Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti,
Am si eu o problema cu frana, si vreau sa va cer cateva pareri, sau sa imi spuneti si mie ce trebuie sa fac sa remediez problema, am observat ca dupa ce apas mai tare pedala de frana o data sau de doua ori, a treia oara cand apas nu mai are aceeasi cursa, se apasa foarte greu si nu mai tine frana bine, franeaza dar foarte greu, dupa ce mai merg cu ea un cca 100-200 metri. Placutele dde frana sunt schimbate recent, la fel si etrierul de pe partea dreapta, dar aceasta problema era aparuta dinainte sa schimb etrierul, stie cineva de la ce se intampla asa, e ceva defect la sistemul de franare? Puteti sa ma ajutati, va rog, s-a mai intamplat la cineva asa?
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
la mine asta se intampla cu motorul oprit, s-ar putea sa fie vorba de pompa de servo?
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pierdere de vacuum a pompei de frana?
  • victor-sabin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
posibil aer in instalatie sau ceva pistonas blocat.atunci se face pedala mai tare.Nu incalzeste exagerat ceva roata?
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@victor-sabin
Pedala frana moale=aer in instalatie sau pierdere de lichid de frana
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu are cum sa fie pistonas blocat, am patit si chestia cu pistonasul blocat, dar se incindea janta,
@inspectoratul si la mine face asa, si cu motorul oprit, ai enervant este faptul ca in oras ude traficul este mai greu si nu te ajuta frana, pentru ca franezi des, la distante scurte Sad ce facem? mai s-a intamplat la cineva asa?
  • saratik

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
O problema asemanatoare am avut in urma cu 2 ani dupa ce am mers aprox 3km cu viteza pe un drum foarte prost iar dupa ce am schimbat vreo 3 service-uri o persoana mi-a spus sa verific "regulator presiune abs" numai stiu exact , acea piesa se gaseste sub pompa frana .
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
la mine ABS-ul intra normal, nu intra prea devreme sau la viteze mici, atat ca ma deranjeaza foarte tare frana, azi am franat la un semafor ca tocmai se facuse rosu, si dupa aceea am intrat pe o straduta si treceau 2 persoane pe o trecere de pietoni, a franat foarte tarziu si incet, si va dati seama ca si spatiul de franare este mult mai mare.
Skip ads

  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
inspectoratul a scris:la mine asta se intampla cu motorul oprit, s-ar putea sa fie vorba de pompa de servo?

E normal sa se intample asta cu motorul oprit!
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
colbert a scris:
inspectoratul a scris:la mine asta se intampla cu motorul oprit, s-ar putea sa fie vorba de pompa de servo?

E normal sa se intample asta cu motorul oprit!

Asa mi-a spus mecanicul care mi-a schimbat placutele, ca e normal sa faca asa cu motorul oprit... Sa fie oare de la lichidul de frana? dar nu prea cred pentru ca lichidul cand am schimbat etrierul a curs curat si mi s-a spus ca nu e nevoie sa il inlocuiesc. exista tipuri de lichid de frana sau se ia doar dupa "Dot 4 "? Daca completam cu alta marca diferita alta firma sa zic asa, dar tot Dot 4 are ceva?
  • victor-sabin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cu motorul oprit e normal sa fie pedala de frina tare tare pentru ca e servo frina.
  • mihai cj

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu conteaza firma de care e produs lichidul de frana dar sa fie dot4.Si cu motorul oprit e ceva normal sa iti faca asa ceva ,dar in mers daca tot asa face ,incearca sa aerisesti franele. Numai bine.
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut, aseara am mai observat ceva la masina in legatura cu scurtarea cursei pedalei de frana, dupa ce ii fac in fac -4-5 pedale, nu se mai apasa bine frana, si aproape ca nu mai tine deloc, daca apas ambreiajul si apoi il eliberez merge sa apas iar frana pana la capat, apoi daca iar fac cateva pedale se blochiaza, si tot asa, am constatat ca dupa o franare mai brusca sau 2-3 mai scurte trebuie sa apas ambreiajul si sa il eliberez sa am frana, stie cineva care ar fi problema?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR