Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
As vrea si eu sa stiu mai multe despre masina asta de la detinatori. spre exemplu ce dimensiuni la stergatoare sa iau, este vreun remediu pentru senzorii de parcare (nu imi merg), ce ulei folositi, ce probleme aveti cu ele.

si as mai avea o intrebare: la iesirea din diferential sunt 2 senzori, cate unu p fiecare planetara. as vrea sa stiu ce fac aia k la mine sunt trasi un pic inapoi sa nu mai atinga cu dintii pe planetara (de la fostul propietar cred.)
Skip ads

  • Robby_sec

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
daca aflii ceva de senzorii de parcare anunta-ma si pe mine te rog pe robby4you2008 . salut. o zi buna in continuare Smile
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu am aflat prea multe.. azi am intampinat o problema.. mi se aprinde becul de check engine, nu mai trage, se spritzuie singura si nici turometrul nu se mai ridica. becul de la baterie nu e aprins.. stie cineva care ar fi cauza?
  • Robby_sec

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
si eu am patit la fel cu check engine si e ceva pe la vacum, un furtun, am fost in service, mi l-a schimbat iar acum merge super bine ...
Skip ads

  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
astept sa o pun pe tester luni.. din ce mi-am dat seama ar fi crankshaft sensor k nu sta tot timpul becul aprins si turometrul Sad
  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,si eu am un Omega B 2,2 tot din 2002 si folosesc ulei Mobil 10w40,ma duc cu ea de la schimb la schimb fara complectare.
In legatura cu senzorii aceea de la planetara nu stiu ce sa spun,eventual azi ma uit la a mea cum stau,probleme cu ea nu am avut pana acum.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ms mult pt info... sa te uiti daca p planetara dintii sunt curati sau nu.. la mine sunt sunt plini de noroi. la cat faci tu schimbul? in carte spune ca mananca 0,6l ulei la 1000km Neutral
  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu la 10 000km,ulei nu imi ia de loc,mai tarziu am sa cobor pana la masina si i-ti spun si de senzori.
Skip ads

  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
boditza a scris:ms mult pt info... sa te uiti daca p planetara dintii sunt curati sau nu.. la mine sunt sunt plini de noroi. la cat faci tu schimbul? in carte spune ca mananca 0,6l ulei la 1000km Neutral

Am revenit cu poze poate te ajuta cu ceva.
Groapa nu am sa ma apropiu mai tare de loc,cred ca despre asta era vorba Smile
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
da despre asta e vorba.. la mine nui se mai cunosc aproape deloc dintii de namol. tre sa ii curats si sa vad ce le pot face
  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La spalatorie ai putea-o spala ,sunt spalatori (la perii)care au program cu spalat de desubt,s-au cu pistolu numai ca e cam ascuns.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai si senzorii sunt trasi un pic in afara.. maine o pun pe canal si dau cu spray de curatat pe dinti si pe senzori si ii infig la loc cum trebuie. cineva mi-a spus ca daca nu ar fi citit nimic s-ar aprinde abs-ul, dar nu e aprins si cand am pus-o pe tester nu a fost nimk in neregula cu abs-ul.

Inca o intrebare ar fi: Omega nu are nici un fel de traction control?
vineri dupa ploile ce au fost am intrat cu ea in namol un pic si foarte greu a vrut sa iasa, neasteptat de greu.. am mai mers cu tractiune pe spate dar asta a fost chiar prea de tot. rotile practic nu intrau in namol dar era foarte alunecos namolul (aka geatza)
Skip ads

  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai mai iesit din namol fiindca puntea spate este usoara comparativ cu fata, daca ii pui ceva in spate sau sa se urce careva greu pe carligul de remorcare vedeai ca puteai sa iesi. Am patito si eu in 5 ani de multe ori si faza cu carligul sau bara e cea mai la indemana.
  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Hmmm,daca aveai plinul(greutate!) si aveai creste mai bune la cauciucuri ieseai un pic mai usor!,dar nu uita trage spatele,si fortza e mai mare fata de tractiune fatza!,masina este lunga,daca nu este plin rezervorul, este mai greu de fatza(teoria mea).
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pfff.. deci la iarna bag saci de ciment in ea ca la papuc Smile. asta ar fi cea mai mica dintre probleme acum Razz
  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Scuze colegu, nu am vrut sa te supar,nu trebuie sa bagi saci de ciment in porbagaj,dar un plin nu strica(ptr greutate),Tc sunt care au si sunt care nu, depinde de optiuni puse pe masina pe timpul acela,si clima pe aceea vreme era o optiune ,acum se da gratis!,tu ai buton de tc? sau poate este electronic!,dar daca nu sa aprins pe bord cand a lunecat masina inseamna ca nu ai aceasta functie.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu se aprinde nmk si nici nu am buton :(ar fi fost frumos sa aibe.. are destul de multe optiuni masina.. piele, clima p 2 zone, navi color, scaune incalzite, auto level xenon, auto level suspension, trapa electrica... pt mine sunt dotari multe si bune... nu prea stiu ce vroia lumea de la omega la vremea aia, dar din ce am inteles motorul de 3,6 ar avea tc Smile
  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Truckman a scris:
boditza a scris:ms mult pt info... sa te uiti daca p planetara dintii sunt curati sau nu.. la mine sunt sunt plini de noroi. la cat faci tu schimbul? in carte spune ca mananca 0,6l ulei la 1000km Neutral

Am revenit cu poze poate te ajuta cu ceva.
Groapa nu am sa ma apropiu mai tare de loc,cred ca despre asta era vorba Smile

Zimti aceea de la planetara sunt de la A B S.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dap.. i-am curatat si i-am infipt bine la loc dar nu am suruburile de la ei... stau ficsi acolo dar de la gropile noastre... si gaura unde ar trebui sa fie surub nu are filet Neutral
  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sincer nu l-am desfacut niciodata,iti apare ceva pe bord?(eroare),daca nu atunci operatiunea a decurs bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR