Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pai da, ca orice alt detaliu ai cere, raspunsul este acelasi: "RECALIBRARE ECM". Din cate zicea si @cornelpopa, se pare ca nici ei nu primesc informatii, dar mie, personal, mi se pare putin jenant, cand tu ca reprezentanta sa faci o rechemare in service si sa nu ai multe raspunsuri de oferit clientilor.
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu are nici o treaba cu reprezentanta. Asta este tot ceea ce comunica OPEL!
Nici cei din Ungaria sau Austria nu stiu mai mult. Maine am si eu programata masina pentru update si daca este ceva de povestit va dau de stire.

Dar sincer eu nu ma astept la nici o modificare a comportamentului masinii. Spune clar in motivarea upgradeului: "Under certain conditions and indicated by an illuminated SVS ....". Asta este fix problema tratata de update. Daca nu ai avut aceasta problema pana acum nu trebuie sa simti nici o diferenta la masina - teoretic. In rest poate fi placebo, etc.

In al doilea rand face parte din "Field Action Type: Customer Satisfaction Program". Adica tine doar de satisfactia clientului, nu este imperios necesar update-ul. De asta cheama cu scrisoare/telefon doar masinile aflate in garantie. In rest teoretic se face doar daca se plange clientul.

Dealer-ul o face si daca te duci tu personal si ii spui ca vrei update-ul din motive simple: poate factura 0.5h manopera catre Opel.

Mai mult de atat ce doriti sa aflati?

PS> Nici acele "circumstante speciale" in care apare problema nu vor fi facute niciodata publica ca vreun client "istet" sa nu fie tentat sa le replice. Mai alesc ca poate duce la "potential damage of the engine"!
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am facut si eu azi update la soft-ul de la masina.....la fel spuneau ca e pt calibrarea ECM dar nu cunosteau exact ce influente ar avea asupra motorului......spuneau ceva de genul ca acest soft ar fi ultimul pt insignia si in cazul unor erori minore false de la diferiti senzori acestea ar fi ignorate de soft.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am primit scrisoarea ptr.rechemare in service(reprogramare a unitatii de comanda-ECM)si specifica aici ca este gratuita.Masina mea a iesit din garantie.Va rog sa-mi spuneti si mie cit timp dureaza.
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu azi dimineata a facut operatiunea. Teoretic ar trebuii sa dureze 15 minute operatiunea + timpul de intrare / iesire / hartii.

La mine a durat un pic peste 1h totul.

NU am sesizat nici o modificare la comportamentul masinii.
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
update-ul dureaza cam 20-30 de minute.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
....Confused azi m-am intalnit prin Bucuresti, intamplator, cu o persoana care avea Insignia. Din vorba in vorba, am aflat ca si el a facut UPDATE de soft. Dupa 4 zile e nemultumit pentru faptul ca, acum, are oscilatii ale relantiului. Zicea ca saptamana viitoare este iarasi progrmat la service....
E a 2 persoana care se confrunta cu asta dupa schimbarea softului. Neutral
  • chivuletz

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Cineva care e din Oradea nu a fost chemat ?
Skip ads

  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Masina are 57 000km,merge impecabil.Miine dis de dimineata plec la munte pe la Fundata.Ma programez ptr saptamina viitoare sau nu?Conteaza parerea voastra.Va multumesc.
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Revin cu noutati. Astazi am fost la repr sa le arat ca am fluctuatii la relanti.....au spus ca e ceva normal sa fie fluctuatii mici de pana in 50 de rotatii pe minut......era o problema daca erau peste 50 de rotatii......eu am fluctuatii de cam 10-20 de rotatii pe minut.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu am nici un fel de fluctuatii la relanti. Dar mi se pare (e doar o parare) ca relanti turatia este mai mare decat inainte - doar cand motorul este rece.
Dar nu am idee daca e mai bine sau mai rau, masina merge impecabil.

In rest totul pare la fel.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
zanfy a scris:Revin cu noutati. Astazi am fost la repr sa le arat ca am fluctuatii la relanti.....au spus ca e ceva normal sa fie fluctuatii mici de pana in 50 de rotatii pe minut......era o problema daca erau peste 50 de rotatii......eu am fluctuatii de cam 10-20 de rotatii pe minut.


Nu te lasa dus de nas de cei de la OPEL. Nu are cum sa faca aceste fluctuatii cand este frig afara. Iti zic din propria experienta.Wink Singura chestie pe care o face masina, cand este foarte frig afara, este faptul ca sta mai turata. Acele fluctuatii, asa cum am zis si in alte posturi, se trag de la DPF.
Cauze posibile:
1) E pe duca(nu este cazul)
2) E cam imbacsit. Se rezolva cu un drum in afara localitatii printr-un mers mai sportiv(cca. 10 min la 3000rpm in treata 4) (cea mai des intalnita cauza la aceste fluctuatii)
3) Din soft.(Mai demult a fost un cod de rechemare in service a masinilor pentru treaba cu regenerarea DPF. Inainte de acel soft, turometrul avea fluctuatii.) Acum a aparut si acest nou soft, care calibreaza ECM. In cazul tau, dupa instalare, te-ai ales cu fluctuatiile.

P.S.: Fluctuatiile de care zic ei de +,- 50rpm se vad doar cu OP-COM, TECH2, sau cu ce "scule" au ei in reprezentanta si nicidecum pe turometru
Skip ads

  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cand miau pus softul imi arata la reprezentanta ca DPF e 40%......si de atunci am facut 50-60km....maine o sa am un drum mai lung si o sa incerc treaba cu regenerarea......o sa merg cu ia la 3000 de turatii sa vad dupa aceia daca mai face.
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Azi am fost la repr opel din nou.....mi-au spus ca incepand cu 20 ian o sa apara un nou soft care o sa rezolve problema aparuta (la anumite motoare) cu fluctuatiile la relanti.......mi-au spus sa revin dupa 20 ian sa mi-l puna......in rest au spus ca nu se poate rezolva ..... parametrii sunt normali.....mi-au mai recomandat sa incerc cu alt tip de motorina pana atunci sa vad daca mai face.
  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Maine am si eu programare in service pt aceleasi fluctuatii la turatia motorului.Sa vedem ce spun, ca la telefon m-am certat deja cu ei.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca eu sunt mai norocos. Eu nu am absolut nici o problema dupa udate-ul de soft.
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@Serban sa vii cu nouta-ti sa ne spui ce ai facut......pe mine cred ca mau aburit....dar astept softul din ian sa vad ce si cum.
  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
De exemplu azi am circulat si fiind probabil mai cald nu am avut probleme cu fluctuatiile.Dar cu toate variatiile de turatie masina merge f bine si raman la parerea mea ca e mai vioaie.
  • Serban B

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@zanfy va spun eu maine ce si cum.
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ok...sunt curios ce o sa iti spuna tie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR