Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Introducere:
Am cumparat un apartament in Bucuresti zona Circului. Apartamentul la etaj 9 din 10 (am considerat ca se mai estompeaza zgomotul tramvaiului) a fost intr-o stare execrabila, pereti gen scoarta de copac, turturi, 8 locatari. Am investit foarte mult, inclusiv cu demolat/mutat pereti si arata super. Totul facut cu autorizatie de constructie - o birocratie (spaga) si o pierdere de timp imensa.
Problema:
Zona asta a orasului (Parcul Circului) este plina de porumbei. Sunt sute, m-au disperat. Geamurile sunt tot timpul murdare, pervazele cu strat de gainat, pe aparatele de aer conditionat se depune zilnic gainat, un aparat s-a defectat in garantie si l-am reparat pe bani pentru ca firma a spus ca este folosit in conditii improprii (cand a desfacut meseriasul aparatul exterior era plin de pene, gainat, mi-a fost si rusine sa-l contrazic)
Solutia?
1. Iau cateva pungi cu soricioaica (boabe de grau imbibate cu otrava) si sa-i "hranesc"? Foarte greu, mi-e mila, am doi copii mici, ei vad altfel nemernicele de zburatoare.
2. Sunt aparate care sa-i indeparteze? Pe alte forumuri, cica ar fi unele cu ultrasunete. A mai folosit cineva asa ceva?
3. Va rog cat mai multe sfaturi.
Skip ads

  • MitzaPCH

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 / 100 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
O idee ar fi sa iti pui plasa ( fir subtire ca sa nu raneasca porumbeii ) si sa iti faci un fel de fortareata deasupra , dedesubt si in fata geamurilor cel putin asa a facut bunicul meu, a avut aceiasi problema ... pur si simplu limitezi "raza de actiune a porumbelului" Smile)) nu se mai pune pe pervaz sau pe aer ci direct pe acel "gard"
  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daniel, in strainatate in locurile publice sau in cele private unde nu se vor pasari de orice fel,sint montate niste benzi cu un soi de spini orientati in mai multe directii.aceste benzi au o baza de silicon transparent pentru ca impactul vizual sa fie diminuat. spinii ,practic ,sunt niste sarme de 10 - 15 cm lungime. nu cred ca nu se gaseste asa ceva si in ro.
uite ca sa-ti faci o idee!





  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cosmin: buna ideia, stiu de asa ceva, am cautat pe google si exista o firma si in Romania, ca lucrare de referinta ei prezinta Banca Nationala a Romaniei, dar in plus, pe acele "tepe" au instalat un curent slab ca sa le piste, altfel cica le dai si un loc 1/2 amenajat pentru cuibar. Cu firma, investitia este enorma - 2.000 EUR - daca nu gasesc alta varianta, o sa incerc ceva artizanal.
mitzaph: este ultima solutie.
Multumesc. Astept de la colegi columbofili solutii.
PS: Am citit despre niste emitatoare de ultrasunete care le sperie ?
Skip ads

  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu zic sa incerci sa le construiesti artizanal. cat de greu poate fi sa faci 2 indoituri la o bucata de sarma otelita? iar acolo unde ai nevoie le lipesti cu silicon sanitar transparent. pt inceput poti face o proba la scara mai mica,eu stiu, pe pervazul la un geam,pe instalatiile ac, iar daca vezi rezultate atunci mergi inainte. hm, 2000 de euro.aia de la firma or fi crezand ca stai in monte carlo. nu sunt realiste preturile alea in ro. numai bine
p.s. arunca o privire aici: http://www.birdbusters.com/...rol_products.html
iar aici ar fi chestia cu ultrasunete. cam scumpa,dar nici 2000 de euro http://www.bugspray.com/cat...ucts/page548.html
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc. Daca nu-i dau de capat prin metode ecologice, pun capcane si te invit la o ciulama de porumbei. Smile
Numai bine.
  • cosmin b

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sa fie primit. Laughing
spor la treaba!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Un coleg de serviciu a patit ceva asemanator. A comandat un aparat cu ultrasunete si de atunci a scapat de toate pbl. Nici nu a fost f scump, vreo 300 lei parca. El la o casa la tara avea pbl, ii intrau vrabiile in beci prin aerisire.
Skip ads

  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa pui o bucata de sticla foarte inclinata pe toata lungimea pervazului .Porumbeii cand vor incerca sa aterizeze pe sticla din cauza inclinatiei vor aluneca si vor renunta cu timpul.Sper sa nu isi puna ventuze pe picioare porumbeii... soarecii vecinului care are aparat cu ultrasunete pentru a alunga rozatoarele dupa un timp s-au perfectionat si umbla cu dopuri in urechi sa nu ii mai deranjeje sunetul Laughing evident ca glumeam .....
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Poti gasi metode ingenioase si eficace fara a fi nevoit sa-i omori, mai ales ca celor mici le plac pasarelele! La mine este cumva reversul...de vreo 2 ani am pripasit o pereche de porumbei, pe care ii hranesc zilnic! In fiecare dimineata, indiferent de ploaie, ninsoare sau ger, stau si asteapta cuminti cu zecile de minute cateodata sa le fie servita masa! Smile Pot spune ca intr-un fel m-am atasat de ei...de multe ori cum apar la geam, scot sunete de bucurie...cred eu si se "infoiaza" in pene! Iti inteleg supararea, dar si ele sunt suflete nevinovate si fara minte...


  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pentru evitarea masacrului de porumbei si alte pasari deranjante, exista un emitator de sunete care imita "vocea" de uliu. Functioneaza foarte bine, in Tm este unul functional la Metro 2 Timisoara.
Emite cate un sunet la cateva minute, sper sa poata fi reglat intervalul... dar s-ar putea sa ai probleme cu vecinii... nu stiu , era o idee.

Bafta....
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cand vor auzi pe la 2-3 noaptea (ca nemernicele dorm pe pervaz si pe AC) HUU HHU HUU, babele din bloc or sa zica ca sunt posedat de diavol. Operatiunea trebuie facuta in liniste, pe furis, mai ales ca 6 luni am spart pereti, facuti altii, treaba complicata, zgomot mult, eu la 9 si s-a trezit o baba de la 3 ca ma da in judecata cum ca i s-a infundat scurgerea la baie. Question
O sa incerc cu niste sarme cum a explicat Cosmin, dar daca nu pun curent pe ele nu fac nimic.
Sa incep de la 220V si sa scad progresiv pana la 24/12V?
Scuze, sunt suparat, ieri am facut curat si azi nu se observa. O punga de gainat am strans.
Paste fericite, ma ocup dupa sarbatorile pascale, dar un sfat este cat mai bine venit (ecologic)
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Asteapta sa treaca postul, si fai la cuptor Smile) Lasand gluma de o parte, e greu sa scapi de ei . Toate metodele te costa, iar multe nu sunt la indemana. Cumpara un uliu Smile
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sau o pisica hamesita ! Laughing
Numai ca o sa cam pierzi la pisici : din cauza gravitatiei .Dar nu-i bai pisici sunt destule , la paritate cu porumbeii tai.
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
-Incearca cu Mamaliga amestecata cu sare mare de muraturi Evil or Very Mad asa am auzit Rolling Eyes sau pune-le niste grausor pt soricei Evil or Very Mad
Nu am nimik cu bietele pasari ,ci cu o vecina nebuna care a strans cateva zeci de porumbei zilnic la ea la pervaz ..Masina mea e terminata sub gainatul lor,fatada proaspat renovata e toata plina da rahati,peste tot numai mizerii ,rahati si graunte de la ei..Vecinii sunt si ei disperati fac plangeri peste plangeri pe la primarii si alte usi..
Ps. Trebuie impuscata duduia care le da de mancare...
  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am probleme, am intrebat pe http://www.columbofili.porumbel.net/ nici o rezolvare ! .Cineva de la tara mi-a spus sa dau cu otet concentrat in locurile in care stau ! Functioneaza 10-12 zile ,pana dispare mirosul!
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ddf: este o solutie cam complicata. Parca ma vad la etajul 9, cu pisici spanzurate de picioarele din spate si strigand: "GO FOREST, GO!", sau ca un mare sogun din cartile lui James Clavel, dand cu un gest imperial drumul la ului.

Cand am deschis acest topic, mi-a fost un pic teama ca voi fi luat drept paranoic, dar observ ca nu sunt singurul la care aceste zburatoare creaza mari probleme.

Sarbatori fericite !
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ionutxxl a scris:fatada proaspat renovata e toata plina da rahati,peste tot numai mizerii ,rahati si graunte de la ei.


Si eu caut ca disperatu prin magazine rahat pentru cozonac Laughing
Faza cu sticla e buna doar pentru marginiile inchinate...pentru Ac recomand sa confectionezi acele sarmulite nu e greu si curent e pacat sa pui din prima 220v cred ca 12v ar fii suficient sa le sperie doar sa fii pe faza cand o sa inceapa sa ploua Very Happy
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Poti incerca faza cu un uliu impaiat.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am scris fiind foarte suparat ca voi face asa ceva:
"Sa incep de la 220V si sa scad progresiv pana la 24/12V".
Cum am spus la inceput, cea mai eficienta ar fi soricioica (boabele de grau imbibate in otrava).
Din fericire (sau pacat) nu sunt in stare sa fac asa ceva. Ele ca fiinte nu au nici o vina ca s-au inmultit atat de mult ca imi creaza mie mari neplaceri. Voi incerca sa le indepartez doar prin metode ecologice si voi incepe cu acele sirmulite, prin care sa treaca un curent incepand de la 12 V.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR