Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu o intrebare: Daca am luat masina SH din Germania,pierd garantie,update-uri,tot, nu ? ?!
Skip ads

  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Revin cu impresii dupa update:se vede clar o imbunatatire in demarajul masinii,e mai vioaie parca e mai usoara.Cel mai bine se simte in treapta 1 si 2 .La sports tourer(e si grea )la plecarea de pe loc mi se parea puturoasa(cu toti cei 160cp) acum parca e altceva.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sa stii ca si eu am sesizat o oarecare lipsa de forta in treptele mici cu toate ca e berlina masina. Dar initial am crezut ca e doar o impresie falsa data de faptul ca am trecut de la Astra H 150 cp la Insignia 160 cp. Cred ca o sa-mi fac o programare in service pentru noul soft. Insa mai astept si concluziile colegului @cornelpopa.
La consum se vede vreo diferenta in urma update-ului?
  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
In 2 zile nu pot sa-mi dau seama.ieri am alimentat va tin la curent.
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cata "secretomanie" pot sa tina oamenii de la reprezentante in ei. Azi am sunat pentru programare la update de soft la GTT. Am intrebat si pe cei de acolo ce face mai exact acest nou soft, ce probleme elimina, ce noutai aduce......Raspuns:"calibreaza ECU". Altceva nu mai stiu sa zica. Oare sa ma duc cu gandul ca au fost foarte bine dresatii sa pastreze o tacere? sau pur si simplu chiar nu au habar pentru ca nu au fost anuntati de GM cu privire la detalii Confused.
In fine....au zis ca operatiunea dureaza 90 min. Mi se pare cam mult...!
P.S.: intr-adevar, codul rechemarii este cel amintit de colegul @cornelpopa: 12-R-048
  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
De cand iti conecteaza calculatorul dureaza max 15-20 min.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da, am vazut ca ai specificat treaba asta intr-un post. I-am zis omului in telefon ca stiu pe cineva care a stat cu masina aprox. 30 min pentru treaba asta. Mai sa inceapa sa rada cand a auzit. x(....... Ma gandesc, eu, acum...aia de la GTT or fi cu capul pe umeri, or stii ce fac pe acolo?
Asta vara, cand aveam Astra H, am stat pe la ei prin spate sa cautam un Astra H sau Vectra C cu motor Z19DTH sa la arat senzorul MAP. Dupa, ce ca eram in ceata, astia ma baga si mai rau Smile)
  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ti-au zis 90 min probabil sa te taxeze la bani.Am inteles ca masina ta e adusa si probabil update-ul il fac contra cost nu pe garantie.
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Costuri 0. Le-am zis direct ca nu vor primi macar 1 BAN. Au verificat si au zis ca oricum masina face parte din campanie.
  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Asa e normal!Dar daca nu te infigeai in ei probabil te ardeau.La noi e posibil orice.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Tu unde ai facut UP-DATE de soft? La ce reprezentanta si cum ti s-au parut baietii de acolo?
  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
La Radacini pe Ferdinand .In principiu sunt ok numai ca o cam lalaie si astia .Eram programat la 11 am venit la fara 10 si tot la 11:20 au bagat masina in garaj.
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ti-au dat ceva la mana, vreo hartie cum ca au schimbat soft X cu soft Y cu specificatiile de rigoare in parte?
  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ÃŽn mod normal intervenția ar trebui notatã pe ultima pagina a cãrți de service! Dacã nu au notat acolo du-te maine înapoi sa-ți noteze intervenția!


Ultima modificare facuta de cornelpopa la Lun 10 Dec, 2012 9:10 pm
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da, are perfecta dreptate @cornelpoapa. Si pe mine m-au intrebat de cartea service a masinii, numai ca a mea a ramas ratacita pe la Ecomax Cluj. Baietii nu au dorit sa o tirmita inapoi contracost. Au zis ca deranjul e mult prea mare pentru un caiet service Neutral

P.S.: @cornelpopa, ai aflat ceva azi de la Victoria?
  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ok .multumesc de sfat.e adevarat cand am fost la ei n-am avut la mine cartea de service.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate azi am avut o zi turbata si abia acum am reusit sa ma gandesc la altceva decat la munca Sad.
Planul meu este ca maine dimineata sa trec si eu pe la Victoria sa-mi programez masina pentru update.

Ce pot sa va spun este ca din experienta mea anterioara este putin probabil sa stie mai mult decat continutul rechemarii in service. Ei in mod sigur au primit exact acelasi text pe care l-am publicat si eu ieri (cred) aici pe forum si o lista de VIN-uri la care se aplica.

Lipsa de raspunsuri nu este din motive de "secretomanie, etc". Pur si simplu asta este tot ceea ce le comunica Opel! Din cand in cand cate un tehnician care ajunge la un training mai afla ceva detalii suplimentare, dar de obicei acel text pe care l-am publicat eu este tot ce afla si ei.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles ideea. Acum am sa astept pana sambata sa vad ce se intampla dupa update. Sper sa fie inspre bine. Am asa momente de ezitare, pentru ca pana acum nu mi s-a parut ceva neinregula la masina. Ma refer la lucruri pe care le-ar putea sesiza si un sofer de rand(vibratii, consum mare, bataie, erori....etc etc)
  • Kokaina

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am fost si eu azi la reprezentanta Opel in Constanta (Kamsas), sa ma programez la faimosul update de soft sau ce dreaq o fi, ca tin sub secret toata treaba. Mi-au cerut talonul, s-au uitat in program si cica ar fi vorba de o recalibrare la ECM. Revin cu detali dupa, sa vedem ce si cum Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR