Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare, am reusit zilele astea pe cand incercam sa schimb becurile la MID, sa tai cu cutterul din greseala banda flexibila dintre display si placa de circuit, exact pe mijloc, incat a ramas putin atat intr-o parte cat si in cealalta. Acum nu imi mai afseaza exact ce e mai important: computerul de bord!
Am gasit pe net tutoriale, insa banda este scumpa la aprox. 35 $ http://pixelfix.net/eng/opel_vauxhall.html
Se poate inlocui banda cu alta asemanatoare si de unde? Sau se poate sa pun un conector pentru a uni cele doua capete? Sau sa iau din folie putin de la fiecare capat si sa le prind cu scotch?
Aceasta este banda flexibila de sus

Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu poti uni printr-un conector aceasta banada! Capetele unde se face conexiunea intre LCD si placa electronica, sunt tratate prin depunere electrochimica cu argint industrial! Restul traseelor nu permite nici macar dezizolarea....indiferent cum te-ai gandi sa o faci...
Deci singura varianta viabila ramane inlocuirea ei! Bafta!
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Hm, cred ca nu m-am facut inteles... am taiat banda de mai sus exact pe din doua cu cutterul fara sa vreau, desi stiam consecintele. Cred ca se poate prin conector sau prin scotch; astept totusi si o parere favorabila.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
of ... cea mai buna solutie si cea mai ieftina ramane inlocuirea. La cel actual poti incerca mai multe metode dar cu mici sanse de reusita. Chiar daca ai ambele capede ale benzii acea banda nu se poate dezizola fara multa chinuiala. Si chiar daca le dezizolezi trebuie scule de extreme precizie ca sa mai lipesti ceva pe acolo. Sa le pui in contact prin presare si sa speri ca o sa si mearga ...
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ba te-ai facut inteles bine si ti-am raspuns la obiect! Nu vei reusi sa refaci acei contacti prin suprapunerea celor doua jumatati! In cel mai bun caz vei avea o tarna de pixeli lipsa! Eu am incercat diferite metode de refacere a unor asemenea benzi...fara rezultate notabile! Ultima metoda a fost o solutie de cupru-argint saturata cu care am incercat o lipire "chimica" prin presare a doua bucati suprapuse....si nu a iesit mare lucru! Nimeni nu te opreste sa incerci sa o "repari"...dar vei concluziona ca ai muncit degeaba in final! Un conector dedicat pentru asemenea benzi nu vei gasi niciunde...Deci cel mai bine cauta o banda sh sau una noua...daca se gasesc la vanzare separat ....Bafta maxima!

L.E. Pe "din doua" poate fi sectionata pe linia rosie sau cea albastra....cum este taiata de fapt?

  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
De- a lungul, adica cea rosie. Sper ca nu am suparat pe careva Smile soar vreau sa ma fac inteles de toata lumea Wink
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
secarianu a scris:De- a lungul, adica cea rosie.

Cum e mai nasol! Smile Adica....total iremediabil... Stii cum e cu lucru' manual... Smile Cauta o alta banda second sau noua...daca se gaseste pe net la comanda!
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Tare, sa dau acum 35 $ pe o banda! Voi incerca cum am zis mai sus, voi posta si poze daca imi reuseste. Sa auzim de bine!
Skip ads

  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat

Dupa cum se poate observa in imagine, remedierea ar consta in aplicarea unei benzi similare celei originale, sau prin aplicarea unei benzi de cauciuc exact cum regasim la ceasurile digitale. Problema ar fi daca gasesc asa ceva in magazinele de specialitate de la noi.
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca pich-ul (distanta intre pini) este de un 1mm se poate face fara probleme dar daca ti se pare mult 35$ pentru fisa originala pentru a ti-l face cineva prin alta metoda te costa mai mult.
Eu de exemplu ti-as lua triplu asa ca daca gasesti de cumparat fisa, ceea ce nu cred ca va fi simplu (eu intampin probleme la alte tipuri mult mai uzuale) cumpar-o si fa-l tu daca crezi ca poti sau daca te poate ajuta cineva.
Daca era asa de simplu reparau toate centrele de reparatii electronice.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Incearca sa-l faci cum doresti si sa ne spui si noua rezultatele! Eu zic ca si cu o banda noua vei avea oarece probleme...si acestea survin la contactii acestei benzi cu LCD-ul! Va trebui sa gasesti o metoda de a aplica o presiune constanta pe toata suprafata de contact a LCD-ului cu banda.....lucru deloc usor! Sper ca nu vei incerca sa "lipesti" cumva banda de LCD! Smile Pina gasesti banda (si ar fi bine sa o iei cu tot cu LCD-ul lipit de ea) curata contactii de pe placa electronica! O poti face cel mai simplu cu scrum de tigara frecand cu degetul! Sa nu dai cu smirghel sau alt material abraziv! (din cate vad in poza ai incercat sa-i cureti...dar nu arata tocmai cum trebuie) Iti doresc multa bafta si putere de concentrare! Pina te hotarasti ce si cum....ia un afrodisiac de la colegu sa-ti mai treca din furie! Laughing
Afrodisiac romanesc!Smile
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Haha, ms de incurajari, insa nu este nimic in link, poate ca cineva a sterg acel afrofisiac. Wink Cred ca daca nu voi gasi un MID convenabil, atunci voi pune in loc un PNA de 5 inch ca la 400 lei gasesc si cu emitator FM si carkit BT.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu-i o idee rea cu PNA-ul! Totusi poate ai noroc sa gasesti un MID mai convenabil... Linkul a fost manarit....era vorba de ceva palinca naturala de la un coleg de forum Smile Probabil s-a considerat reclama mascata....Cele bune si pe viitor...mai multa atentie pe unde tragi cu brisca! Smile
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Wink ms, am gasit un MID sa iau de la un coleg de munca cu 150 lei, de pe vectra b, sunt sigur ca va merge. In concluzie voi avea de vandut (sau un schimb) displayul si circuitele fara panglici, cine e interesat...contactati-ma Wink
  • smile2me

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
secarianu a scris:Wink ms, am gasit un MID sa iau de la un coleg de munca cu 150 lei, de pe vectra b, sunt sigur ca va merge. In concluzie voi avea de vandut (sau un schimb) displayul si circuitele fara panglici, cine e interesat...contactati-ma Wink


Salut,da-mi si mie unde ai gasit tu tutorial de inlocuire sau lipire?ms mult!
  • freddyfdy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2013

  • Mesaj Privat
ma intereseaza pe mine o piese de pe placa ca la mine a facut scrut cred.....0722 536 047....si daca ne intelegem poate ti l iau eu
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR