Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ciprian 77

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Vreau sa demontez capacul volanului cel cu butoanele claxonului pentru al schimba cu unul nou.Va rog daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi cum sa demontez capacul si air bag-ul pentru al transfera pe capacul cel nou.Am inteles ca air bag-ul se dezlipeste de pe capacul volanului dar nu stiu procedeul.
Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • cetin

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
In spatele volanului sunt 2 suruburi , torx , desfa suruburile alea si o sa iasa capacul volanului.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca umbli la volan si la air-bag decupleaza bornele de la baterie pt a nu avea necazuri .
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Corect... Eu l-am desfacut deja de cateva ori. Jos o borna de la baterie, cauta cheia potrivita pentru cele doua suruburi din spatele volanului, apoi capacul iese. grija la airbag, e lipit pe capac. Spor!
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
De unde ai facut rost de capac ?
Aceeasi problema o am si eu
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am vazut pe okazii cu 150 ron doar capacul dar e nasol sa il schimbi. Pe spate are niste cleme de tabla care ar trebui intai indoite si apoi fixate in pozitia initiala. Treaba destul de scarboasa dealtfel ptr ca sunt si multe cleme. Ptr demontare sunt 2 torxuri pe spatele volanului si apoi se decupleaza mufa de la airbag care are o siguranta de plastic.
  • ciprian 77

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sall ! Am
rezolvat cu capacul volanului.,l-am schimba
t foarte usor impreuna cu un prieten.Operatia a durat maxim 20 min.,tin sa precizez ca air bag-ul nu e lipit de capac si nici nu e nevoie sa indoi acele clame cu care se prinde air bag-ul de capac.2 persoane dotate cu cate o surubelnita pot desface foarte usor air bag-ul de pe capac ,trebuie doar un pic de forta bruta.Capacul de volan este after market, l-am achizitionat cu suma de 120 ron. dar nu este nici o diferente intre acesta si cel vechi.Pt. toti care vor sa faca aceasta operatie SPOR LA TREABA!
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@ciprian 77
poti pune niste poze cu acel capac?
Skip ads

  • ciprian 77

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Momentan nu sunt in tara dar pe marti ,miercuri ma intorc si o sa pun si cateva poze.Singura diferenta este ca volanul este mai lucios de la solutiile cu care a fost dat sau curatat.Dar cu un pic de silicon dat pe capac cred ca se rezolva problema.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Un picut mai devreme mi-am luat de la imbracat capacul de la volan in piele alba, m-a costat 80 de lei Smile Daca doriti va pot ajuta cu nr de telefon al tapiterului, baiatul lucreaza repede si frumos. Poze nu am deocamdata. Din punctul meu de vedere s-a meritat pentru ca la 80 de lei nu gaseam un capac de volan imbracat in piele, indiferent de culoare. Bafta !
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@bx3m
vino si cu poze sa vedem cum arata
si care a fost motivul imbracarii?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Bx3m, esti sigur ca acea piele se va rupe in caz de declansare a airbagului?
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
O sa-i fac poze zilele urmatoare; motivul imbracarii este ca am vopsit si consola cu alb, astfel incat face parte dintr-un ansamblu.
@aco - eu sincer cred ca s-ar rupe orice ai pune acolo, bineinteles in limita decentei, pentru ca airbagul ala face o mica explozie ... nu cred ca e vreo piele atat de tare incat sa nu se rupa la explozia lui; cunosti vreun caz cand s-a intamplat altceva decat normal ? daca da spune-mi si mie ca sa stiu ce fac mai departe, o dau jos sau merg in continuare cu ea acolo ... m-ai pus pe ganduri ...
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu zic ca nu e foarte safe daca in zona unde se rupe airbagul nu e macar perforata pielea. Daca o sa ai nevoie vreodata de airbagul ala si eu sper sa nu ... o sa fie f nasol daca nu sare cum trebuie. Cunosc cazuri cand nu a sarit la impact frontal nici airbag nou.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
E una sa se rupa si sa lase airbagul sa iasa, e alta sa-ti sara in nas cu tot cu acel capac de pe volan.
Nu stiu ce sa zic..
  • TyTy

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 z12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:O sa-i fac poze zilele urmatoare; motivul imbracarii este ca am vopsit si consola cu alb, astfel incat face parte dintr-un ansamblu.
@aco - eu sincer cred ca s-ar rupe orice ai pune acolo, bineinteles in limita decentei, pentru ca airbagul ala face o mica explozie ... nu cred ca e vreo piele atat de tare incat sa nu se rupa la explozia lui; cunosti vreun caz cand s-a intamplat altceva decat normal ? daca da spune-mi si mie ca sa stiu ce fac mai departe, o dau jos sau merg in continuare cu ea acolo ... m-ai pus pe ganduri ...


pune niste poze !
  • ciprian 77

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am revenit cu fotografia volanului cum am promis.Diferenta dintre capac si restul volanului se rezolva cu putin silicon de bord,in rest capacul se aseaza perfect nu trebuie modificat nimic.Spor la treaba!!!
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ciprian 77 butoanele de claxon de pe noul capac nu sunt mai tari la apasare ca si cum ar fi din plastic?
intreb deoarece am achizitionat si eu un asemenea capac pe care l-am montat azi si la mine asa e, se apasa mai greu pe buton
  • ciprian 77

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Hm...Mare diferenta fata de cel vechi nu prea e,mi se pare normal sa fie un pic mai tari butoanele (doar un pic la mine) deoarece capacul este nou.
  • TyTy

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 z12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ciprian 77 a scris:Hm...Mare diferenta fata de cel vechi nu prea e,mi se pare normal sa fie un pic mai tari butoanele (doar un pic la mine) deoarece capacul este nou.


te rog sa ne spui si noua de unde ai cumparat capac de volan.mi s-a rupt si mie unul din butoanele alea de claxon si vreau sa imi schimb capacul.multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR