Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Astãzi am reuºit sã montez lumini ambientale la portierele din faþã. Nu a fost aºa de uºor precum am crezut iniþial, de acea m-am gândit la acest tutorial: poate mai sunt amatori Smile
Scule folosite:

Setul de becuri ( stânga-dreapta ):

1. Se demonteaza panoul de pe usa. Sunt 5 surube ( torx 25 ), douã vizibile, si trei ascunse cu ornamente de plastic. Mai sunt 6 clipsuri de plastic, 3 pe o parte, 3 pe cealaltã parte. Dupã ce se desfac ºurubele, se trage de panou cu grijã pânã se desfac ºi clipsurile ( la Zafira difuzorul este pe panou, la Astra difuzorul este separat, prins tot cu clipsuri ).

Dupã ce s-a desprins panoul trebuie scos cablul care actioneaza deschidera uºii ( are o clemã de plastic ), mufa de la difuzor, precum ºi mufa din blocul de intrerupãtoare, care are o siguranþã de plastic ce trebuie ridicatã pentru a putea scoate mufa. La capãtul mufei sunt douã siguranþe de plastic, care trebuie presate cu o surubelniþã micã ºi se scoate mufa propriuzisã din locasul de plastic.

2. Acum urmeazã partea cea mai grea. Trebuie pregatit locul pentru bec. La panourile farã lumini ambientale nu existã orificiul pe unde sã pãtrundã lumina in interior, este doar marcat cu o linie dreptunghiul unde trebuie tãiat.
Aºa aratã originalul:

Pentru a tãia bucata marcatã din panou am folosit un cutter. Plasticul este foarte gros, aºa cã am incãlzit lama cutterului pentru a putea tãia mai uºor. Oricum locul este foarte ingust trebuie multã rãbdare. Cred cã a durat 30 minute pânã am reuºit sã decupez bucata marcatã. Cu o pilã micã am ajustat laturile dreptunghiului sã fie perfecte. Iatã rezultatul:

Dacã cineva are panoul cu acest orificiu din fabricã a scãpat de cea mai grea parte a lucrãrii.
3. Dupã ce am rezolvat cu orificiul, trebuie sã pregãtim legãturile pentru bec. Existã maºini la care instalaþia este trasã din fabricã. La mine nu era, de acea am lipit douã fire pe contactele de la bec dupã care am izolat firele. Deoarece becurile se comportã ca niºte LED-uri trebuie verificat care este + ºi -. Dacã le legaþi invers nu vor lumina.

4. In mufa care s-a scos din blocul de intrerupãtoare se cautã pinul 26 ( maro, care este - ) ºi pinul 32 ( negru si este + ). Respectând polaritatea se leagã firele de la bec la cei doi pini. Acest lucru se poate face simplu prin legarea firelor ºi izolarea lor, sau mai greu ( dar mai frumos si mai sigur ) : se scot cei doi pini din mufã dupã care se cositoresc firele de la bec ºi se introduc la loc. Eu am optat pentru ultima varinatã, rezultatul a fost pe mãsurã.

Menþionez cã tot cea ce am scris la punctul 4 se referã la uºa din stânga ( partea ºoferului ). Pe partea dreaptã avem o mufã mai micã cu 6 pini. Avem nevoie de pinul 1 ( negru, + ) ºi pinul 4( maro -).In rest totul este identic.

5. Când suntem gata cu realizarea legãturilor se introduce becul la locul lui ( chiar lângã acel orificiu existã 2 canale de plastic pe care se introduce becul si un mic canal in care intrã siguranþa de plastic de la bec ) dupã care se face o probã: se introduce cheia in contact ºi dupã rotirea in poziþia 1 trebuie sã se aprindã becul. Dacã totul este ok, se pun mufele inapoi la locul lor, se ataºeazã cablul pentru dechidera uºii ºi se potriveºte panoul la locul lui. Inainte de a monta clipsurile ºi surubele de la panou, se verificã dacã funcþioneazã toate comenzile de pe blocul de comandã, dupã care se terminã montarea panoului. Iatã rezultatul:

Nu ºtiu dacã in poze se vede foarte bine, dar in realitate chiar aratã frumos pe timp de noapte.
Cu siguranþã se poate ºi fãrã aceste becuri, este un moft, dar un moft frumos Very Happy
Cost lucrare: 70Ron ( cele douã becuri originale cu dispersor, suport ºi mufã )
Timp de lucru: cca. 1 orã/ uºã
Mult succes Wink




Cum sa... cu aceiasi tema a scris:
Cum sa... efectuat de Stefan Tolos

Skip ads

  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am pus si eu luminile ambientale pe un Astra H acum 3 saptamani si gaurile pe unde intra lumina in interior sunt acolo numai ca trebuie trasa afara o bucatica de plastic care acopera zona. Si ca sa fie treaba treaba dupa ce am taiat firele pt prelungi pana la led-uri am descoperit ca am deja mufe. Embarassed
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, sunt panouri pregatite pentru aceste lumini ( pe eticheta din spatele panoului este bifat acest lucru ) La acelea doar scoti plasticul si introduci becul. Dar sunt si panouri farã taieturã din panou ( exemplul meu ). In acest caz trebuie procedat aºa cu cu am descris mai sus.
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La ce pret ai gasit becul ?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ionutz2008 a scris:La ce pret ai gasit becul ?

Am scris mai sus: 70Ron a fost setul de doua becuri. Numai bine.
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
spune-mi te rog codul la piese este GM 13157439 sau 22 38 753

montajul care l-ai facut tu merge si pe un vectra c ?
ma refer la conectarea firelor
mersi
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@munteanu, da unul este codul GM, celalat este codul piesei. Cu oricare dintre aceste coduri poti comanda becurile. In cea ce priveste instalatia electrica nu stiu exact daca este la fel si la Vectra C, dar am sa verific in TIS si iti spun. Din ce an este vectra?
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
vectra c din 2004
mersi
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
EDWIN you are a genious
thank you
saptamana viitoare ma apuc de treaba
ps:

Da, sunt panouri pregatite pentru aceste lumini ( pe eticheta din spatele panoului este bifat acest lucru )

unde scrie pe usa daca am sau nu mufele trase
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@Stefan, cu multã plãcere. M-am gândit eu cã mai sunt amatori. Sper sã te ajute.
Nu poþi vedea dacã ai mufa trasã doar dacã desfaci panoul. Acea mufã trebuie sã fie prinsã in locul notat de mine pe poza ( chiar in zona unde vine montat becul ).Dacã nu ai mufa, trebuie sã faci exact cea ce am descris eu mai sus. Pe spatele panoului este o etichetã pe care sunt trecute modelul tapiteriei, daca panoul a fost pregatit pentru geamuri electrice, precum ºi pentru lumini ambientale ( daca are orificiul pentru bec sau nu ). Dacã da, atunci in dreptul optiunilor este trecut "Ja" daca nu atunci este doar o linie. Ti-am incercuit locul in poza.

Dacã mai ai intrebari nu ezita sã postezi. Numai bine.


Ultima modificare facuta de Edwin la Mie 24 Mar, 2010 9:22 pm
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mersi mult de info
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
la portiera din spate se pot monta ?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pentru portiera din spate cred ca este mai greu de montat:
1. Nu ai de unde trage firele pentru iluminare( exceptie masinile care au geamuri electrice si pe spate ). Exista totusi o posibilitate: se trag firele de la usa din fata, dar pentru asta trebuie desfacute multe plastice pe acolo pentru a "ascunde firele ".
2. Nu ai conturat locul de taiere in panou. In acest caz se poate masura marimea locasului la un panou pe fata, si executata taietura exact dupa acel model.
3. Nu am desfacut panoul spate, dar mai mult ca sigur ( deoarece nici din fabrica nu se montaza ) aceste panouri nu sunt prevazute cu acel loc, in care se introduc becurile ( 2buc. suport de plastic pentru canalele aflate pe dispersorul becului + locul in care se fixeaza becul cu ajutorul sigurantei ). In acest caz becul nu se poate fixa.
Pentru cei care doresc lumini ambientale si in portierele din spate, cred ca se poate totusi improviza ceva pentru a fixa si becurile. Cu siguranta este mai mult de lucru, dar nu este imposibil.
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Scumpe rau becurile! dar de unde le-ai comandat? de la reprezentanta?
astept raspuns pe PM sau aici am sa urmaresc acest topic! Multumesc
Ma bate gandul sa fac si eu o treaba de asta
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Becurile le-am comandat de aici: https://www.clubopel.com/vie...75&highlight=
Cred ca la reprezentanta m-ar fi costat si mai mult. Numai bine.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am vb eu la reprezentanta 50 de lei buc
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu il cunosc pe Toni si stiam ca are preturi mai decente ca la reprezentanta. De acea nici nu m-am mai interesat la dealeri, am cumparat direct de la el. Si bine am facut Smile
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
intradevar toni e un om de incredere si eu am apelat la serviciile lui
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
munteanu a scris:vectra c din 2004
mersi

Se poate monta si la Vectra C, dar becurile de la Astra H, Zafira B nu se potrivesc si la Vectra C. Pentru Vectra C este alt tip de bec, cu alt cod. Aceste becuri pot fi montate atat pe faþã cât ºi pe spate la Vectra C. Interesant este faptul ca atât pentru partea dreapta cât si pentru partea stangã ai nevoie de acelaºi bec ( cu acelasi cod ). La Astra si Zafira becurile difera de la o parte la alta.
Uite o captura de imagine din EPC cu becul pentru Vectra C, precum si codul piesei.

  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La vectra c caravan 2004 sunt la fel becurile?
L.E. Multumesc de informatii. Ma gandeam sa nu difere la caravan.


Ultima modificare facuta de gogo_y17dt la Sam 27 Mar, 2010 1:03 am
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR