Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Alexx12

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2013

  • Mesaj Privat
sa il curat....cu polish...trebuie neaparat sticla clara?...eu am faruri <2000....
Skip ads

  • AlexInc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Pai..cu polish nu se curata. Se lustruieste. Si doar pe exterior. Merge daca dispersorul e din plastic, nu sticla (defapt nu cred ca e chiar plastic da' nici nu stiu ce e, poate policarbonat sau ceva). Exista ateliere specializate care fac chestia asta sau cu sculele si polishul potrivit poti rezolva chiar tu. Din pacate nu stiu prea multe despre chestia asta asa ca nu stiu ce sfat sa-ti dau.
  • Alexx12

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2013

  • Mesaj Privat
aha...vroiam sa stiu si eu daca se poate lustrui sau polisha farurile ca arata masol...
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu se lustruieste, se ia primul strat fin de pe far care e imbatranit/batut de vreme si zgariat... cauta ca sigur gasesti pe cineva la tine in oras sa faca treaba asta... sunt sigur ca vei gasi instructiuni si pe aici, si merge sigur si la masina ta cu faruri din plastic... doar sa nu puna polishul pe viteza mare cu polish de masina, caci iti va topi/zgaria si mai tare farul... eventual cerei sa-ti arate un far facut de el (vezi sa fie masina mai veche ca sa-l crezi).
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si cel mai bine,dupa ce ai terminat toata treaba,e sa aplici un strat de folie protectoare.Si din cand in cand schimbi doar folia aia.....
  • Alexx12

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997 x16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2013

  • Mesaj Privat
ma voi nu intelegeti ca eu nu am fac cu sticla (plastic) clar?.....am faruri de alea cu semnalizare separata...eu alea vreau sa stiu daca le pot polisha sau lustrui ca se vad nasol tare...mentionez Vectra B 1997
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Farurile cu striatii sunt din sticla si NU se pot polisha. Sad
  • stefanjadex

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare baieti,

Am o intrebare referitoare la curatarea farurilor la Vectra C (model 2004).
Farurile sunt modelul cu AFL si am observat ca lupa de la faza scurta (cea cu xenon) s-a cam afumat, nemaifiind tot atat de transparenta ca la alte masini similare.
Stie cineva daca se poate inlocui aceasta lupa (si de unde asi putea cumpara)?
Sau poate daca se poate da jos si polisa fara sa stric ceva?

Farul arata asa:


Stefan
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mi-am facut polish la faruri si am constat ca si pe interior e patata sticla probabil de la praf cu condens....cum pot oare sa le curat fara a dezlipi sticla. masina este o astra H cu Xenon din frabrica si faruri adaptive deci cred ca ideea de a le inunda in solutie si usca dupa...este proasta. astept idei....va rog... ca de exemplu colt stanga jos...
  • mariusdd

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Vad ca topicul "a murit" de cativa ani dar...hai sa il aducem la viata. Very Happy
Am fost la un atelier de polish azi sa fac si eu un polish pe faruri si culmea....baietii de acolo ori au fost prea cinstiti ori nu aveau chef de masina mea Very Happy .....mi-au zis ca farurile sunt "afumate" si nu au ce sa le faca cu polishul pentru ca nu rezolva nimic.
Onorabil din partea lor dar totushi problema mea ramane,.....
Deci ce parerea aveti? se poate incerca clatirea lor cu apa si diverse solutii sau neaparat faruri noi?

Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR