Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Danicyg a scris:Dar stie cineva vreo chinezarie de acest gen care mi-ar fi utila? Eventual un link cv...


Eu aparatul meu l-am luat de pe același site. L-am desfãcut pus poze mai sus si colegii aici au spus cã are chip-ul corect. Dacã vrei îți dau un link în privat cu care l-am cumpãrat eu.
Skip ads

  • Danicyg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Spania
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Chiar te rog sa.mi dai link-ul.Ai reusit sa.l faci sa se conecteze cu versiunea mai noua a softului?Cea care are si masini dupa 2015?.
  • Danicyg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Spania
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Deci sa va apun care e de fapt problema mea.De curand am cumparat aceasta masina si din pacate am observat ca eu am meniul de baza in bord.practic,din meniu eu pot vedea doar presiune pneuri ,km parcursi si calitatea uleiului.Eu nu am nici macar idee cat consuma aceasta masina.Nu.mi apare consumul nici instantaneu nici in medie....Nu.mi imaginam ca o masina din 2015 sa nu aiba accesibila aceasta informatie...mai am un megane 3 din 2010 si o are....
Total,nu vreau sa fac nu stiu ce minunatii cu ECU..doar sa activez aceasta optiune,de avedea consumul....Am incercat cu un obd2 elm cu Torque si cu Car scanner si imi arata un consum de 3l/100km....ceea ce nu cred desi e o masina mica ci 75 de cai.....am bagat caracteriaticile masinii,parametrii....dar tre sa fie vreo eroare pe undeva de.mi da consum asa mic.Nu cred...
Stie cineva concret ce trebuie sa cumpar si ce sa fac?
Sincer,acum nu.mi permit sa dau de la 300de euro in sus pe un soft original.....
Va multumesc
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Interfata originala + soft original este 2900 lei + transportul incluzant TVA
Una clona cu softul original este cam 100€
La masina ta am vazut diferente la ce poti activa in BCM
Functiile de Programming din BCM sunt pentru toate tipurile de BCM montate pe Corsa E ( asa cred ). Dar ele nu pot fi activate decat daca BCM-ul iti permite.
Unele marci v8n cu aceste functii activate. Altele ti le activeaza ei contra cost.
Politica fiecarui brand.
Am rugat in amic din UK oe a carui masina ( Corsa E ) sa imi faca niste poze cu functiiile de progranare din BCM. L-am intrebat si daca a putut activa functia sa poti sa vezi l/km
Daca imi trimite le afisez aici.
Bafta
Skip ads

  • Danicyg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Spania
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Nu.mi ramane decat sa.ti multumesc pentru efortul si interesul tau depus pentru ajuta ,,incepatori" ca mine,si sa astept raspuns de la prietenul tau din UK.
Combinatia de clona cu soft original m.ar interesa daca as stii ca functioneaza bn pentru modelul meu de auto.De unde o pot procura?
Inca odata ,chapeau pentru feedback si ma bucur ca in sfarsit am gasit un forum in care oamenii ajuta oameni.Va doresc o zi buna.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Combinatia intre o clona si soft original functioneaza ca si originala cu soft original.
Aici nu este nici o problema.
Problema este ce stie sa faca in comparatie cu programul de reprezentanta pentru masina ta. Fiindca la masina ta s-au trecut fubctiile in online si cu plata. Opcom mai face niste functii offline. Da nu orice. Deaia trebuie sa definesti ce inseamna" sa mearga bine oe masina mea" ca nu poti sa ceti mai mult decat se poate.
O sa am pozele poate in seara asta si ti le trimit.
Bafta
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Vã salut. Am reușit pânã la urmã sã dau de un soft clonã cu care sã pot sã vãd / modific câte ceva dar acuma am altã nelãmurire... deci am gãsit de unde sã pot activa închiderea geamurilor la buton ("comfort closing"), am modificat în present, dar am probat din telecomandã și nu merge. Am conectat pc din nou și am fãcut un output test și din opțiunea "test comfort closing relay" am dat activare și geamurile s-au ridicat. Nu mai înțeleg nimic... ați mai pãțit careva ceva de genu? Nu cred cã releul care comandã geamurile este defect cã geamurile nu s-ar fi ridicat la test atunci, nu? O pãrere cineva?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ai apãsat si save settings...apply..sau ceva de genul?
Skip ads

  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Da. Am dat "programm" am deconectat am încercat sã vãd dacã funcționeazã, nu merge. M-am conectat iar și era salvat acolo present. Deci era salvat. Repet, am fãcut și un output test. Ok. îi ceva ce am omis precis dar nu îmi dau seama...
  • Danicyg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Spania
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Si eu am gasit un soft pt corsa e 2015.am facut test interface si funtioneaza.problema este ca nu se conecteaza la ECU.ramane la faza Inicializing ECU si nu se conecteaza.Mentionez ca versiunea de firmware este 1.59.Are cineva idee care ar fi problema?multumesc.
  • Danicyg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Spania
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Iar softul e vaux 120309a-160115a china clone
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Imi pare rau ca de fiecare data trebuie sa spun acelasi lucru.
Versiunea ta de soft este un fake. Practic ca sa intelegi mai bine, va functiona doar ce acopera vauxcom 120309a. Adaosul il vezi dar nu il poti folosi.
Ca sa iti dau un exemplu si mai elocvent. Tu folosesti fw1.59. Vauxcom 120309a are nevoie de minim fw1.45. Iar vauxcom 160115a de fw1.64 altdel nu poti folosi programul.
Acum cred ca am fost clar cum de folosesti tu fe1.59 cand defaot ai nevoie de fw1.64. Asta daca ar fi fost real si nu fake
Asta ar fi una din probleme de neconectare.
Programul care functioneaza real nu acopera masina ta.
A doua ar mai fi driverul neinstalat corect. Dar raman la parerea ca prima este cauza.

Amicul din UK nu avut timp sa imi faca poze. Dar mi-a spus ca nici el nu vede l/km ( miles)
Un alt prieten din Braila care are Zafira C mi-a spus ca are aceasta functie in IPC dar chiar daca la el o arata in bord in opcom apare Not Present. ( i-am recomandat sa nu faca nici o setare. Softurile opcom au bug-uri care pot face mai mult rau decat bine, cateodata iar unele functii la aceste masini cu e si a ta se fac doar online cu SPS Programming)
Mai astept inca pozele cu functiile dun BCM si IPC la Corsa E sa vedem exct daca au aceasta functie. Vorbesc de versiunea 170823 originala ca in versiunea 160115a acoperirea este mai slaba.
Bafta
Skip ads

  • Danicyg

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Spania
  • Masina: Corsa 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Ok.O singura intrebare si nu te mai stresez 😀
Acesta cu fw 1.70 are pic fals?ar merge?

Alta calidad OP com V1.7 V1.78 opcional con PIC18F458 chip FTDI op-com OBD2 diagnóstico para Opel OPCOM interfaz de bus CAN
http://s.aliexpress.com/EZRVzeEb?fromSns=Copy to Clipboard


Multumesc.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Aia din poza nu are microprocesor original.
Nu prea inteleg ce tot cauti in China pe Aliexpress ca nu vei gasi interfata si mai ales soft care sa functioneze pe masina tot complet.
Bafta
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Boss ți-am trimis în privat mesaj cu link-ul de la aparatul care l-am cumpãrat eu. La mine programul era de vinã cã nu reușeam sã fac nimic. Dar m-au ajutat bãieții pe aici și cu alte versiuni am reușit
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@vyo427 - Retine ca Danicyg are o Corsa E.
Maisina care apare abia in 2015.
Iar in versiuniel oficiale 2015-2016 nu prea are cine stie ce acoperire
Abia in 2017 apar upgradari dar nu semnificative
Iar pentru EPS ce este pe CH-CAN
O interfata china nu functioneaza cu masina asta datorita versiunilor de soft . Cele mai noi de 2012 nu sunt free
Iar interfata Chinezeasca nu suporta CH-CAN
Iar cele modificate Revision C nu recunosc CH-CAN la Autoscanare. Doar daca te conectezi direct pe modulul respective.
In orice caz chiar daca i-ai daut un link in China tot loterie este ce va primi.
Tu ai avut noroc
Bafta
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Înțeleg, în general când comanzi ce a din china îi riscant. Sincer, eu când am stat în Spania cu Opel-ul am mers doar la reprezentanțã, nu mi se pãrea scump, iar de calitate... nici nu mai vorbim, foarte mulțumit. Dar depinde și de ce vrei sã faci cu soft-ul opcom.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Corect
Poti sa faci mai multe sau mai putine.
In general mai putine.
Daca vrei sa te duci la reprezentanta pentru orice problema si ai bani de dat nu ai decat.
Dar un opcom e bine sa il ai.
Daca ao o masina sub 2005 una chian cu soft vauxcom 120309a e cam deajuns.
Dar daca ai masina peste 2005 un soft 2015-2016-2017 te ajuta si mai mult.
Firecare stie ce e mai bun pentru el.
Bafta
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
08/2005 îs chiar la limitã Smile Un singur exemplu dau cu reprezentanța, 2 capete de barã schimbate în reprezentanțã în 2011, 80 €. Și acuma merg. Încã nu bat și menționez cã strada unde stau nu îi asfaltatã. Dar poți sã vezi un cod de eroare dacã ai în bord check engine de exemplu și dupã aia cauți pe google codul respectiv și vezi care îi buba. Dacã nu vrei sã investești mult ai putea sã îți comanzi un elm327 și ãla vede multe coduri de eroare. Din china chiar îi la bani de nimica... vreo 3€ am plãtit eu pe al meu cu transport cu tot.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
3 euro? Asta chiar nu cred.
In rest e parerea ta si eu nu vreau sa ma contrazic sa sa intru in polemica cu nimeni.
Asa ca nu spun nici ca ai dreptate nici ca nu ai.
Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR