Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Acum cateva saptamani am fost la reprezentanta Opel Timisoara pentru schimbul de ulei cutie si diferential. In ziua cand am fost programat, am fost trimis acasa deoarece nu au gasit in documentatia lor ce fel de ulei trebuie pus. Eu am insistat cu 10w40, ei au spus ca nu se poate ulei de motor in cutie...am fost reprogramat si pana la urma sa pus 10w40 cand s-au lamurit si ei. Sa facut schimbul de ulei la cutie si diferential si la urma am fost chemat la masina cand sa marcat in prezenta mea cu vopsea pentru garantie. Azi am umblat printre hartiile de service si am constatat ca pe factura de la acest schimb, am fost taxat cu 6 l de ulei 10w40 Castrol Magnotec. Intrebarea mea este, oare au pus si in diferential ulei de motor ? Sa fie chiar asa de incuiati la minte ? Caci in cutie nu intra 6 litri de ulei. I-am sunat si au spus sa stau linistit ca s-a pus ce trebuie, dar eu cum pot fi sigur, caci nu m-au lasat sa fiu prezent. Il pot verifica cumva ?
Va multumesc pentru rabdarea acordata si va rog lasati pareri, caci sunt nelinistit si nu as vrea sa arunc banii degeaba...
  • carlouk

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1998 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Radu mami Radule..... daca ziceai ceva..... mai suntem cativa din Timisoara pe forum si sigur ieseai mai ieftin, acu ce sa zic.....,sigur nu e facturat sau macar scris pe o fituica si tipul de ulei care care a fost bagat in diferntial? trebuie sa ii iei la intrebari. poate ca nici nu ti l-a schimbat, iar de verificat.. cam toate uleiurile seamana intre ele.
  • B20ENY

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
uleiul de transmisie are un miros specific. Cel de motor nu. Nu ai decat sa desfaci un pic busonul, cat sa curga cateva picaturi si compari. Plus ca cel de transmisie este mult mai vascos decat 10w40-ul pus in motor si cutie.
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
M-am uitat inca o data pe hartii si nu apare decat ulei 10w40 6 litri. L-am sunat pe seful de service de acolo si a spus sa stau linistit ca sa pus ce trebuie. Tare imi vine sa-l mai schimb o data, macar pe cel din diferential...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR