Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Fiecare cu parerea lui, eu original nu bag, stiu cum se comporta originalul GM in motor. Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, de aceea mi-am spus doar o parere, fiecare alege ce ulei isi pune si daca uleiu merita pretul. Pentru 100 lei la 5 ani spun ca e ok.
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:cum nu se gaseste? mergi la o reprezentanta Opel cu talonul si il cumperi pe loc ca astia de obicei il au pe stoc daca nu ti-l aduce chiar si cei de la piese auto straine iti pot aduce acel ulei original. Eu am cumparat ieri de la Huber Sibiu 1l pe loc...


Pai codul care este in cartea masinii nu se mai gaseste ca s-a discutat mai devreme, este inlocuit de altul care cica este o "zeama" minerala, nu este sintetic deci banuiesc mai naspa. De aceea as vrea sa stiu ce specificatie are ca sa caut de la un producator de ex. valvoline sau motul. Banuiesc ca ar fi 75w90, dar in unele locuri am vazut 75w80 si nu stiu exact care este.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu fac reclama , dar poti sa te uiti la Valvoline aici.
http://www.uleidemotor.com/...-sintetic-97.html
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris:Fiecare cu parerea lui, eu original nu bag, stiu cum se comporta originalul GM in motor[...]

Detalii?
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Gasesti in discutii despre uleiuri, ai peste 200 de pagini.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in discutiile despre uleiuri era vorba de uleiuri de motor nu cele de cutie... cel putin eu in paginile citite nu am gasit despre cutie...
in alta ordine de idei, crezi ca cei care au facut uleiul ala original l-au facut degeaba? intreaba-l pe dancuciureanu sa iti povesteasca ca si el ca si mine a testat cu alt ulei la cutia de viteze si ca si mine a revenit la uleiul original... de ce oare?... si cutia de viteze este foarte complicata si importanta ca si mecanisme si ansamble care produc span si uzura...

P.S. ai testat tu cu alt ulei si ai vazut ca e mai bun ca originalul sau cum ai ajuns la concluzia ca nu e bun uleiul original pentru cutie? ca daca te bazezi doar pe povestile unora si altora atunci...
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Din experienta spun doar atat!
Conteaza ce cumparam, am vazut situati cand ceva de renume era mai prost ca un no name. Deci probabil colegul a prins un gm extrem de prost. Am prins si eu acelas ulei, am cumparat dintr-un loc am pus in motor facea ca dracu, am fost in alt loc, am cumparat acelas ulei si mergea perfect! Deci clar cel care facea probleme era ceva contrafacut cu apa...de aici parerea mea si toate discutiile.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa o iau pe rind. Cind am cumparat masina am pus ulei GM in cutie. Iarna schimbatorul era teapan , si trebuia ceva timp sa devina fluid. Am dat uleiul GM jos si am pus Mobil1 75W90. Am mers 5 ani cu el, l-am dat acum 1 luna jos si l-am inlocuit cu acelasi ulei pentru ca am fost multumit de el. Cind l-am dat jos uleiul era curat.
Am spus sa citesti pareri despre uleiul de motor Gm pentru ca nu-mi inchipui ca fac un ulei de motor slab , si un ulei de cutie extraordinar.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai dreptate s-ar putea sa fi asa... oricum conteaza si de unde cumperi si daca vezi un pret super mic la un magazin de la care nu ai mai cumparat te intrebi inainte daca este OK sau nu si verifici bine de tot ambalajul...
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Stie totusi cineva ce specificatii are GM-1940768?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
75W80, cautati fisa Fusch ca el le face
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Specifications and Manufacturer Approvals

•API GL-5
FUCHS Recommendations
•MIL-L-2105 D
•ALFA ROMEO
•BMW 2300 1434 404
•BMW 2300 7533 513
•BMW 2300 7533 818
•CITROEN
•FIAT
•FORD M2C200-C/C2/C3
•LANCIA
•OPEL 19 40 182
•OPEL 19 40 757
•OPEL 19 40 768
•OPEL 19 40 776
•PEUGEOT
•RENAULT
•VOLVO 97308
•VW 501 50 (G 005 000 05 / G 005 000 / G 005 000 20 / G 052 911 A1/A2)
•VW TL 521 71 (G 052 171 A1/A2)

Tech Data for Fuchs TITAN SINTOFLUID SAE 75W-80 synthetic manual transmission fluid
Technical Datasheet PDF

Density at 15ºC DIN 51757 0.882 g/ml
Flash Point, CoC DIN ISO 2592 190ºC
Pourpoint DIN ISO 3016 -48ºC
Foaming Tendency Seq. I/II/III ASTM D 892 10/0 ; 20/0 ; 10/0 ml
Dynamic Viscosity at -40ºC DIN 51398 37,000 mPas
Kinematic Viscosity at 40ºC DIN 51562-1 49.8 mm²/s
Kinematic Viscosity at 100ºC DIN 51562-1 9.4 mm²/s
Viscosity Index DIN ISO 2909 175

am cautat eu pe prietenul nostru Google. Acestea sunt pentru produsul lor: TITAN SINTOFLUID SAE 75W-80 care teoretic este exact acelasi cu GM nu stiu insa ca si pret daca este la fel...
Skip ads

  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut

Am si eu o nelamurire. Vreau sa verific nivelul la uleiul din cutia de viteze(z16xe2001-cutie manuala) si daca e nevoie sa completez. Problema e ca am citit tot ce scria mai sus si nu am inteles un lucru:-pot baga sau nu ulei MOBIL 1 ATF220 rosu in cutia mea? Ca am un litru de cand am avut nevoie la servo si nu as mai lua altul. Nu stiu ce ulei a fost pus inainte in cutie...si am citit ca nu prea conteaza ce ulei pui in cutie pentru ca acolo nu sunt frecari cu temperaturi ridicate
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cum sa bagi lichid de servodirectie in cutie?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
toss a scris:Salut

... Nu stiu ce ulei a fost pus inainte in cutie...si am citit ca nu prea conteaza ce ulei pui in cutie pentru ca acolo nu sunt frecari cu temperaturi ridicate


tu ai recitit inainte sa postezi si prostie ai scris? cum sa nu conteze ce ulei pui in cutie mai ales ca sunt "frecari cu temperaturi ridicate" cum ai scris tu...
in cutia de viteze la Opel si chiar si la alte masini se pune doar ulei original GM la Opel. Nu alt ulei ca iti distrugi cutia si apoi vi si plangi pe forum...
in servodirectie este un ulei special de servodirectie (GM) si este de culoare verde cu miros specific...
Va si amar de ele masini pentru cei care le intretin in acest fel... Sad
  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
mikyboy @ hai fi serios si nu mai fa reclama la produse GM degeaba. Daca ar sta treaba cum zici tu atunci MOBIL , CASTROL, ARAL si alte firme producatoare de uleiuri ar da faliment. Dar ce are Opel asa de special de cere doar produse originale? A..da..stiu..sunt cele mai slabe masini... Am testat ulei GM si mi-a parut rau ca am bagat asa ceva.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mikyboy: O fi gm-ul bun dar doar daca gasesti original, cam ca la orice ulei.
Ca fapt divers. Am gasit ulei gm mai ieftin ca unul no-name..ce crezi ca poate sa insemne asta? crezi ca doar numele conteaza? si tot ca fapt divers, am in frontera la servo un ulei no name rosu si de aproape 4 ani merge impecabil..
Degeaba iei GM daca e mai amestecat cu apa decat uleiul de motor Kaufland...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ulei GM 19 40 182 era pe la 30lei, acum poate 32 ca a sarit cursul...au avut si promotii cu 18lei ! Vremuri nene...
Nu se compara parerea mea cu altele, am pus Castrol scump cu draci si miros de nu puteai sa duci lingura la gura oricat ai spala manutele, parca faceam mamaliga si nu schimbam viteze iarna.
La uleiul de motor e alta poveste si nu le confundam !
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
toss a scris:mikyboy @ hai fi serios si nu mai fa reclama la produse GM degeaba. Daca ar sta treaba cum zici tu atunci MOBIL , CASTROL, ARAL si alte firme producatoare de uleiuri ar da faliment. Dar ce are Opel asa de special de cere doar produse originale? A..da..stiu..sunt cele mai slabe masini... Am testat ulei GM si mi-a parut rau ca am bagat asa ceva.


asa cum scria si Dan, nu fac referire la uleiul de motor (desi eu umblu cu GM de 2 ani si sunt multumit de el dar fiecare cu masina lui) ci la uleiul de cutie ca despre asta era vorba.
si hai sa iti spun cum sta treaba cu uleiurile de cutie. Cutiile sunt constructii foarte solide dar pretentioase si cu tolerante foarte mici. Producatorul cutiei cand o produce specifica exact tipul de ulei pentru care acea cutie functioneaza in parametrii constructivi. Bagi alt ulei este treaba ta si riscul tau. Cutiile de viteze daca nu au un ulei potrivit ajunga sa faca span si uzura ceea ce duce in timp la probleme. Asta este motivul pentru care toti producatorii de masini specifica clar ca in cutia de viteze se pune doar uleiul X cu specificatia Y in timp ce la motor iti scrie vascozitatea SAE numarWnumar si alegi tu marca de ulei care o vrei si care respecta acea specificatie sau suplimentar specificatia producatorului OEM in speta la GM este cea cu GM-LL...
eu cand am schimbat kitul de ambreiaj am zis sa ii pun un ulei mai bun ca doar tin la masina mea si la fel ca si Dan am pus o marca renumita Mobil 1 adus din state de un prieten si dupa 2 luni cand a inceput sa dea putin frigul l-am schimbat urgent si am pus originalul ca nu puteam nici sa schimb vitezele cum trebuie plus ca urla cutia de ziceai ca am 2 motoare. Am ales aceasi vascozitate ca la uleiul GM.
Acum fiecare face ce doreste dar aia care au proiectat acele cutii nu sunt amatori si nu degeaba scriu anumite specificatii asa putea sa zica sa pui ulei de gatit de la bunica daca nu conteaza ce ulei pui...
cat despre testatul uleiului GM de motor de data asta banuiesc, nu toate motoarele sunt facute la fel si se incadreaza in locuri diferite sub clopotul lui Gaus si de acolo rezulta ca ce este bun pentru mine nu trebuie sa fie bun si pentru tine. Eu il schimb la maxim 10.000km si pentru asta isi face treaba foarte bine avand in vedere ca il cam schimb de 2 ori pe an in primavara si in toamna.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai bagat Mobil1 80W90 iti dau dreptate, e prea viscos la frig , eu cum am mai spus am pus in cutie Mobil1 75W90 si nu am nici o problema nici vara (drum de Grecia pina la Atena implicit temperaturi mari) nici iarna (temperaturi de -30 grade iarna la Gura Haitei). Merg cu un asemenea ulei din 2007, nici o problema, acum fiecare alege ce vrea, eu nu as pune un ulei care nu stiu cine-l produce, doar ca are sigla GM.
E o parere si nu vreau sa ma contrazic cu nimeni. Daca Dan a testat uleiul de cutie GM si spune ca e bun, inseamna ca asa e, ca-l stiu un bun meserias, dar cu parere de rau tot Mobil1 as pune , cum am pus si in primavara.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR