Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  • walker

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1969 25H
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Aici ai tot ce vrei despre carburatoarele astea :

http://wiki22.parsimony.net...51;VergaserZenith

Mai mult nu se poate
Skip ads

  • vulturul_fly

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Merci man am gasit mecanic :X:X:X:X o fac saptamana viitoare >Smile merci oricum
  • florin_cars

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kapitan 1962 2.6L 6IL 90CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Senator a scris:@vulturul_flySpre deosebire de variantele A si B , Commodore C nu exista (din pacate) in varianata Coupe , exista doar limuzine cu 2 si 4 usi precum si Caravan (Commodore Voyage).



+


vulturul_fly a scris:..in fine nu stiam..credeam ca este model C dar in fine...nu prea ma intereseaza ..


Arrow Senator incerca sa-ti spuna k al tau nu e coupe, ci berlina/limuzina 2 usi Wink Very Happy
  • mihai popovici

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1971 1.9 sprint
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
iulius mai exista commodorele de la obor?
Skip ads

  • vulturul_fly

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Stie careva unde pot gasi si yo un casetofon original de opel commodore c :-s
  • dj_poznasu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: rm sarat
  • Masina: Ascona 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
cumpar opel commodore unde gasesc si eu unul k am ametit cautand:(am mai avut unul dar l am vandut k prostu Sad Mad
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca vecinul meu zice ca il vinde, te pun in legatura cu el.
  • dj_poznasu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: rm sarat
  • Masina: Ascona 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
as fi foarte fericit dak l ar vinde vecinul tau k de,cand caut ......si dak e ceva intra p dj_poznasu
Skip ads

  • vulturul_fly

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Care stiti unde as putea sa imi fac si eu evacuarea la a mea ? :-s eftin si bun Razz

  • dj_poznasu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: rm sarat
  • Masina: Ascona 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
in sfarsit o veste despre masinutzaaa Very Happy Twisted Evil Razz
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
E ca asta de mai sus dar cu plafonul tot portocaliu, nu negru.
  • vulturul_fly

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
e in 4 usi sau in 2 usi ?
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dupa cate stiu, 4.
  • vulturul_fly

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
salut.am cam lipsit..

am si eu nevoie de un carburator pt commo c al meu si nu gasesc nicaieri . daca are cineva detalii va rog sa imi spuneti, merci
  • MMikeMMX

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Commodore 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Astazi am intrat in posesia a 2 motoare de 2.5 S plus o gramada de piese (arbori cotiti, axe cu came, pistoane) in concluzie o carutza de piese. Poate sa-mi spuna si mie cam cati cai are motoru asta? e cu carburatie solex dublucorp. dar cica la cel cu cutia automata ar fi pe injectie. Eu intentionez sa-mi gasesc o coashca si sa-l pun, facand astfel o masina numai de lniute. acum nu stiu daca e asa bun pentru asta. Sau daca nu ma apuc de proiect probabil le voi vinde. Ceva pareri se poate?
  • vulturul_fly

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Pai nush cate detalii pot sa iti zic dar stiu doar ca acest motor S este de 118 cai si vreo 180 n/m si mai e varianta E care are 130 cai . In caz ca nu mai faci proiectul sau orice altceva ma abonez si eu la un carburator si filtru aer daca se poate Smile merci si bafta la proiect poate iese ceva frumos
  • MMikeMMX

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Commodore 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca e un motor puturos tare, nu e de fuga. Aveam asa un plan, sa-l fac turbo si sa-l duc in multi cai. Dar e cam greu si mai ales 2.5 benzina 118 cai, putin tare...cred ca ma apuc sa vand tot ce se poate...intai sa fac o ordine in ele, am si aprinderea electronica si calculatoare si ma'sa sa le mai ia
  • vulturul_fly

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
din cate am inteles este un motor facut sa aibe viatza lunga..nu prea este sportiv..dar are abilitati adik merge frumos chiar frumos. in functie de ce varianta alegi..dai un anuntz pt ca vreau sa ii dau viatza si la al meu Wink) merci salut
  • walker

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Commodore 1969 25H
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cunoscatorii spun despre motorul Opel CIH cu 6 cilindrii ca este cel mai bun motor facut de Opel vreodata .................Desigur daca va asteptati la super burnout-uri mai asteptati ..................Caracteristica lor principala este aceea ca au turatia de cuplu maxim la cca. 4000 rpm ceea ce le face sa fie motoare cu valente de long cruiser , adica de functionare la o turatie mare la drum lung in regim de autostrada cu reprize bune la viteze mari si fara sa simta pantele de pe traseu . Fata de alte motoare similare cuplul maxim nu este f. mare insa este situat la turatie relativ ridicata ceea ce face ca motoarele sa fie placute la condus in regim de drum lung... Problemele acestor motoare sunt urmatoarele :
-Atentie la sistemul de racire , avand in vedere ca pompa de apa si camasa de apa sunt similare cu a motorului cu 4 cilindrii racirea se face mai greu , trebuie evidentiat ca neetanseitatea segmentilor duce la supraincalzirea motorului , gazele arse scapate pe langa segmenti incalzind cilindrii si uleiul de motor , trebuie verificat permanent radiatorul ( sa nu fie infundat , aripioarele de fie curate , etc.);
-Atentie la sistemul de ungere , practic pompa de ulei este similara cu cea a motorului cu 4 cilindrii , in cazul in care pompa de ulei nu este perfecta si exista anumite uzuri la nivelul lagarelor este posibil ca presiunea de ulei sa fie redusa . In acest caz uzura motorului este rapida . Presiunile corecte sunt :
-La relanti ( ~850 rpm) ..>1,5 barr.
-2000 rpm ...> 3 barr;
-3000rpm ...> 3,5 barr ;
Presiunea de ulei trebuie limitata la cca. 4 barr , peste acesta valoare poate aparea un consum inutil de putere in pompa de ulei ...etc..

Daca se monteaza o galerie de GS cu doaua carburatoare verticala duble ZENITH , puterea ajunge la ~ 140 CP . Daca se opteaza pentru solutia cu 3 carburatoare orizontale duble si cu o axa cu came pe 280...290 grade deschidere va puteti astepta la peste 170 cp .....dar pentru asta va trebuie rabdare , bani si sa cititi mult ......

Respectele mele .............


  • koxman

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Commodore 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pt cine e interesat as avea si eu un commodore din '79 inmatriculat,care are putine modificari in curand o sa pun si niste poze cu el:) Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR