Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • mickk

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cine imi poat e spune si mei unde gasesc termostatu l a o frontera 2500 tds am dispera azi am schimbat rulmentii si a inceput sami fiarb apa nu pra face circuitul nici nu vreau sa ma gandesc la chilasa vreau sa incerk sa dau termostatu jos poate e de akolo
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
termostatul e la iesirea din chiuloasa , in fata, deasupra, intr-o carcasa de aluminiu rotunda.
bineinteles ca rulmentii nu au legatura cu circuitul de apa, si daca s-au bulit chiuloasele e grav, adica scump...eu am schimbat chiuloasele in urma cu 1 luna.
daca mai ai intrebari, te ajut cu placere.
din proprie experienta iti spun ca termostatul nu are nici o vina!
PS: scrie mai atent si mai corect ca te exprimi ca un manelist retardat!

Bafta!
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
atentie, nu toti au scoli, si da, exista manelisti retardati care au opel(nu e vorba aici de colegul nostru)
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Termostatul este parcurs tot timpul de lichidul de rãcire al motorului. Datoritã acestui fapt, dupã o funcționare îndelungatã combinatã cu utilizarea unui lichid de rãcire degradat, termostatul se poate coroda și se poate bloca. În funcție de poziția în care s-a blocat termostatul, simptomele motorului sunt diferite:
Defect al termostatului Efect asupra funcționãrii sistemului de rãcire Simptome percepute de conducãtorul auto
termostat blocat deschis lichidul de rãcire va trece tot timpul prin radiator, indiferent de temperatura lichidului de rãcire motorul se va încãlzi mai greu, consumul de combustibil va crește
termostat blocat închis lichidul de rãcire nu va trece niciodatã prin radiator, indiferent de temperatura lichidului de rãcire motorul se va supraîncãlzi, martorul de temperaturã motor se va aprinde
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR