Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • dimi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
shjnock
Trecerea de pe benzina pe gaz se face automat cand temperatura apei ajunge la 35-40 de grade celsius-eu am nubira 2 euro 3 gpl cu motor de 1.6,16 valve si imi consuma in oras cu a/c 12% iar motorul inca nu e rodat are 19000km,cica se reduce consumul dupa 50000 km si la gas si la benzina
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mi-am montat si eu azi Tomasseto stag 200 cu butelie toroidala, pret 21,5 mil.
  • dimi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Radovan_eu
felicitari
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
dimi a scris:Radovan_eu
felicitari

am fost la autogaz in basceaus dar fara 24 mil au zis ca nu se baga.
Skip ads

  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am facut omologarea instalatiei la RAR, a durat aproximativ doua ore pana mi-a dat actele inapoi. Cu programare si fara spaga. Totul a fost ok. Pret 128,9 ron.
Daca vreti sa verificati preturile carburantilor si implicit al gazului puteti intra aici http://www.gazonline.ro/
  • Pfenning

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Bravo, frate! Felicitari!
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Se poate pune instalatie, pe un kadett de 1,3 hidramat, ma gandesc sa pun pe al meu, am instalatia in garaj da sunt un pic reticent. Masina e pe carburatie, ce se intampla cu pompa de benzina cand comutez pe gpl(freaca menta in gol, nu se strica?). Sunt sigur ca ies mult mai ieftin fata de benzina. Tatal meu are un kadett caravan pe injectie de 1,6 si merge brici, singura chestie e ca ii apare beculetul cu check engine da merge cu ea asa de 3 ani si nu are nimic.
  • tdrbk

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut! are cineva idee de o instalatie gpl pe un opel tigra? as vrea sa-mi montez....dar sincer habar nu am daca se merita, daca functioneaza ok.....M-am tot interesat pe internet si nu am gasit pe nimeni cu o tigra cu gpl montat....sper ca ma puteti ajuta cu cateva pareri...mai ales daca stiti pe cineva cu gpl montat pe masina asta. multumesc!
Skip ads

  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
colega si eu am gaz pe kadett si totul e functional merge ok doar ca acu am alte probleme.Da gazu e ieftin si bun
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cei care vor sa-si faca calcule in continuare, o sa mai dau cateva detalii. Am mers cu masina, dupa ce in prealabil am facut plinul, pana s-a consumat tot gazul din butelie si am facut 340 km. Cand am alimentat, in butelie au intrat 63,750 L de gaz, deci aproape 80% din capacitate. Am facut un drum dus-intors in afara localitatii, in total 30 km si in plus ce s-a mai consumat (gaz) la RAR, cand i-au facut testul de gaze.
  • alyn1988

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
stie cineva daca se potriveste instalatia de gpl care se pune pe dacia la opel astra x16sz cu un sg injector am inteles
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut !am un astra f motor 1.6 8v caravan si vreau sa stiu daca se merita gpl sau nu . multumesc astept cat mai multe pareri
Skip ads

  • prometeus

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
hm, ma tot gandesc sa-mi bag si eu gaz,mai urmaresc discutiile dar nici o parere de mult, oare nu se mia merita cu gaz? Question Shocked
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
teoretic eu miam facut un calcul chiar daca as avea 14-15 % consum pe gpl si as pune 2 lei gpl-ul s-ar merita dar:
-ink nu sunt convins ca vreau sa imi ocup o parte din portbagaj
-bomba in portbagaj iti spune ceva ? (daca nu uitete prin arhiva stiirilor pro tv in legatura cu accidentul de la baneasa )
-daca masina a fost conceputa sa fuga pe benzina eu de ce sa o pun sa moara pe gaz ? ori o vand ori ma conformes cu consumul ei si dau bani pe benzina , deci ...
  • prometeus

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
totusi nu ne putem schimba masina cum vrem noi(eu mi-am schimbat in ultimul an deja 3 masini, inlcusiv una diesel care nu mi-am putut-o inmatricula), ne gandim la alternative mai economice decat schimbarea "trasurii".... Smile
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
deci, in primul rand rog pe cei neavizati care vorbesc doar din auzite sa se abtina la fel de fel de comentarii. daca vorbim de o instalatie GPL secventiala, omologata, cu rezervorul in locul rotii de rezerva vorbim de cea mai buna solutie de economisit banii. instalatia secventiala trage la fel sau mai bine decat pe benzina, daca la montaj se respecta toata manopera si se pun piesele aferente unei instalatii de generatie noua nu vor fi probleme, instalatia are cateva sisteme de siguranta in caz de accident iar cu rezervorul in locul rotii de rezerva si cu o roata subtire in portbagaj se rezolva si cu spatiul ce se presupune ca se pierde. acum sa vb despre masina mea care la inceput imi consuma mult gaz, peste asteptarile mele(14-16% in oras si 9-10% afara). benzina lua 12% in oras si 6,5% in afara. acum la ultimele 3 alimentari de la luk oil si cu schimbatul vitezelor la 3000rot/min imi iese un consum de 12,5% gpl in oras si 7,5-8% gpl in afara. azi am facut un drum Iasi- Gura Humorului si retur = 377km din care vre-o 40 km in oras la care mi-a luat 30.06 L de gpl, rezulta un consum de 7,9% ceia ce inseamna un consum de 3.8% benzina, cam cat un diesel economic,nu? nu mai spun ca masina are demaraj si turatii foarte bune, insesizabil fata de benzina sau chiar mai bune. recomand instalatiile secventiala cu toate ca sunt aproape dublu la pret deoarece nu se v-a simti lipsa de putere si toata functionarea se face automat. din iunie pana acum am facut cam 6500km din care am economisit mai bine de 1400 ron, instalatia este tomaseto secventiala si a costat 2150 ron si omologarea rar 130 ron. deci, cine are de facut km sa ii faca dar cu cap si bani in buzunar. o zi buna tuturor.
  • prometeus

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mersi de impresii, si eu fac cam 1200-1300 km pe luna,si imi cam ia 13-14 ; prin oras ; 9.5-10 afara(adevarul e ca in iulie am luat-o, si mai trebuie sa bag bani in ea, plus ca am cauciucuri de iarna pe ea, nu stiu daca asta influenteaza prea mult consumul), deci ma gandesc f serios la varianta GPL
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
13-14 in oras , pe unde merge colegu din cate vad ai motort 1.6 , eu am 11%consum mediu in buc cu motor de 2000 , decat sa dai 2000 lei pe un gpl mai bine cauti alta masia , nu mio lua in nume de rau dar sigur are ceva pb masina eu si nervos daca conduc in bucuresti tot am vreo 13% cu tot cu aer si asta in bucresti
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
shjnock a scris:, eu am 11%consum mediu in buc cu motor de 2000 ,

mda, se pare ca tu faci parte din cei care doar isi dau cu parerea. da am un consum mare de benzina si implicit si de gpl si asta deoarece in calculatorul gpl-ului sunt introduse date luate din calculatorul masinii, deci daca masina merge prost pe benzina (asa cum crezi tu), asa v-a merge si pe gpl. deci daca cineva cu un consum mai mic de benzina isi v-a monta instalatie gpl, atunci si consumul de gpl v-a fi mai mic. se v-a face o diagrama a mersului pe benzina ce v-a fi transcrisa in calc gpl. simplu,nu? daca tu nu vrei sa-ti pui gpl, nu e nici o problema dar nu incerca sa convingi si pe altii ca 11 litri de benzina costa cat 12 litri de gpl ptr ca nu o sa reusesti niciodata. aaaa, e posibil sa ai dreptate dar numai pentru o scurta perioada de timp , adica pana se amortizeaza investitia apoi o sa mergi in profit. uitasem de idiotii aia de ingineri care au montat gpl pe masini chiar din fabrica, chiar niste idioti,unde le-o fi fost capul oare cand au facut asa ceva, oare la economie, la o poluare mai mica? daca tu consumi 11 l benzina in bucuresti (44 ron/100km) de ce nu ai consuma 12l gpl (23ron/100km)? pai sa stii ca poti face ceva in acest sens si sa nu faci ....inseamna ca nu ai dreptul sa dai sfaturi altora. Idea
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu omule spuneam pur si simplu ca masina ta consuma al draqu de mult benzina si ca ar fi bine sa ii faci o verificare sau sa scapi de ea ca nu mi se pare destul de in regula consumul care il ai la motor de 1,6 si asta daca imi dau eu seama intr-o zona nu foarte aglomerata
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR