Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • lucian123

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am mai multe intrebari:

1. unde gasesc un kit complet de cabluri pt instalarea unui subwoofer cu amplificator iincorporat ( provabil kitul trebuie sa contina cablu de alimentare cu siguranta pe el, cablu cu 2xRCA, masa )
2. pe unde bag cablul de alimentare, adica din compartimentul motor (e la baterie) cum il introduc in habitaclu ?
3. cum prind subwooferul in portbagaj ?
4. cum desfac pragurile din interior pt a introduce cablurile aferente montarii si eventual alte idei de mascare a acestor cabluri.

deocamdata atat...multumesc
Skip ads

  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
1. cabluri gasesti la orice magazin de car audio, poti incerca si pe net http://www.be-loud.ro/produ...esorii_instalare/
2. trebuie sa fie o gaura pe unde mai intra si alte fire in habitaclu de la motor in spatele consolei centrale, poti sa il bagi pe acolo
3. poti sa il prinzi cu niste cordeline elastice de mocheta din portbagaj https://www.clubopel.com/alb...e.php?pic_id=3733
4. la mine am tras pur si simplu de praguri de la imbinaturi si au iesit din niste cleme. Se pun la loc la fel de usor.
sper sa fi fost de ajutor.
5. cred ca topicul mergea mai bine la ICE. rog un moderator sa il mute acolo
  • lucian123

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai si cordelinele alea de ce sunt prinse ?
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
le-am prins de niste holsuruburi prinse pe cutia subwooferului intr-un capat , le-am dat roata cutiei si apoi le-am prins de marginea mochetei
Skip ads

  • lucian123

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
OK......... si ma precis, cum stau cu fata la motor pe unde ar trebui sa fie locul ala ca sa bag firul de alimentare ?
merci
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am o gaura chiar pe mijloc....si se pare ca doar firul de la alimentare intra pe acolo, deci s-ar putea ca baietii care mi-au montat amplificatorul sa o fi facut. Vezi daca ai gaura aia, e in spatele filtrului de motorina.
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
acea gaura nu au facut-o baietii care au montat ci exista si este astupata cu un dop de cauciuc. nu iti recomand sa scoti dopul ala ci sa incerci sa il gauresti (asta daca nu ai fire deja trecute prin el)
  • lucian123

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cine poate sa-mi confirme urmatoarele operatiuni de alimentare a subwooferului :
1. trebuie un fir de la + ul bateriei, pe care trebuie pusa o siguranta;
2. mai trebuie un fir de la - ul bateriei
3. mai trebuie sa leg la subwooferul cu un fir la tabla masinii ( impamantare ).

mai trebuie ceva ?
multumesc
Skip ads

  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
- -ul bateriei e de fapt masa, care nu mai trebuie legata daca legi un fir de la minusul amplifului la caroserie
  • chitzi

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 1998 cdx sw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am un OPEL Astra G cu casetofon. Cum gasesc mufa de la casetofon pentru magazia de CD-uri? Are acesta optiune pentru CD-uri
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu ne-ai spus nimic. Ce casetofon ai? Numai de la CAR400 incolo admite si magazie. Deci?
  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Masina mea a fost echipata din fabrica cu CAR 300. Acum o luna i-am facut un transplant de casetofon Philips CCR 600 + magazie Philips CDC3, si am avut placuta surpriza sa gasesc instalatia precablata. Am scotocit un pic dupa mufa pentru magazie pentru ca era destul de bine ascunsa, in lungul cablajului care ducea in stilpul din dreapta la picioarele pasagerului, si a trebuit sa demontez pe linga torpedou si capitonajul stilpului. Nu a mai ramas decit sa introduc si siguranta de 10 A pentru magazie in locasul ei din tabloul de sigurate.
Poate si la Astra G au instalatia precablata.
Spor la scotocit.
Skip ads

  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
azi eram pus pe fapte mari , sa montez traseul de cabluri pentru statie pana in portbagaj dar mi s-a taiat elanul cand am constatat ca nu am pe unde sa scot spre baterie cablul de + Sad
Nu as vrea sa ii dau gaura Embarassed ............cablul e cam gros are vreo 10mm diametru si nu e nici un fel de loc pe langa cele 2 manunchiuri de fire care vin de la motor ca sa me strecor si eu cu el pe acolo.....
Am incercat pe langa cablul de deschidere a capotei dar nici acolo nu am loc ..........am vazut ca in partea dr a masinii intra in habitaclu o tubulatura de plastic (cred ca duc la ecu) cu fire mai putine si ar avea loc si Cabluletul meu..........se poate pe acolo ? risc sa stric ceva?
Poate ma ajutati cu un sfat !......voi pe unde ati scos + catre baterie ca pe mine ma secat azi toata ziua Mad
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu la Astra mea am mers cu el prin prag , pana la aerisirea din stanga bordului . Acolo , in general trebuia sa fie o gaurica spre motor prin care intra cablurile , asta cel putin la astra G . la mine nefiind , am urcat prin cheder si am trecut cablul spre motor .
daca cumva ai cutia de sigurante in fata uita-te acolo ca trebuie sa fie un drum pana la baterie .
  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cu cablul vechi am urcat cu el prin cheder dar cu asta gros daca ies cu el asa nu e mai inchide usa Smile .......gauri in plus astupate cu dopuri de guma din pacate nu i-a pus Sad ........cred ca numai o gaura facuta ma salveaza ......
  • conek_tt

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu o dilema...am pe masina(astra g z18xe 92kw) sistemul ncdr1500 si as vrea sa stiu daca as putea sa-i pun si subwofer(daca are iesire pt subwofer)......daca are cineva asa ceva sau stie cineva daca am cum(fara sa renunt la ncdr1500 evident) sa-mi pun....as fi recunascator...

Multumesc anticipat.
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu am NCDR1500 , si am si subwoofer de vreun an.

ncdr1500 NU are iesire de subwoofer, dar exista o cutiuta, care o legi la firele de la difuzoarele din spate (evident in bord), care reduce semnalul si are iesire RCA pentru subwoofer.

adaptor semnal hi-low

cutiuta se numeste adaptor HI-LOW si costa in jur de 35 lei la un amic de-al meu. mi-a zis ca oricum , preturile se invart in jur de 35-39 lei.
vad ca este una de 24 lei pe google.
ce iti recomand este sa mergi sa fai montajul la unul care se procepe pentru 15-30 lei, decat sa-ti tai tu firele aiurea.
ps. trebuie scos cass-ul din bord, si sina lui. se inteapa firele de la mufa.
ps2. nu exista probleme dupa si se aude bine (daca iti reglezi cum trebuie statia si mai scoti din bass din reglajele cass-ului)
  • conek_tt

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ms fff mult de sfat dar sincer nu inteleg unde trebuie montata "cutiuta" respectiva...si pe urma pe unde scot firele de la cass la sub? Embarassed (daca ai vreo schema.......)

Multumesc inca o data.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca iti cumperi statie care are "HI Input" nu ai nevoie de adaptor. Da o cautare ca s'a mai discutat. Wink
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
"Cutiuta" aceea preia semnalul amplificat de la canalele cas-ului si il transforma in " semnal fara amplificare".

Cutiuta aceea se poate monta unde ti-e tie mai comod, el primeste semnal din acelasi loc ca si boxele spate deci 4 fire L + - si R + - si scoate tot 4, daca nu e dedicat pentru woofer.

Exista amplificatoare care au asa ceva incorporat, unul la un pret bun mi se pare Sony Xplod XM-ZR604 care se gaseste chiar si la 299 lei.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR