Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ovidiu andrei

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 2.0 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salut,urmeaza sa inmatriculez un vectra c 2.0 ydth 101 cp din 2002.Mi s a spus ca taxa este intre 1300 si 1600 euro.Mi se pare enorm.Am auzit de la unii ca daca dai statu in judecata iti primesti banii inapoi.Mai merge treaba asta? sau n are rost sa ma complic? voi ce stiti?.Mersi
Skip ads

  • sebycretu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
nu este valabil,a fost cu ceva timp in urma cand plateai vama la intrare in tara,da pune si tu date ce euro are motorul(3sau4)ce dotari are masina si nu sari repede cu chestii de astea de fapt asa face romanu cand nui convine ceva dam repede in judecata!si eu am inmatriculat la inceputul luni un astra si daca ma luam dupa spusele fiecaruia trebuia sa platesc vreo 800 de euro taxa si daca mai asculti de cate un prieten si nu sari repede de ....in sus ai si avantaje asa am platit numa vreo 600 taxa,scuze daca am gresit cu ceva,si mai multe date despre masina,si ce motorizare,benzina dizel?
  • cerebell86

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut, sunt proaspatul posesor al unui opel vectra din 1996, motor x17dt isuzu, euro 2, taxa normala era aprox 1100 euro, cand am ajuns cu ea la r.a.r. am intrebat de depreciere si dupa ce am dat ceva (50 E)la ingineru X mi-a scazut taxa la 30 d milioane, dar prin depreciere pt starea exterioara si interioara a masinii deaorece nu a putut sa imi scada prin dotari pt k masina are : AC, geamuri oglinzi electrice, ABS, servo, airbag-uri si toate acestea ii apar cand baga seria masinii.
Am ramas deocamdata cu taxa 30 de milioane dar se mai poate scade cu inca 6-7 milioane daca faci o declaratie pe proprie raspundere legalizata la notar k chipurile ai face mai mult de 50000 de km pe an si sa mergi cu ea la finante cand platesti taxa.
inca nu stiu dak e adevarat dar o sa va anunt cand o sa platesc taxa!
sper sa va ajute cu ceva ce v-am spus eu!
oricum se poate cere depreciere pt interiorul si exteriorul masinii!
apropo depreciere cu tot cu r.a.r. am platit 6 mil 300!
toate cele bune!
  • sebycretu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
este adevarat scrii acolo 55000km/an sau 60000km si scade taxa eu am completat hartia da nu la notar unde am platito la finante declaratie pe prprie raspundere si a mers am platit cu mult mai putin succes
Skip ads

  • cerebell86

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cu cat a scazut taxa la tine de la cat la cat?
  • sebycretu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
de la 2980-3000 de roni la 2471 e ceva nu! Rolling Eyes
  • romeo_paul

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
treaba cu taxa o faceti la finante. multa BAFTA
  • cerebell86

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am reusit sa inmatriculez si eu masina si cu declaratia aia de la finante am scazut de la 35 d mil la 23,750.
Bafta la inmatriculat!
Daca doreste cineva detalii poate sa imi dea un P.M.
Skip ads

  • sebycretu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1998 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ai vazut c-a mers!
  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
totusi, puteai sa o inmatriculezi fara sa mai platesti taxa de poluare sau sa dai vreo declaratie sau sa-ti faca depreciere.
  • mih0077

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2002 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am si eu un opel astra an 2002 17 dti nr de spania as dori sal inmatriculez ,cam cat ar ajunge exact totul ,daca se merita sal inmatriculez
  • axxelboy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
dak stiam mai devreme nu mai dateam 1600e, mai scadea si la mn ceva
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
CERERE DE CHEMARE IN JUDECATÃ

a pârâtei Prefectura Judeþului ..., reprezentanta teritorialã a Guvernului României, pentru incãlcarea gravã a articolelor de lege mai jos menþionate prin impunerea la plata a asa zisei taxe de poluare necesarã pentru înmatricularea autoturismului pe care l-am achiziþionat cu contract de vânzare cumpãrare din ..... in scopul folosirii in interes personal.
Pentru aceasta, in spiritul legii vã rog sa judecaþi legalitatea acestei taxe si sã dispuneþi scutirea de la plata acesteia, in caz favorabil mie.
Solicit de asemenea, obligarea pârâtei la plata cheltuielilor de judecatã.

Motivele acþiunii:

În fapt, la data de ....... am achiziþionat din ......, stat membru al Uniunii Europene prin contract de vânzare cumpãrare (copia anexatã) un autovehicul marca ......... Pentru înmatricularea autovehicului pe teritoriul României ar trebui sa plãtesc o taxã de poluare, conform prevederilor OUG 50/2008 modificatã prin OUG 218/2008.
Deoarece consider aceasta taxã discriminatorie si ilegalã in data de ....... am depus la Administraþia Finanþelor Publice a Municipiului ..........Cererea nr: .... prin care am solicitat scutirea de la plata acestei taxe de poluare si rãspunsul in baza Legii nr: 544/2001. Pâna in prezent nu am primit nici un raspuns.
Pentru a nu fi pus in imposibilitatea de a mã deplasa de la domiciliu la locul de munca solicit ca pe toata perioada derulãrii procesului sã mi se permita eliberarea de numere provizorii, in caz contrar voi solicita despãgubiri.

În drept, îmi întemeiez acþiunea pe urmãtoarele dispoziþii legale:
Conform Constituþiei Romaniei - art.21
(1) Orice persoanã se poate adresa justiþiei pentru apãrarea drepturilor, a libertãþilor ºi a intereselor sale legitime.
(2) Nici o lege nu poate îngrãdi exercitarea acestui drept.
(3) Pãrþile au dreptul la un proces echitabil ºi la soluþionarea cauzelor într-un termen rezonabil.

Conform Constituþiei Romaniei - art.11
(1) Statul român se obligã sã îndeplineascã întocmai ºi cu bunã-credinþã obligaþiile ce-i revin din tratatele la care este parte.
(2) Tratatele ratificate de Parlament, potrivit legii, fac parte din dreptul intern.
(3) În cazul în care un tratat la care România urmeazã sã devinã parte cuprinde dispoziþii contrare Constituþiei, ratificarea lui poate avea loc numai dupã revizuirea Constituþiei.

Conform Constituþiei Romaniei - art.16
(1) Cetãþenii sunt egali în faþa legii ºi a autoritãþilor publice, fãrã privilegii ºi fãrã discriminãri.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege.

Având in vedere ca de la data de 01.01.2007 România este stat membru al Uniunii Europene ºi semnatara a Tratatului de aderare la Uniunea Europeana înþeleg ca trebuie sa se supuna prevederilor acestuia. Acest Tratat în Partea I, Principii, Articolul 2 prevede:
De la data aderarii, dispoziþiile Constituþiei, ale Tratatului CEEA si actele adoptate de institutii inainte de aderare sunt obligatorii pentru Bulgaria si România si se aplica in aceste state in conditiile stabilite prin Constituþie, prin Tratatul CEEA ºi prin prezentul protocol.
(conf. art.1 alin.1 din Tratat este vorba despre Constitutia europeana)

ÃŽn Constituþia Europeana la Secþiunea III, LIBERA CIRCULATIE A MARFURILOR, Subsectiunea 1, Uniunea vamala, Articolul III – 151 prevede:
alin.1 Uniunea cuprinde o uniune vamalã care reglementeazã ansamblul schimburilor de mãrfuri si care implica interzicerea, in relaþiile dintre statele membre, a taxelor vamale la import si la export ºi a oricaror taxe cu efect echivalent, precum ºi adoptarea unui tarif vamal comun în relaþiile cu þãrile terþe.
alin.4 Între statele membre sunt interzise taxele vamale la import si la export sau taxele cu efect echivalent. Aceasta interdictie se aplica ºi taxelor vamale cu caracter fiscal.

Aceleaºi prevederi se regãsesc ºi în: Tratatul de instituire a Comunitatii Economice Europene / 1957 -art.95, Versiunea consolidata a Tratatului privind Uniunea Europeana si a Tratatului privind Functionarea Uniunii Europene (Jurnalul Oficial C115 /9.05.200 - art.28(ex articolul 23 TCE) si art.30(ex articolul 25 TCE)

Deoarece aceasta taxa se aplica datoritã faptului ca masina am achizitionat-o din afara þãrii ºi nu s-ar fi aplicat daca masina ar fi fost inmatriculatã în þarã ºi aº fi cumparat-o de aici, este evident ºi logic ca este o taxã vamalã mascatã. Deci este ilegala.

Conform Constituþiei Romaniei - art.139 alin.1
(1) Impozitele, taxele ºi orice alte venituri ale bugetului de stat ºi ale bugetului asigurãrilor sociale de stat se stabilesc numai prin lege.

Deoarece taxa de poluare a fost instituita prin Ordonanþã de guvern o consider din nou ilegalã.

Dovada acþiunii înteleg sa o fac cu copiile actelor pe care le anexez

Depun prezenta acþiune în 2 exemplare, unul pentru instanþã ºi unul pentru a se comunica parâtei.

Anexez urmãtoarele:
Copie carte de identitate
Copie contract de vânzare cumpãrare autovehicul.
Copie dupã Cartea de identitate a autovehicului achizitionat
Copie Cerere .... din ....... adresata Administraþiei Finanþelor Publice a Municipiului ...........
Chitanþa nr………… - dovada achitãrii taxei de timbru judiciar;


Data,
……………….. Semnatura,

Se mai poate pune si o completare...

CATRE
TRIBUNALUL ........................

Subsemnatul .........., domiciliat in ................................................ in calitate de reclamant, cu respect formulez prezenta:

COMPLETARE LA CEREREA DE CHEMARE IN JUDECATA
NR: ......./...../.......

Deoarece dupa depunerea cererii de chemare in judecata a fost emisa Ordonanta de urgenta nr: 7 din 18.02.2009 aparuta in Monitorul Oficial nr: 103 din 19.02.2009, precizez urmatoarele:
Masina pe care am achizitionat-o din ....... nu este noua, este second-hand, prima inmatriculare fiind facuta in anul .... pe teritoriul ...............
Ordonanta de Urgenta nr 50/2008 prin care se instituie taxa de poluare este discriminatorie fiind aplicata la momentul inmatricularii pentru prima oara a unui autovehicul pe teritoriul Romaniei nefiind aplicabila autovehiculelor deja inmatriculate la noi in tara.
Caracterul discriminatoriu si de taxa de import mascata este dat clar in Ordonanta 50/2008:
“Art. 4. - Obligatia de plata a taxei intervine:
a) cu ocazia primei inmatriculari a unui autovehicul in Romania;”
Deoarece masina pe care am achizitionat-o a fost inmatriculata pe teritoriul ......., (pentru aceasta fostii proprietari platind taxele aferente statului austriac), faptul ca sunt obligat sa platesc taxa de poluare fapt ce nu s-ar intampla daca as achizitiona o masina ce a fost deja inmatriculata in tara arata ca Ordonanta 50/2008 cu toate modificarile ulterioare, ingradeste libera circulatie a marfurilor garantata prin aderarea la Uniunea Europeana.
Pentru a camufla intentia vadita de taxare la importul de astfel de autovehicule in Ordonanta se specifica faptul ca sunt taxate si autovehiculele noi, insa in anexele acesteia se observa ca taxa este zero pentru autovehiculele cu norma de poluare EURO 5 si partial la autovehiculele cu norma de poluare EURO 4. Faptul ca in prezent producatorii de autovehicule fabrica doar masini cu norma de poluare EURO 4 si EURO5 , face ca aceasta Ordonanta sa nu se adreseze acestora, sau sa fie avantajati prin faptul ca sumele de plata sunt pur si simplu ridicole in comparatie cu suma pe care trebuie sa o platesc eu.
Mai mult decat atat aceste Ordonante modifica Codul Fiscal (Legea 571/2003) prin faptul ca abroga articolul 214 din Codul Fiscal, fapt ce contravine art.4 alin 1 din codul fiscal si art.139 din Constitutie.
In drept la pronuntarea sentintei pe care o veti da invoc:
1. prevederile art.148 alin 2 din Constitutie: “Ca urmare a aderãrii, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum ºi celelalte reglementãri comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate faþã de dispoziþiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare.”
2. principiul puterii lucrului judecat in sensul ca: “drepturile recunoscute unei parti sau constatarile facute printr-o hotarare judecatoreasca definitiva sa nu fie contrazise printr-o alta hotarare judecatoreasca data intr-un alt proces, deoarece altfel nu s-ar realiza administrarea uniforma a justitiei” (Trib. Suprem, sectia civila, dec. nr. 631/10.03.1973, nepublicata).”

Depun prezenta in doua exemplare, unul pentru instanta si unul pentru a se comunica paratei.
Anexez chitanta nr: ……………………. dovada achitarii taxei de timbru judiciar.

Data, Semnatura,
……………… ………………
  • tatajean

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
recent am achizitiionat o vectra b din 96 1.8 16v.As vrea sa stiu si eu cam cat este taxa ca mam tot uitat pe goagal dar nimic concret .Mentionez ca masina nu are AC iar Km ei sunt aprox 300.000.Multumesc mult Very Happy
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
vreo 400 euro ar trebui sa fie.
  • nagytyby

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 xsel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca e din 96 nu depaseste 500 dar daca e din 97 este 2650 ron sigur
  • tatajean

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in acte scrie 8.12.1995...sa inteleg ca nu ar depasi 600e Laughing
  • ady_cocosh

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2010

  • Mesaj Privat
gasesti calculatoare de taxa pe internet
  • Stressz

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
O intrebare am si eu: Am inlocuit batranul omega cu un focus3. Am calculat taxa de inmatriculare si mi-a iesit la 1025 ron. Tinand cont ca am motor euro5 (1.6 ecobost), e normal sa platesc aceasta suma ?
  • Alex_Mihai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut!
Am achizitionat de curand Opel Corsa 12(X12SZ), fabricatie februarie '97, pe care urmeaza sa-l inmatriculez. Ca dotari masina are doar airbag la sofer, in rest nimic, nimic. Aveti idee ce costuri ar presupune RAR-ul si taxa de poluare, daca se poate face depreciere...?...
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR