Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • habiby

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
buna seara tuturor detinatorilor de volan cu sigla opel pe el Laughing .stiu sigur ca sa mai discutat problema asta dar eu nu am gasit in niciun topic nimic care sa ma ajute sa-mi rezolv problema asa ca: detin un opel vectra a ,motor c18nz ,berlina din 93, si am urmatoarea problema a-mi vibreaza volanul de fiecare data ce trec de 120km/h si nu Inteleg de ce vreau sa spun ca pe fata am schimbat tot ce se putea adik: capete planetara(dinspre roata),amortizoare,flanse cu rulmenti,capete de bara(cu directie facuta)bielete de directia,pivoti,brate,bucse bara stabilizatoare chiar si la jante si cauciucuri am umblat :am schimbat jante cu cauciucuri 195 55 15 cu altele un pic mai usoare 195 50 15 adika sunt si echilibrate ca sa exclud aceasta posibilitate de a ma duce In eroare dar problema persista Ce pot sai fac ? ma distruga cu nervii cand vad ca amesteca cafeaua cand trece de 120 vreu sa spun ca nu am shimbat capetele de planetara dinspre cutie si nu stiu exact cand se shimba si cum se manifesta cand sunt duse In concluzie varog sa ma sjutati sa rezolv aceasta mica-mare problema si sa ma scuzati daca am scris ceva ce s-a mai discutat Astept cu nerabdare raspunsurile celor care cunosc sau care s-au mai cofruntat cu astfel de probleme A si era sa uit cine ma poate ajuta si pe mine cu un autocolant pt luneta? VA mutumesc pt timpul acordat
Skip ads

  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
vezi daca ai mizerie (pamant)pe jante pe partea interioara de obicei acolo se aduna iar la viteza mare trepideaza volanul. stima.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Din cate vad ai verificat cam tot ce trebuia.
-echilibrare roti
-elemente directie
-cauciucuri
Jantele sigur sunt bune si nu-s indoite?
Mai raman planetarele....suspenzi masina si invarti cu mana de planetara. Incearca sa vezi daca au joc.
  • habiby

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
merci pt raspunsuri vreau sa spun ca un pic de joc au , chiar bate una cand iau viraj maxim stanga si o calc poate sa fie si de la asta? din cate stiu eu capul de planetara dinspre cutie nu se gaseste gaseste In comert decat ampreuna cu toata planetara cel putin aici in iasi
Skip ads

  • habiby

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
iar idea cu pamantul din partea din spate a jantei cade pt ca 1merg la spalotorie cam odata pe sapt si stau in oras dar oricum multumesc pt raspuns si timpul acordat
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Joc in caseta?
  • habiby

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cum se manifesta acest joc la caseta
  • habiby

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu ca nu trancane cand mai iau vreo groapa , ca de, traim in romania
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Adica volanul nu e foarte ferm. Unghiul de fuga cum e?
  • popilaumari

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1999 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2010

  • Mesaj Privat
discurile de frana in ce stare sunt?cred si ele ar putea reprezenta o problema
  • habiby

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
in primul rand volanul e destil de ferm adik nu trage nici stanga nici dreapta ca doar am unghiurile facute de vreo luna jumate deci se exclude iar cu discurile sunt schimbate anu trecut in primavara si au uzura minima asa ca nu vad legatura si nu au treaba cu vibratul , din cate stiu eu masina vibreaza daca sunt discurile nasoale adik ovalizate cand pun frana nici decum in acceleratie deci e alceva dar ce ? merci pt interes Smile
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca nu sunt echilibrate rotile(plumb sarit/dezlipit). Chiar daca mergi la spalatorie unii fac treaba de mantuiala si nu strica sa verifici daca este noroi pe jante.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ai putea incerca sa le echilibrezi in alt loc. Unii au aparate decalibrate.
  • dunhill

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Aceasi problema o aveam si eu dar la 140km/h....si masina era noua (am luat-o la 14 km, nu opel - dar sunt detinator de opel). Nici nu ma uitam la vitezometru si stiam ca am 140 ca incepea sa tremure. Am fost la o vulcanizare si am cerut o echilibrare si o verificare de presiune. Dupa aceea m-am trezit la 170 km/h fara sa tremure nimic la ea.
Cateodata problemele complicate au o rezolvare foarte simpla.
  • valip

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am citit in TIS 2000 la defectiuni curente ca dupa 60 000 km trebuie montat pe planetara dreapta inca o greutate de cauciuc langa cea care este deja montata pentru ca trepideaza volanul in mers, la anumite masini ASTRA cand ajung la 2000-2200 rot pe min a motorului.
  • Zmeutzu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Anvelopele care le-ai pus pe masina sunt noi? Chiar daca ai echilibrat rotile, anvelopele pot fi deformate din cauza uzurii (uzura neuniforma, galme, au stat mult montate pe o masina care a stat pe loc, etc), in cazul asta doar o anvelopa noua te poate satisface. Capetele de bara, bielete directie, bucse, etc mai degraba fac zgomot, in nici un caz nu duc la vibratia volanului, eventual ii confera masinii o tinuta de drum mai imprecisa.
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am avut si eu o problema asemanatoare. Cand trecean de 120km/h incepea sa tremure si volanul si masina. Se simteau niste vibratii mult mai mari decat cele normale atat la volan cat si la schimbator si la masina in general. La 170km/h revenea la normal. Problema la mine a fost suportul de la intercooler. Nu ma intreba de ce se oprea din trenurat la 170km/h ca nu stiu sa-ti explic. L-am schimbat si totul e ok acum. 200km/h lejer fara tremurat sau vibratii:))
Bafta
  • trandaf

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceeasi problema, vibratii volan la aprox. 115km/h, desi am echilibrat rotile nu a disparut, dupa curatare de noroi depus pe genti s-a mai redus,in final am descoperit dupa mutarea cauciucurilor din fata cu cele din spate pe rand ca au disparut vibratiile.
Concluzia: cauciuc nou cu defect de fabricatie.Sper ca am fost de folos,bafta tuturor!
  • habiby

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
va multumesc tuturor opelistilor pt parerile si indicatiile voastre .O sa incerc in prima faza cu schimbatulcauciucurilor de pe fata pe spate chiar daca sunt mai uzate si o sa le reechilibrez pe toate iar cu greutatea suplimentara care se pune pe planetara dreapta nu stiu ce sa zic dar daca nu rezolv nimic cu schimbul cauciucurilor o sa incerc si cu treaba asta sa vad daca merge VA multumesc inca odata pt timpul pierdut cu topicul meu am sa va tin la curent daca rezolv in vriun fel problema
  • habiby

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
intradevar anvelopele pe care le am acu 195 50 15 nu sunt noi,ele au fost aduse din germania pe un golf 3 ideia e ca eu am avut inainte 195 55 15 noi dar problema era aceias iar vibratul volanuliu incepea pe la 100km/h dar mai analizam probl BAFTA, si drumuri bune
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR