Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • 24PAM

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pilot automat - cruise control_ul Question
sunt mai multe parerii (diferite) de la posesori de diferite marci.
am un y 22 dtr si ma gandeam sa mi montez si eu o astfel de optiune.
se spune ca va creste consumul cu pana la 2 l/100km.
Rolling Eyes
Skip ads

  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pilotul automat iti mentine viteza constanta. E ca si cum ai mentine tu viteza constanta din acceleratie, fara sa atingi frana sau ambreiajul. Nu vad cum ar putea sa creasca in vreun fel consumul.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
24PAM a scris:pilot automat - cruise control_ul Question
sunt mai multe parerii (diferite) de la posesori de diferite marci.
am un y 22 dtr si ma gandeam sa mi montez si eu o astfel de optiune.
se spune ca va creste consumul cu pana la 2 l/100km.
Rolling Eyes


Aceasta functie poate sa creasca sau sa scada consumul, functie de viteza / turatia la care il activezi. Daca il activezi la 110km/h in viteza a treia, vei avea o turatie foarte mare si implicit un consum pe masura. Daca in schimb il activezi la 90 km/h in viteza a cincea, vei avea un consum cam ca la mine, 4.3-4.4 l/100km (Y20dth Astra G caravan.) poate chiar mai mic daca ai vant din spate (conteaza chiar foarte mult.)
  • intexitwc

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum conduc altii dar la mine (1.9/120hp) scade cu 0.5-0.7 l/100Km cu pilotul activat
Skip ads

  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Stai putin, ca n-ai lamurit nimic.
Cu sau fara CC, daca merg cu 110 constant intr-a treia am consum mare din cauza turatiei mari(asta ca sa folosesc exemplul tau).
Deci nu pilotul automat creste consumul, ci "personajul" care-l activeaza cand nu trebuie. E la mintea cocosului cand trebuie si cand nu sa apesi butonul...
L.E.:@intexitwc: daca mergi cu viteza constanta, fara accelerari sau franari inutile, e normal sa-ti scada consumul. Ori exact asta te ajuta sa faci CC-ul


Ultima modificare facuta de claudiu__ la Mar 16 Mar, 2010 1:10 pm, modificat de 2 ori in total
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@invest... ce ai scris tu nu e relevant relativ la intrebarile din acest topic, acelasi consum il vei avea si mentinand vitezele respective in treptele respective din pedala de acceleratie, fara CC.

@24PAM, daca faci drumuri lungi pe sosele unde poti sa menti o viteza constanta si daca iti permiti atunci puneti CC, nu exista argumente contra in afara de banii pe care trebuie sa ii scoti din buzunar pt maneta si eventual activare.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pareri numai PRO:
- de crescut consumul nu cred, eventual scade pentru ca,.. computerul calculeaza mai bine si mai repede decat ai jongla tu cu pedala de acceleratie
- pentru autostrazi sau drumuri lungi e ideal, daca nu il ai iti amorteste piciorul pe acceleratie sau trebuie sa faci mai multe opriri ca sa te relaxezi
- costurile montarii unei manete de CC nu sunt mari

CristianTM.


Ultima modificare facuta de CristianTM la Mar 16 Mar, 2010 1:24 pm
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Inca un argument:
-se poate folosi in localitati pt a seta viteza la 59 km/h evitand astfel eventualele neplaceri.
Skip ads

  • cata_johnny

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu stiu de la cineva care are ca ii creste consumul in momentul in care il activeaza...
  • 24PAM

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ma intereseaza la un mers normal,exemplu : pe un DN (intretinut) la o viteza de 80km/h treapta a 4-a si o autostrada (fara gropi) 130km/h treapta a 5 a daca exista vreo diferenta.
daca voi (posesori de CC) vedeti diferenta, daca exista.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
CC-ul scade consumul daca drumul pe care rulezi este drept fara prea multe pante de urcat(de ex o autostrada)
Exemplu:
la mine la un drum bacau -bucuresti ,cu cc-ul activat imi consuma in medie 5.5-6 litri la suta dekm
dar daca fac acelasi drum fara sa am cc-ul activat consumul creste la 7
dupa parerea mea cc-ul scade consumul
PS:puteti face un simplu experiment
daca masina va arata consumul instantaneu atunci incercati sa mergeti constant cu 50km/h fara cc activat si vedeti ce consum aveti si cum fluctueaza el .
faceti acelasi drum din nou dar de data aceasta cu cc-ul activat si veti vedea diferenta(consumul scade cu cel putin0.5l)
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Exista clar diferenta. Pe un traseu de autostrada de 1000 de km, iti dai seama cat de mult iti fluctueaza apasarea piciorului pe pedala? Si daca lasi mai moale, trebuie sa revii la viteza de croaziera, ceea ce necesita consum mai mare.
Niciodata n-am facut 500 km fara cc si 500 cu, sa vad diferenta la consum. Ea exista atat teoretic, cat si practic, dar profit de fiecare km de drum pentru a activa cc-ul, inlesnindu-mi astfel existenta.

Consumul e cea mai mica problema aici, intotdeauna trebuie sa fie mai mic in cazul activarii cc-ului. Problema reala este cat de confortabil de neplasam cu masina.

Bineinteles, exista si minusuri, cum pateam eu in primele zile de cc, uitam sa mai pun frane prin oras, cand mergeam in teste. Si pe sosea te poate fura daca tu il setezi la un 80km/h sa zicem si intri intr-o curba prea tare...nu e placut.
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
eu am facut testul exact cum am spus mai sus si s-a vazut clar diferenta
dar cel mai simplu mod de a vedea diferenta este exemplul care l-am propus mai sus:
daca masina va arata consumul instantaneu atunci incercati sa mergeti constant cu 50km/h fara cc activat si vedeti ce consum aveti si cum fluctueaza el .
faceti acelasi drum din nou dar de data aceasta cu cc-ul activat si veti vedea diferenta(consumul scade cu cel putin0.5l,plus ca acel consum instantaneu nu are variatii mari,nu fluctueaza ca si atunci cand mergeti cu cc-ul dezactivat)
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
La noi pe 100 km de autostrada nu pre se simte diferenta da afara unde ai de mers 1000- 3000 km numa de autostrada te opresti doar sa faci plinu acolo se simte si la consum si la picior si la oboseara . Am facut drumu Madrid -Cluj de vreo 3 ori si fara pilot mergeam constant cu 130 km/h asa credeam eu ca merg si cand ma uitam la vitezometru aveam 90 km/h Very Happy daca aveam pilot puneam pe 130 si stiam un lucru.
  • 24PAM

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
concluzie : pt drumurile noastre nu se merita...
o astfel de "optiune" am inteles ca nu costa asa mult , dar daca este folosit rar la noi (pe drumurile noastre), nu prea se merita.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In cartea tehnica a masinii este un capitol despre mersul economic. In carte scrie ca o modalitate de a diminua consumul este folosirea pilotului automat.
Din experienta personala: La activarea pilotului automat masina va rula cu viteza programata. Daca drumul este in rampa, motorul se accelereaza singur, mentinand aceasta viteza, dar accelerarea nu este brusca asa cum se intampla cand apesi pe pedala de acceleratie. Turatia motorului este mai mica, pentru ca "simte" exact cand motorul trage mai greu din cauza rampei. La fel se intampla si in panta, stie momentul optim cand sa taie alimentarea. Din aceasta cauza, consumul este mai mic.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@24PAM, daca te gandeai sa instalezi CC ca sa reduci consumul atunci nu merita, desi la cat costa o maneta (~200 de Ron) s-ar putea sa o amortizezi destul de repede Wink
Daca te gandesti la restul argumentelor atunci merita pe deplin!


Ultima modificare facuta de titro la Mar 16 Mar, 2010 4:51 pm
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
24PAM a scris:concluzie : pt drumurile noastre nu se merita...
o astfel de "optiune" am inteles ca nu costa asa mult , dar daca este folosit rar la noi (pe drumurile noastre), nu prea se merita.

Garantat se merita
  • andreicristea

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
la noi in tara se merita doar pentru a nu obosii piciorul!pentru mers pe afara se merita la consum+oboseala piciorului...cei care au mers mii de km stiu senzatiile de oboseala a piciorului(placute nu gluma)
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
andreicristea a scris:la noi in tara se merita doar pentru a nu obosii piciorul!pentru mers pe afara se merita la consum+oboseala piciorului...cei care au mers mii de km stiu senzatiile de oboseala a piciorului(placute nu gluma)

sa inteleg ca ai facut experimentul propus de mine sau ai facut ceva asemanator si nu ai vazut nici o diferenta la consumul automobilului tau?(cu CC activat si fara CC)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR