Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • munteanu dany

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am un opel vectra c facelifte din 2006 si am o problema la cutie, cand iau picioru dupa aceeleratie si merce ia singura si e in viteza, si sunt grupi sau se zdrruncina imi sar din viteza in treapta a 4 numai in a 4 mi se intampla Sad atat si apas pe ambreaj o bag la loc intra perfect dec nu imi intra greu sau alte probleme si nu inteleg de ce a mai patit cineva asa ceva va rog frumos sa imi spunetii astept raspuns Very Happy va multumesc
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cu timoneria la cutie cum stai?
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sigur trebuie sa fie ceva la timonerie cum spune si BV19MAX
verifica si vezi ce zice!
  • munteanu dany

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ce anume este aceea mai exact fii mai explicid
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ceva de genul arata:

  • munteanu dany

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
aha am inteles. Si cam cat ajunge piesa aceea sa o cumpar, si trebuie neaparat schimbata afecteaza cutia dupa parerea ta sa nu mai merg cu masina sau nu are nimik. Mersi frumos. Smile
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
evident ca nu este ok sa mergi cu ea stricata, dar inainte sa te arunci inainte si sa o cumperi mai bine ai merge la cineva priceput sa verifice daca este intr-adevar de aici.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Poti merge cu masina, nu se intamplã nimic, in afarã de faptul cã poate te deranjeazã acest aspect la masinã. Dacã vrei sã nu se mai intâmple, trebuie sã schimbi piesa uzatã. Dar mai intâi verificã dacã intr-adevãr de la timonerie apare problema.
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@Edwin, mersul cu timoneria stricata poate dauna cutiei intr-un mod iremediabil.
Am vazut cu ochii mei la un Renaul Megane 1.6 in ce stare a ajuns cutia din cauza ca proprietara a amanat schimbarea unor elemente de timonerie.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@BV19max, desigur pe termen lung pot apãrea probleme la cutie, dar deocamdatã doar sare din vitezã, si asta se intâplã foarte rar. Colegul @munteanu dany a intrebat dacã trebuie sã "parcheze"masina pânã la remedierea problemei - clar cã nu, poate circula pentru a merge la service, a face verificari si pânã la urmã a remedia problema. In acest timp cu siguranþã nu se intâmplã nimic rãu.

P.S. Acum mã gândesc cã sare din viteza 4 la denivelãri. Poate avea vreun surub slãbit pe acolo cea ce permite miºcarea la denivelãri si implicit apariþia acestei probleme. Trebuie verificat.


Ultima modificare facuta de Edwin la Mie 05 Mai, 2010 12:21 am
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic poate fi si de la un suport de motor slabit. La groapa motorul se deplaseaza si implicit si cutia de viteze. dar pana nu ajunge la un mecanic bun sa vada ce este acolo degeaba ne sam noi cu presupusul.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, fãrã sã vedem nu putem spune ceva sigur. Singurul lucru sigur este cã trebuie verificat.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
munteanu dany a scris:la cutie, cand iau picioru dupa aceeleratie si merce ia singura si e in viteza, si sunt grupi sau se zdrruncina imi sar din viteza in treapta a 4 numai in a 4 mi se intampla

E sincronul (sau angrenajele de pe trenul mobil/fix) de vit 4-a,nu e tampon sau timonerie.Daca era asa,iti sarea in toate,in special intr-a 5-a.Probabil ca odata s-a mers fara ulei in cutie,si/sau soferul scotea fara sa debraieze (asa faceam si eu). Sau avea probleme la ambreiaj si o baga `la turatie`,adica fara sa calce pedala,si nu ii iesea mereu,caraind-o din cand in cand.Asta cred eu,cel care `le stie pe toate` Embarassed
PS-Si poti sa mergi cu ea asa mult timp,daca ai ulei .Mai rau de atat nu poate evolua situatia.Mai nasol era daca era intr-a 5a,ca innebuneai la drum lung.Si sa schimbi cutia nu se merita pentru atata lucru.
PS 2-vezi cum iti sta schimbatorul,totusi,pe liber,in comparatie cu alte Vectre..Poate e ceva minor si te pun pe ganduri degeaba.
  • munteanu dany

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ma- m uitat la timoniera si are doua cabluri care duc din maneta. Unul dintre ele este prins cu cu niste bride de plastic cel care inpinge maneta in fata si in spate, iar cel care o apleca in stanga si in dreapta este prins corect. Si am testat ca brida de plastic sta lejera in treapta a 1,3,5 iar in treapta 2,4,6 sta intinsa dar niciodata nu mi sa intamplat sa imi sara din treapta a 2 sau a 6 si nici nu prea am folosit treapta a 6 ca nu am unde, dar totusi de ce sare dor in treapta a 4. Brida prinde plasticu din capatul cablului de timoniera. Ce sa fac voi ce parere aveti credeti ca e din cauza asta ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR