Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mcmmar

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Am inlocuit distributia de curand ajutat de un prieten. Am schimbat curea, pompa de apa , intinzator , termostat si antigel. Inaite de demontare am dat semne in zona unde vine pompa de apa in ideea de a o monta pe cea noua in aceeasi pozitie. Cureaua a fost montata exact ca cea anterioara(am tinut cont de semnele de pe carcasa si de pe motor si am insemnat si curelele). Nu am facut nici un altfel de reglaj. Motorul merge foarte bine doar ca la 2000 rpm ,in orice treapta,se aude un suierat finut pe care nu-l aveam inainte . Am mers doar vreo 70 km pana acum. Zgomotul se aude doar in sarcina si doar din interior. Daca ridic capota si turez nu se aude nimic suspect. Cureaua este Conti, rola Ina, pompa Ruville. Am desfacut capacul sa verific cureaua si nu pare a fi prea stransa. Astept pareri de la voi! Multumesc!
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
explicatia ar fi curea prea stransa sau rola proasta.altceva nu imi vine in minte.
  • mcmmar

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In manual e descrisa o operatiune de reglare de baza a intinzatorului , care se face numai la demontarea curelei, prin rotirea pompei de apa cu un dispozitiv KM. Eu nu am facut acest reglaj si am avut grija sa montez pompa in aceeasi pozitie in care a fost montata cea veche. Acest tip de suierat l-am avut la rola de la cureaua de accesorii,cu ceva timp in urma, dar s-a rezolvat prin inlocuirea rolei.
  • gioni

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut, asa am patit eu imi fluera dupa ce am schimbat distributia .Am slabito un pic si acum e OK .

montezi cureaua


Ai grija ca inainte de a strange definitiv intinzatorul mobil sa ai suportul motor strans perfect, sa invarti motorul de 2-3 ori
(scoate bujiile incandescente afara sa fie mai usor).
Verifici intinderea curelei, ar trebui ca tensionarea corecta a curelei sa fie asigurata de acel piston cu arc ce
actioneaza asupra talpei intinzatorului mobil, dar nu strica sa pui degetele pe curea in zona de sus(intre axa cu
came si pompa de injectie) la jumatate si sa verifici daca la o rasucire ferma de curea obtii un unghi de max 90 grade)
Dupa asta poti strange definitiv intinzatorul si cam asta ar fi.
Nu strica sa te uiti f atent sa nu ai pierderi de ulei in zona distributiei, pt ca pot fi f periculoase.
spor la treaba! Poate te ajuta .Bafta..
Skip ads

  • mcmmar

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca este cureaua prea stransa , cu toate ca reglarea ar trebui sa se faca din intinzatorul automat, intrebarea este cum o slabesc acum?Pentru ca tot ce am montat nou a fost pus in aceeasi pozitie ca si piesele care le-am scos. De fapt doar la pompa de apa poate fi modificata poizitia dar eu am avut grija sa o asez ca pe cea anterioara.
  • gioni

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut eu am slabit un pic intinzatorul am tinut pozitia cu mana ,dar prima data controleaza cureaua cum am scris in postul anterior .bafta..
  • mcmmar

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Am verificat cureaua si eu zic ca are o intindere corespunzatoare. Am scos doar carcasa superioara si am rasucit cureaua si se pare ca e ok. In alta ordine de idei, nu vad cum poti slabi intinzatorul avand in vedere faptul ca are un punct de fixare in blocul motor. Poate te referi la surubul central? Oricum mai astept sa vad daca pana la urma nu inceteaza zgomotul. Poate trebuie sa se rodeze putin cureaua.
  • gioni

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,daca cureaua e bine intinsa si asta trebuie sa-ti spuna cineva care cunoaste poate un mecanic, nu mai e decat varianta un rulment de la role sa-u intinzator .Totusi trebuie sa rezolvi problema deoarece cu distributia nu e de gluma .bafta..
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR