Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • manyx

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
bafta! poate nu mai ai noroc, ca sa mai dai fata de usa jos
Skip ads

  • blackcat

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Daca ati desfacut acea folie de plastic, ar fi bine sa o lipiti la loc cat mai bine (asa cum a fost lipita din fabrica) pentru ca are un rol foarte important in functionarea senzorului de airbag lateral. Senzorul de airbag lateral se declanseaza la presiunea creata in usa in cazul unui impact lateral. Daca acea folie nu este lipita sau este deteriorata sau ati practicat gauri suplimentare fata de cele avute din fabrica, exista riscul ca sa nu se declanseze airbagul lateral in caz de impact. Asa scrie in manualul de service pentru Astra G.
  • manyx

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
multumim. dar nu mai demontez acum fata de usa ca sa incerc si sa nu reusesc sa ii pun folia cum trebuie
  • vandalul

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
CristiBuzau a scris:Multumesc de sfat. Il am in masina , in caz ca bazaie din nou , mai mult de 10 minute nu imi ia sa il pun.

Salutare...cum se pune buretele? ...si pe mine ma enerveaza sunetele alea din usi...
Skip ads

  • CristiBuzau

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Eu am pus o carpa intre plasticul de la airbag si tabla si nu se mai aude Smile In loc de carpa pune burete. Eu asta aveam la indemana si asta am pus ...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Azi am demontat si eu fata de usa pentru ca in mers la anumite turatii joase se auzea un fel de zornait in usa soferului.
Culmea e ca nu am gasit nimic declipsat sau slabit ori whatever else.

Am decis sa cumpar ceva banda adeziva Bison tip auto pentru a o pune intre panoul negru din plastic in care sta senzorul de airbag lateral si tabla, inclusiv am cumparat o banda dublu-adeziva subtire transparenta (cea rosie din poza) pentru a relipi folia la loc. Din fericire nu a mai fost nevoie, am reusit sa pun la loc folia usii aproape cum era inainte, mi-a facut 2 cute in zona de curbura unde este boxa pentru ca nu mi-a trecut prin cap sa incep cu relipirea foliei de la partea de jos la jumatatea usii, spre stanga iar apoi spre dreapta. Folia mai avea lipici pe ea si se lipea destul de bine, aerul l-am scos rotind un maner de surubelnita peste folie si apasand cu putere. Sunt sigur ca nu e nicio diferenta fata de cum era folia inainte de demontare si cum este acum d.p.d.v functional al senzorului de presiune pentru airbag-ul lateral.

Ceva poze inclusiv cu folia dezlipita si ce mai e dedesupt, ca n-a pus nimeni vreuna :

Am pus banda dublu-adeziva inclusiv pe mufa din spatele panoului negru din plastic in care este montat senzorul de airbag, in caz ca (in urma vibratiilor) se atinge panoul de mufa cumva. Si daca tot eram la capitoul ,,sa eliminam greierasii din habitaclu,, am pus banda dublu-adeziva inclusiv pe grila din bord prin care trece aerul cand vine inspre parbriz, culmea e ca nu am gasit vre-o ureche de fizare rupta sau vre-o clema lipsa, dar intre 1.800rpm-2.400rpm zornaia plasticul ala ca naiba. Acum e liniste in habitaclu, mai ramane sa vad daca se va si mentine in zilele urmatoare.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am lasat in mod deliberat sa treaca o perioda mai lunga de la ultimele modificari descrise mai sus, asadar acum pot sa spun ca nu mai se aude niciun zgomot din portiera, nici din bord. E bine asa cum e acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR