Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Probabil ca vreo 2 carute de bani Rolling Eyes
Skip ads

  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
braica daniel a scris:

vreau sa anunt pe toti posesorii de vectra C ce au probleme cu bratele spate gen bumerang,se gasesc acum si bucse separate pentru brate,nu mai sunt.em nevoiti sa achizitionam bratul integral care are si el pret de pret.
am schimbat prima data bratele originale cu cele de la ruville,si acum am schimbat bucsele pe bratele originale,pe care le v.oi tine de rezerva,caci la drumnurile astea din romania e dezastru
75 ron buc de bucsa bucsa veche ce a fost inlocuita
se pot vrde si pe cutie codul piesei
sa auzim de bine
[/quote]

Salut,
M-am tot uitat si am studiat, dar tot am o intrebare: de scos bucsele, le scoti cumva.... dar cele noi, care le bagi in locul lor... cum le fixezi acolo (doar prin puncte de sudura), astfel incat sa nu ai vreodata "surpriza" sa iti iasa din locasurile lor ?
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Bucsele intra prin presare, in cazul meu s-a folosit o presa hidraulica. Stai linistit, nu trebuie sudate. Din cei care le-am schimbat nimeni nu a avut "surprize".
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:Bucsele intra prin presare, in cazul meu s-a folosit o presa hidraulica. Stai linistit, nu trebuie sudate. Din cei care le-am schimbat nimeni nu a avut "surprize".

Ok, mersi de info.
Maine merg si eu la mecanic sa vad daca intr-adevar ele sunt de vina pt troncanelile pe spate (dupa vreo 6km prin niste gropi=santuri) acum cateva saptamani.
Va anunt pe sf sapt viitoare ce am rezolvat ca maine noapte plec intr-un miniconcediu. Cool
Numai bine pana atunci.
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
trancanea rau si la mine pe fata masina si am schimbat arcuri amortizoare rulmenti si flanse ......acum merge bine....nu mai trancane. Am pus:
- arcuri KYB
- arcuri monroe reflex - cred ca m-am calicit si era mai bine sa iau tot kyb sau o firma buna
- flanse lemforder
- rulmenti sachs parca....

mecanicul a spus ca mai trebuie schimbata bieleta antiruliu.
nu am schimbat protectia aceea de cauciuc de la amortizoare si nici nu stiu daca se gaseste separat.... are ceva ca am lasat pe cea veche care ici colo era rupta?
  • Sir_John

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2010

  • Mesaj Privat
baieti, bucsa dinspre roata a reusit cineva sa o schimbe? sau daca sunt duse amandoua, solutia ar fi schimbarea bratului?
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Aceeasi intrebare si pentru mine + ca voi mai reveni cu alte detalii vis-a-vis de articulatii Smile Mai ales in ceea ce priveste flansele...
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ok, vad ca nu a mai postat nimeni pe aici de ceva vreme.....

Ma intereseaza sa schimb flansele amortizor pe fata, am ceva troncaneli (minimale dar nu le suport, mai ales pe fata!) dar amortizoarele nu sunt problema cu siguranta, insa nu stiu ce ar mai trebui schimbat in comun. Intreb pentru majoritatea deoarece nu vreau sa le desfac la mecanic si sa cumpar de la el (e un super bun prieten si amic, dar are preturi aproape duble fata de autokarma si mi-e rusine...intelegeti ideea), si de aceea macar sa cumpar majoritatea pieselor si daca o mai fi ceva minoritar sa iau de acolo Smile

Am gasit flanse amortizor, insa majoritatea contin si rulmenti, rulmenti pe care i-am schimbat separat anul trecut (ambii rulmenti), am vazut pe autokarma ca se pot lua flansele si fara rulmenti si sunt mai ieftine , este ok?

Bieletele antiruliu de pe fata sunt cu problema la Vectra C sau de obicei nu prea? Bieleta stabilizatoare? Bucsaraie ceva?

La fel si pe spate ma intereseaza iarasi ce CADE de obicei, oricum trebuie sa schimb chiar daca nu este 100% nevoie.

Va multumesc pentru orice sfat si ma scuzati pentru "ignoranta" , neinformare completa si "altele" Smile
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ce simptome ai avut cand ai schimbat rulmentii de la flanse? La mine se aud niste pocnituri cand virez sau merg la viteza mica peste denivelari.
Pe spate cad de obicei bucsele de la bratele spatele cele despre care se discuta in acest topic. De asemenea poti schimba si bucsele de la bara stabilizatoare, sunt ieftine insa atentie ca au diametre diferite la versiunile cu sasiu coborat.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai si cum imi dau seama daca am sasiul coborat? eu sper sa fie ala standard, desi pare cam joasa masina ce-i drept! Sad

La fel faceau si la mine, vezi pe loc mai ales, vireaza maxim dreapta sau stanga si sigur o sa se auda! De recomandat sa schimbi amandoi rulmentii !
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa virez maxim. Se aude si daca virez cateva grade din pacate.
Lasa-mi pe PM VIN-ul si-ti spun daca ai sasiu coborat. Sau scrie in topic-ul respectiv unde se decodeaza VIN-uri. Codul e XJ2 = LOWERED SPORTS CHASSIS. Din cate tin minte, sper sa nu ma insel la masinile cu sasiu sport pe spate sunt de 19mm si la cele cu sasiu normal de 18mm.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am lasat PM . eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci griji, nu e mare bataie de cap cu manopera si nici costuri f. mari la rulmenti, maxim 65 ron (lemforder) pentru unu, dar de recomandat amandoua Smile se putea si mai rau, zic eu, uita-te la mine! Very Happy
Pentru cei care ma pot ajuta, raman valabile intrebarile de mai sus, multumesc!
Skip ads

  • flebusca

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pentru basculele fata la vectra c cu facelift, aveti vreo veste se schimba doar pivotul sau se schimba bascula cu totul?
  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Din pacate bascula cu tot cu pivot.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am inteles ca sunt doua tipuri de brate: cu bucsa fixa si cu bucsa oscilanta. unele pana in 2006,si altele dupa 2006..La care se poate schimba doar bucsile?
  • BABUT ZOLTAN GAVRIL

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Embarassed salut posesorilor de vectra c,am un vectra c din 2003 si in zilele astea am auzit niste zgomote ciudate din spatele masini ,m-am mers la mecanic si mi-a spus ca jocul este de la bratul sup.-bumerang mai precis de la bucsa superioara de sub caroserie nu bucsa dinspre roata,stiu ca bucsa dinspre roata se poate comanda separat cod td 445w dar despre bucsele superioare nu a discutat nimeni se zice ca se strica mai greu dar eu am bafta de a se strica ,daca cineva are ceva date privind acele bucse va rog sa ma ajutati, va multumesc anticipat-sarbatori fericite Question Laughing
  • BABUT ZOLTAN GAVRIL

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Evil or Very Mad Question LA MULTI ANI tuturor, sunt cam disperat ,am niste zgomote ciudate si la rotile spate ,am schimbat telescoapele ,bucse brat bumerang erau terminate si zgomotul nu a disparut nu se mai aude asa de tare dar tot se mai aude la denivelari ce mai poate fii.Nu stiu bieletele antiruliu spate ce simptome au cund sunt duse sau bucsele bara stabilizatoare ce simptome au ,stiu ca nu sunt scumpe ,pe elevator nu aveau joc Idea
  • trx23

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
azi am schimbat si eu bucsile bara stabilizatoare si bucsile oscilante la bratele bumerang,am ramas placut surprins ca nu mai aud zgomote din spate doar putin de la placa de la hayon
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:am inteles ca sunt doua tipuri de brate: cu bucsa fixa si cu bucsa oscilanta. unele pana in 2006,si altele dupa 2006..La care se poate schimba doar bucsile?

imi raspunde si mie cineva?
  • trx23

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
vectra mea e din 2003 si are bucsi oscilante la brate,diferenta este ca la gts sunt de 19 mm iar la vectra normale de 18 mm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR