Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cagulatu33

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Very Happy salut!aveam un zgomot ca un tacanit in portiera stanga.rezolvat! Exclamation dupa ce am demontat fata portierei am vazut de unde venea zgomotul .in portiera se afla un fel de placa din plastic dreptunghiulara pe care vine atasat senzorul pt airbagul lateral.un clips al placutei era sarit din locul lui.simplu.de asemenea ,pt cei care vor sa demonteze fetele portierelor fata la o astra g (2000-2003),cu geamuri electrice,ii pot explica unde se afla suruburile si modalitatea de demontare.e f simplu...multa bafta! Idea
Skip ads

  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Apuca te sa explici te rog ca ma enerveaza la culme tacanitul acela din usi.Ms frumos
  • sabau18

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2009

  • Mesaj Privat
si eu am patit la fel,tot pe partea stanga spate,dar la mine cred ca problema e de la difuzor,probabil sa rupt ceva,nu stiu sigur..
  • sebyalexa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cagulatu33 a scris:Very Happy salut!aveam un zgomot ca un tacanit in portiera stanga.rezolvat! Exclamation dupa ce am demontat fata portierei am vazut de unde venea zgomotul .in portiera se afla un fel de placa din plastic dreptunghiulara pe care vine atasat senzorul pt airbagul lateral.un clips al placutei era sarit din locul lui.simplu.de asemenea ,pt cei care vor sa demonteze fetele portierelor fata la o astra g (2000-2003),cu geamuri electrice,ii pot explica unde se afla suruburile si modalitatea de demontare.e f simplu...multa bafta! Idea

o sa desfac si eu fata de portiera sa vad .ms
Skip ads

  • CodrutNechita

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut ,

Cagulatu poti posta si pentru noi ceva aici . Eu am un 1.7 DTI 2001 , din ce stiu portiera e prinsa in clipsuri , nu stiu nimic despre suruburi .
Daca nu dai detalii aici , da`mi te rog numarul tau de telefon pe PM sa imi explici pe scurt cum se demonteaza portiera.


Multumesc anticipat
  • marius_yony

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat

  • marius_yony

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
nu este nici o problema ca este coupe....are aceasi prinderi...

Dupa ce termini de desfacut tot ce ti-am aratat...incerci sa bagi intre tapiterie si usa ceva metalic sau din plastic ca sa o poti trage...
Ai grije la peria de sus ptr ca se stramba ...
In rest trebuie sa te descurci
  • CodrutNechita

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut ....
Am mai postat odata la acest topic acum 3 luni de zile, dar nu mi`a raspuns nimeni .
Sunetul de vibratie din protiera se apropie de sunetul unei piese care se dezmembreaza . Am citit mai sus despre placa de prindere si mi`e frica sa nu dea in mai rau .

Va rog sa ma ajutati sa imi spuneti si mie cum desfac masca portierei , poze orice ....

Va multumesc
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Fata de usa are 2 suruburi in partea de jos si inca 3 sau 4 sub manerul de plastic pe care sunt butoanele de geamuri, care se scoate prin tragere. Dupa ce ai scos suruburile, apuci de jos si tragi usor, mai are niste cleme pe margine care ies tot prin tragere. Intre timp lasi geamul la maxim in jos si dupa ce a iesit fata de usa si din cleme ridici in sus si iese cu tot cu marginea aia care vine langa geam. La montat exact invers Smile

PS: a postat colegul mai sus o poza in care explica foarte exact ce si cum.
PS2: trebuie scos si triunghiul pe care vine tweeterul, are 3 cleme in colturi se scoate prin tragere
  • CodrutNechita

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc ! Merg sa vad ce pot face !
  • manyx

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
in dreptul antebratului cum tin mana pe usa imi bazaie ceva si cand apas cu cotul mai tare se opreste. am dat fata de usa jos am deslipit folia sa vad ce are si nu am obsevat nimic, cand bat cu pumnul in usa zdrangane cv dar nu imi dau seama ce. spunea cineva ceva de placa de la airbag... e cumva neagra? eu cand am dat fata de usa jos mi-a picat un plastic mic ca o clema pe jos si nu vad de unde ar putea fi.
pls help me
  • CristiBuzau

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Placa de la aibag bazaie si la mine. Problema este ca bazaie cand este prinsa la locul ei. Cred ca o sa ii bag niste burete intre plastic si tabla.
Skip ads

  • manyx

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
da. sunt tampit am uitat iar sa scriu cum am rezolvat problema! sensorul de la airbag care este montat in usa este pe o placa de plastic ca un fel de tabla neagra, se desprinde usor, am pus banda dublu adeziva (ieftina nici nu vreau sa se lipeasca) pt. ca era din burete, roata pe marginea tablei de plastic. apoi am dat cu silicon si nu mai face nici un fel de zgomot. mai rau este ca v-a trebuii sa dezlipiti folia deplastic, care este din fabrica si nu o sa se mai lipeasca cum trebuie da asta este. bafta
  • CristiBuzau

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ce rol are folia aia ?
  • manyx

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
e o folie care se lipeste pe fata interioara de tabla a usii apoi se pune cealalta fata( care stau butoanele si difuzorul pe ea)
nu inteleg ce rol are, cred ca, sa acopere toate gaurelele care le are fata de tabla. o dezlipesti apoi o lipesti dar ramane lalaie asa.. nu stiu cat m-am facut inteles pt. asta voi pune o poza


Ultima modificare facuta de manyx la Dum 17 Mar, 2013 8:13 pm
  • CristiBuzau

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Știu cum arata , am desfacut si eu fata de usa . Și la mine facea zgomot placa din plastic de la airbag, dar nu stiam ce rol are folia.
  • manyx

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
exact, am pus si doua poze la comentariul anterior si am incercuit placa de plastic, care face zgomot
  • CristiBuzau

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Eu am pus o carpa in partea stanga , unde bazaia , din lipsa de altceva si vad ca nu se mai aude. Daca o sa inceapa din nou , am gasit niste burete sa il bag intre plastic si tabla.
  • manyx

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
buretele e cea mai buna solutie
  • CristiBuzau

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfat. Il am in masina , in caz ca bazaie din nou , mai mult de 10 minute nu imi ia sa il pun.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR