ea acum s-ar putea sa fie nevoie sa o rescrii in cazulin care va fi afectat bootloaderul.
Bafta
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
lcm a scris:Si de unde descarc opcom 150406 or vauxcom 160115a ?


atunci inseamna ca nu am nici o optiune cu interfata mea .... am?
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mattydr67 a scris:Dunde descarci nu e o problema. Problema e ca trebuie activata/licentiata interfata ta.
Versiunile mai noi de 120309a nu mai sunt la liber pentru orice interfata.
Trebuie licentiata interfata si nu e "mocca"
Linkuri iti pot da eu dar dacai incerci cu interfata ta asa cum ea acum s-ar putea sa fie nevoie sa o rescrii in cazulin care va fi afectat bootloaderul.
Bafta

atunci inseamna ca nu am nici o optiune cu interfata mea .... am?
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am spus ca iti trebuie licenta. Licenta nu e gratis.
Optiunea ta este sa iti cumperi licenta.
Inca odata. Numai daca interfata taste cu Uc Pic18F458 original si supporta upgrade/downgrade de firmware ( cum ai zis ca ai facut tu ). Altfel nu se merita.
Tu ai zis ca ai facut upgrade, asta inseamna ca interfata e ok si nu iti ramane decata cumperi licenta pentru versiunile mai noi disponibile.
Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR