Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • alexm

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Zafira 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Mai are cineva GPL pe Opel? Cum merge?
Eu am pe un Vectra A si ma interesa daca stie cineva cum se regleaza si cit ar trebui sa consume
Skip ads

  • dollar

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: ORADEA
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am avut pe fosta masina, Opel Astra 1,4i din 1994. Imi lua intre 9-10% in oras si 7,2 % in afara. Faza e ca difera acum si de puterea motorului, de vechimea instalatiei (dupa ce mi-am schimbat calculatorul la instalatie am observat o micsorare a consumului) precum si de calitatea GPL-ului....mai ales ca la noi se cam fenteaza si nu se respecta proportia dintre butan si propan necesara la fel ca si in Olanda(unde se gasesc multe masini pe cu instalatie GPL). Precizez ca am avut instalatie originala, nu stiu astea puse cat sunt de bune...oricum iesi mai bine decat benzina si in oras nu se simte diferenta:)
  • tbd05

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ai putea sa i faci un consum ,eu am un ASTRA CARAVAN 1,6i din 93 si i-am pus gpl omologat de un an si am ajuns la concluzia ca nu e de vina masina si nici reglaju ci de unde alimentezi .
sa fiu sincer nu am crezut, dar am luat toate statiile GPL si am alimentat pe rand si am ajuns sa alimentez decat de la 3 stati cu astea scot un consum an oras de 9-10 % si an afara la 120 -140 km/h 7-8% asa ca sfatul meu e sa o reglezi la servis si sa bagi de seama de unde alimentezi si ancearca si varianta mea Laughing
  • dollar

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: ORADEA
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
ader si eu la ce a spus tbd05 Smile))...si eu am facut la fel...am patit o data ca dupa ce am alimentat de la o statie nou infiintata sa mearga tot in suturi masina....m-am invatat minte si apoi am alimentat de numai de la statiile de unde stiam ca nu se "fenteaza" cu calitatea
(chiar daca trebuia sa merg mai mult pana la statiile respective)....in rest...nu am avut probleme si am fost supermultumit de performante/cost:)))
Skip ads

  • vecTAO

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2005

  • Mesaj Privat
salut. am o vectra de 1.8 si ma gandeam serios la alternativa GPL. raportul de pret intre benzina si gaz este net in favoarea schimbarii, insa am fost pus pe ganduri de diversi prieteni care m`au sfatuit sa nu fac pasul pentru ca intervin probleme la motor datorita ungerii mai proaste a motorului.
IO CU CINE VOTEZ?
  • johnny Rx

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2005

  • Mesaj Privat
[quote="vecTAO"]salut. am o vectra de 1.8 si ma gandeam serios la alternativa GPL. raportul de pret intre benzina si gaz este net in favoarea schimbarii, insa am fost pus pe ganduri de diversi prieteni care m`au sfatuit sa nu fac pasul pentru ca intervin probleme la motor datorita ungerii mai proaste a motorului.
IO CU CINE VOTEZ?[/quote]

Sfatul meu este ,daca-mi permiti,sa recurgi linistit la GPL.Cu ulei bun schimbat la timp nu vei avea probleme.Vei simti doar ceva mai mult in buzunar.Ciao de la Timisoara!
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
eu prefer sa ma feresc de potentialele "bombe" din portbagaj sau sub masina... Cat ar fi de noi si cu garantie si...si... Daca era pus din fabrica il foloseam cu revizii periodice, max la 3 luni odata.
  • eddiecristea

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu am gpl pe masina opel vectra a cu motor de 1,8 l si merga fff bine sunt chiar foarte multumit. consumul e de 13 l in oras si de 10 l in afara dar cu viteza nu mai mare de 120. daca calculezi la pret de 1,5 lei pe litru ajungi la un echivalent de 6,5 l benzina valoare lei pentru circulat in oras si 4,6 l benzina echvalent in afara orasului. e ok si convenabil.


te rog sa nu mai abuzezi de MAJUSCULE
de data asta ti-am editat, data viitoare voi sterge
maiandrei

Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
marius radu a scris:eu prefer sa ma feresc de potentialele "bombe" din portbagaj sau sub masina... Cat ar fi de noi si cu garantie si...si... Daca era pus din fabrica il foloseam cu revizii periodice, max la 3 luni odata.


Fiecare cu parerea, eu am avut pe a mea 1.8i 16v o instalatie mistral si mai recent una TOMASETTO si am 40 mi km si nu am nici o problema. Acu 1 sapt am fost la RAR pt ITP si mi-au iesit noxele de CO ZERO pe GPL si 0,02 pe benzina. A zis nenea ca nu crede ca am mers 40.000 km pe gaz. Deci vrajelile cu uzura la motor si bombe sunt numai aberatii.

Cat despre consum, mie imi ia 9-10% in afara in regim de forja, si cam 15-16% in oras in regim de forja. La mers normal consuma cu 1-2 sub valorile indicate.

Si in final, subscriu cu ce a zis TBD05. Conteaza 90% de bagi gaz. In Romania recomand PETROM si in strainatate AGIP.
Cu ocazia asta ii multumesc si lui @ovi_jer de pe forumul nostru pt ajutorul acordat in alegerea instalatiei si recomand cu incredre forumul lui de GPL: http://www.gplclub.ro/forum/.


Ultima modificare facuta de Cristi_C la Vin 10 Aug, 2007 8:18 am
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
am avut GPL pe o vectra C20NE, iar la inceput cum era reglata ca sa iasa la noxe imi consuma 8-9 -10 in afara (dar parac tragea mai bine ca pe benzina), iar apoi reglata pentru consum imi consuma 6-7 in afara, aproape la fel cu cat imi lua pe benzina (dar nu mai tragea la fel ca pe benzina).
nu inteleg de ce la voi consumul e cu 3 litri mai mare decat cel pe benzina.

daca am avut acum mai vreau si acum vreau sa imi iau o vectra sau signum pe benzina (noua) si sa fac eu conversia pe gpl
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La ei consuma mai mult pe GPL pt ca au instalatii secventiale de GPl ( alea cu injectie directa de gaz de 1000 de euro instalatia ) .
Am impresia ca tu ai avut la Vectra din aia clasica cu plaman de se regla tot timpul Very Happy
Corecteaza-ma daca gresesc .
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:La ei consuma mai mult pe GPL pt ca au instalatii secventiale de GPl ( alea cu injectie directa de gaz de 1000 de euro instalatia ) .
Am impresia ca tu ai avut la Vectra din aia clasica cu plaman de se regla tot timpul Very Happy
Corecteaza-ma daca gresesc .



da eu am avut din aia clasica cu plaman, dar ale lor fiind instalatii mai noi nu ar trebui sa consume mai putin?, mai ales ca au si un calculator al instalatiei
Skip ads

  • dimi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ce fel de instalatie gpl pot monta pe opel corsa si daca ma puteti sprijini cu o societate care monteaza astfel de instalatii multumesc
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
CE motor ai pe corsa?
  • dimi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
corsa in 3 de i l
  • Teo_MTM

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In legatura cu GPL-ul e f avantajos la buzunar. Eu fac 350 km (Piatra Neamt- Bucuresti) cu 50RON deci apx 30litri GPL si ii dau si cu 160-170. Diferenta e de putere mult mai scazuta in mers, dar mai buna la demaraj.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
salut!
am si eu o vectra c20ne pe gpl.a mea consuma 15-17 in oras si 8.5-10 afara.gaz numai de la lukoil.
in legatura cu basmele despre motoare cu uzura mare pe gpl,am mers cu o dacie papuc de 1,6 100k km pe gpl.vreau sa spun ca imi lua exact 1 l ulei la 10000 km.deci nik.si masina merge si acum.
cand schimbam uleiul acesta era mai curat.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Hehe si acu sa vezi culmea zgarceniei: a pus cineva GPL pe Agila de 1.0? Ma gandesc la varianta asta in cazul in care voi face multe drumuri in viitor. In plus exista rezervor care se poate pune in portbagaj in locul rotii de rezerva? Exista asa forma?
Multumesc,
Cristi
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
exista rezervor care se pune in portbagaj in locul rotii de rezerva si se numeste rezervor toroidal, dar acest rezervor creste pretul instalatiei cu 2 mil, si in plus unde pui rezerva plus de asta nu intra mai mult de 30 litri in el?
am vazut GPL pe corsa de 1.2, pe matiz de 0.8, pe tico de 0.8, pe panda si punto de 1.1, pe twingo de 1.2, asa ca de ce nu si pe agila de 1.0, dar intrebarea vine in cat timp amortizezi investitia? pretul minim al unei instalatii pt agila este de 18 mil
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu o s-o amortizez cam intr-un an dc o pun. Ca o sa fac naveta la servici si km se fac destul de multi/an. Ma asteptam la un pret mai mare sincer. Pai in functie de ce o sa fac pe viitor o sa ma decid. Vroiam sa stiu dc se poate pune rezervorul in locul rotii si se pare ca merge. Super. 30 de l e destul de ok. Nici nu vreau mai mare chiar dc trebe sa fac plinu mai des ca nu vreau sa-mi ingreuneze masina cu mult. Mersi fain de raspuns.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR