Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • jonny
  • OP
  • 486 mesaje
  • din 23 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2005

  • Mesaj Privat
aveam o mica ciobitura in parbriz de anul trecut de prin toamna pe care am reparato dar se pare ca soarele de astazi a fost prea puternic pentru parbrizul meu Sad si a crapat destul de mult...

aveti idee la ce preturi se ridica un parbriz de astra g?


Ultima modificare facuta de jonny la Lun 22 Mai, 2006 8:33 pm
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vezi ca dezmembra cineva o astra g. uita-te la sectiunea de vz cumparare
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Un amic mi-a spus ca parbrizul costa in jur de 4-5 mil cu tot cu montat ,depinde si de producator care mai poate ridica sau scadea pretul
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
poti incerca dar nu e recomandat sa iei sh, pt ca sunt lipite si la demontarea e fff putin probabil sa scoti parbrizul fara o fisura micrometrica care se va lunmgi-lati la primele modificari mai bruste de temperatura...cre ca gasesti unul nou la 150 max 200 euro.
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
anul trecut la AutoGlass am dat 3.3mil pe unul nou...montajul este gratuit...firma se afla pe Colentina, la cca 100m pe dreapta dupa intersectia cu Fundeni(spre Afumati)...cauta pe net ca sigur gasesti adresa exacta si contacte.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Deci preturi mai mici decat stiam , in cazul asta merita unul nou .
  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Sa stii ca majoritatea parbrizelor de cumparat nu se compara cu cele originale. Din cate stiu eu, majoritatea astora cumparate se fac farame si cad cu totul la un eventual impact, pe cand cele originale din constructie sunt atat securit cat si laminate printr-un procedeu cumva si nu se sparg asa usor, mai degraba se fisureaza de la impactul cu pietricele sau ce mai zboara pe drumurile noastre. Ia in calcul si varianta asta. Eu am deja vreo 3 zone cu fisuri in parbriz dar m-am dus la un service unde au gaurit zona fisurata si au injectat ceva plastic transparent si au oprit extinderea fisurii. La fel, unde am avut o fisura mai lunga au facut 2 gauri in colturile extreme ale fisurii si au oprit extinderea ei. Omul de la service mi-a spus ca merita sa-ti faci asemenea operatie la parbriz decat sa pui unul nou. Alea nu rezista asa bine la impactul cu pietricele sau alte ... zburatoare.
  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
ager service il schimb eu luna asta 4 mil cu tot
Skip ads

  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
clau a scris:Sa stii ca majoritatea parbrizelor de cumparat nu se compara cu cele originale. Din cate stiu eu, majoritatea astora cumparate se fac farame si cad cu totul la un eventual impact, pe cand cele originale din constructie sunt atat securit cat si laminate printr-un procedeu cumva si nu se sparg asa usor, mai degraba se fisureaza de la impactul cu pietricele sau ce mai zboara pe drumurile noastre. Ia in calcul si varianta asta. Eu am deja vreo 3 zone cu fisuri in parbriz dar m-am dus la un service unde au gaurit zona fisurata si au injectat ceva plastic transparent si au oprit extinderea fisurii. La fel, unde am avut o fisura mai lunga au facut 2 gauri in colturile extreme ale fisurii si au oprit extinderea ei. Omul de la service mi-a spus ca merita sa-ti faci asemenea operatie la parbriz decat sa pui unul nou. Alea nu rezista asa bine la impactul cu pietricele sau alte ... zburatoare.



ce ti-a zis omul ala imi suna cunoscut...ai fost cumva la tipul din marasti la un garaj ?
  • jonny
  • OP
  • 486 mesaje
  • din 23 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2005

  • Mesaj Privat
dar totusi arata tare urat crapatura aia si sa fim sinceri nu se crapa parbrizuri in fiecare zi... asa ca o sa il schimb cat de curand... nu e o suma enorma 4 mil pt un parbriz
  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cali...nV6 a scris:
ce ti-a zis omul ala imi suna cunoscut...ai fost cumva la tipul din marasti la un garaj ?


Ihi Laughing
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
jonny a scris:dar totusi arata tare urat crapatura aia si sa fim sinceri nu se crapa parbrizuri in fiecare zi... asa ca o sa il schimb cat de curand... nu e o suma enorma 4 mil pt un parbriz


jonny du-te la Pilkington pe straduta unde e sediul de la Nera Muresan, cea care da in intersectia de la Hotel Napoca. Stiu multi care si-au schimbat acolo si sunt foarte multumiti.
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Clau, intr-adevar multe nu sunt ca cele originale..dar acum sa nu crezi ca GM de ex isi face singur parbrizul..etc...fiecare producator de automobile are contracte cu diversi producatori de componente..atata timp cat cumperi un parbriz de la o firma de renume care chiar are produse de calitate, nu ai de ce sa te sperii ..gen Pilkington, Saint-Gobain etc.

Si eu am problema cu crapatura care s-a extins si cat de curand o sa mi-l schimb dar nu prea as alege un parbriz gen cele turcesti de la Olimpia Autoglass (undeva pe fundeni, Bucuresti) sau eu stiu ce atelier de la coltul strazii. La GIMAROM am gasit Pilkington la acelasi pret cu turcismele si cred ca sunt originale...sper..sa nu fie tot vreun Olimpia sau Ugurglas (tot Turcia) cu alta inscriptie Shocked
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Aiurea toata discutia... Ce conteaza marca unui parbriz? Important e sa vezi prin el, sa nu patrunda apa pe langa el si sa nu te raneasca in caz de accident. La ce ajuta daca se crapa tot, dar nu cade? Poate din contra, incurca la iesirea din masina sau mai rau, in loc sa se farame el se farama capul.
La ce m-a ajutat parbrizul original al masinii mele cand s-a fisurat din cauza instalatiei de climatizare?
  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@kapix: ma refeream la faptul ca un parbriz noname se poate crapa de tot de la o simpla pietricica pe cand unul original sau mai de doamne ajuta, in aceeasi situatie e posibil sa se crape doar 2-3 mm si crapatura respectiva sa o poti "rezolva" cu 10% din pretul unui parbriz nou. Depinde fiecare cat de bine sta cu banii si cu piticii.

Eu personal, pana la Opel nu am avut probleme cu parbrizele si am batut tzara pot spune chiar fara frica chiar si pe drumuri cu criblura proaspata pe vremea cand conduceam Volvo. Dar cu Opelul din 10 pietricele "prinse" in oras am 7 crapaturi. Sa nu mai vorbesc de zgarieturi care noaptea se vad k draqu. Ceva nu-i cosher. Mai zicea cineva pe forum ca vrea sa-si trateze parbrizul cu ceva solutie pentru a reduce din zgarieturi. Nu stiu oare a reusit sa faca ceva cu parbrizul sau a renuntat?
  • hide10

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alexandria
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Vorba lui b28cxh cu Pilkington, Saint-Gobain nu ai de ce sa te sperii. In plus, cele de tipul asta ofera protectie fono si termica fata de cele no name.
  • jonny
  • OP
  • 486 mesaje
  • din 23 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cali...nV6 mersi de sfat, o sa trec pe firma de care zici sa vad ce si cum si apoi o sa ma hotarasc
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR