Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • RobbyTM

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2011

  • Mesaj Privat
de curand am observat si eu apa 'la pedale' -de fapt mocheta in sine era uda si imbibata (la mine in partea dreapta ca e vauxhall deci cu volanul pe dreapta), initial crezand ca e lichid de racire si ca e spart/fisurat caloriferul...astazi iinsa dupa putin mers in trafic si o ploaie torentiala mi-am dat seama ca sunt 'inundat' la propriu, am gustat apa nu era nici antigel nici lichid de parbriz, insa nu am observat sa curga pe la pedale/maneta de deschidere a capotei, pur si simplu parea 'imbibat', de undeva de sub...s-a mai confruntat cineva cu problema asta?...din cauza vremii nu am putut sa o stiudiez prea atent dar cum se face vremea mai decenta voi arunca un ochi...pana atunci are cineva vreo sugestie? Multumesc
Skip ads

  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
si ca sa ma bag si eu in seama, am si eu apa la pedale.
mai precis in zona de langa consola centrala in fata pedalei de acceleratie. cand am bagat mana sub mocheta sa vad pana unde este ud mi-a intrat toata mana in apa. cresteam un peste acolo. este uda fleasca mocheta si buretele de sub ea care vine de sub bord. in zona pedalei de ambreiaj/ langa maneta de la cablul de la capota este uscat. si am observat ca se uda mocheta numai dupa ploi. cu prima ocazie cand pot sa desfac totul pe acolo va zic ce am gasit. dar astept si sugestii.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
La ploi puternice ma ploua si pe mine pe la ambreiaj. Clar trebuie sa caut ceva garnitura coapta Sad
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
- in primul rand ce gust are apa de care zici, dulce este Antigel (a nu se inghiti este toxic) grarnitura de la radiator coapta
- Gust de apa de afara se infiltreaza pe undeva. (e de cautat de unde)

Nu te lua dupa coduri nu sunt pentru corsa. (numai la ce ma refer)
https://www.clubopel.com/vie...28253&start=0
https://www.clubopel.com/vie...p=1554848#1554848
Skip ads

  • sirshadow

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
am avut si eu aceasi problema, imi curgea apa deasupra pedalei de ambreiaj, pe la cutia de relee...am gasit rezolvarea pe prima pagina la userul jimmychelu (a pus si poze), am facut acelasi lucru, am pus silicon in locul garniturii si s-a rezolvat....e o problema foarte des intalnita la corsa C....

daca e cineva din valcea cu aceeasi problema, poate pot sa il ajut, chiar mi-a mai ramas si niste silicon Smile
  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
adinag a scris:si ca sa ma bag si eu in seama, am si eu apa la pedale.
mai precis in zona de langa consola centrala in fata pedalei de acceleratie. cand am bagat mana sub mocheta sa vad pana unde este ud mi-a intrat toata mana in apa. cresteam un peste acolo. este uda fleasca mocheta si buretele de sub ea care vine de sub bord. in zona pedalei de ambreiaj/ langa maneta de la cablul de la capota este uscat. si am observat ca se uda mocheta numai dupa ploi. cu prima ocazie cand pot sa desfac totul pe acolo va zic ce am gasit. dar astept si sugestii.

[img]http: //www.clubopel.com/8080/uploads/2013-07/51535_kedkrdius_th.jpg[/img]
am mai desfacut cate ceva pe la pedale pentru ca azi am mers cu masina mai mult, s-a incalzit motorul pana pe la 90 grade si cand am ridicat covorasul iar era umezeala.
zona cu rosu era plina de apa, cam 2 degete de apa cand am desfacut ultima data. daca era sa curga de la calorifer zonele incercuite cu galben trebuiau sa fie umede dar sunt uscate. am bagat mana pe acolo dar era uscat tot. am mai observat pe cat se poate ca, caloriferul e intr-o carcasa de plastic si nu pot vedea daca curge pe undeva.
daca nu curge pe la calorifer apa ar trebui sa curga pe la zona cu albastru dar acolo buretele vine de sus tocmai de sub bord si nu pot sa-l ridic prea mult. unde am incercuit cu albastru era umed data trecuta dar acolo fiind burete posibil sa fi tras umezeala.
astept pareri si ne mai auzim.
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Pai un coleg de de forum cu Opel Astra 2000 l-am intrebat si aici si acesta a fost raspunsul.

"deoarece intre tevile de conectare a caloriferului (acolo unde sunt si oringurile) si mocheta masinii sunt 2 maxim 3cm distanta iar antigelul merge direct pe mocheta."

O fi si la corsa la fel poate.
  • Navrap

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma pe unde curge apa?ca si eu am patit la fel! Care este calea de rezolvare?
Skip ads

  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Desfaceti unul la sange si vom afla. Un Tutorial nu strica.
  • *sven

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
adinag a scris:
adinag a scris:si ca sa ma bag si eu in seama, am si eu apa la pedale.
mai precis in zona de langa consola centrala in fata pedalei de acceleratie. cand am bagat mana sub mocheta sa vad pana unde este ud mi-a intrat toata mana in apa. cresteam un peste acolo. este uda fleasca mocheta si buretele de sub ea care vine de sub bord. in zona pedalei de ambreiaj/ langa maneta de la cablul de la capota este uscat. si am observat ca se uda mocheta numai dupa ploi. cu prima ocazie cand pot sa desfac totul pe acolo va zic ce am gasit. dar astept si sugestii.

[img]http: //www.clubopel.com/8080/uploads/2013-07/51535_kedkrdius_th.jpg[/img]
am mai desfacut cate ceva pe la pedale pentru ca azi am mers cu masina mai mult, s-a incalzit motorul pana pe la 90 grade si cand am ridicat covorasul iar era umezeala.
zona cu rosu era plina de apa, cam 2 degete de apa cand am desfacut ultima data. daca era sa curga de la calorifer zonele incercuite cu galben trebuiau sa fie umede dar sunt uscate. am bagat mana pe acolo dar era uscat tot. am mai observat pe cat se poate ca, caloriferul e intr-o carcasa de plastic si nu pot vedea daca curge pe undeva.
daca nu curge pe la calorifer apa ar trebui sa curga pe la zona cu albastru dar acolo buretele vine de sus tocmai de sub bord si nu pot sa-l ridic prea mult. unde am incercuit cu albastru era umed data trecuta dar acolo fiind burete posibil sa fi tras umezeala.
astept pareri si ne mai auzim.



verifica lichidul din vasul de expansiune..daca apa provine din instalatia masinii sa nu cumva sa ramai fara lichid in motor!
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
esti tare crezi ca curge dintr-o data se prelinge treptat
  • sirshadow

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2012

  • Mesaj Privat
poate nu aveti toti aceeasi problema dar garantez ca la peste 70% dintre cazuri apa vine pe la cutia cu relee, unde e si calculatorul.

in partea soferului in stanga scoateti plasticul unde e locul de depozitare, iar apoi se vede cum cutia cu relee vine exact deasupra pedalelor, se prelungeste cumva de sub parbriz pana in interiorul masinii, pe acolo intra apa....eu am rezolvat! pana nu am desfacut si am vazut garnitura rupta nu am crezut nici eu ca poate intra apa pe acolo....

am dat bratul cu stergatorul jos, apoi plasticul, am desfacut suruburile, am reusit sa scot capacul de la cutia de relee fara sa scot vasul cu lichid de parbriz, iar in locul garniturii (care nu se gaseste de cumparat) am pus silicon...

sunt poze pe prima pagina

eu chiar am rezolvat, nu va spun povesti, ci din experienta.
Skip ads

  • *sven

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Dany7776 a scris:esti tare crezi ca curge dintr-o data se prelinge treptat


si daca nu verifica niciodata? eu la asta m-am referit. aaah,sau cand curge..curge iar cand se prelinge,vine un piticut si completeaza..dar doar cand se prelinge.
oricum,cele mai bune sfaturi la acest subiect le dau tot posesorii de corsa.. eu nu am o corsa,asa ca am facut o atentionare generica..sa aiba grija de lichidul de racire din vas pt ca daca ar fi sa curga din calorifer si nu verifica vasul e de rau. curge,prelinge sau ce face....tot trebuie sa aiba in vedere vasul atata timp cat exista suspiciunea ca apa provine din instalatia masinii Wink
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,469
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dany7776 a scris:Desfaceti unul la sange si vom afla. Un Tutorial nu strica.

Cand esti pregatit sa facem tutorialul da semne.
Eu am desfacut: scaune, bancheta, spatar, centuri, traversa centrala, mocheta, parghie frana de mana, levier schimbator, masca praguri. Aveam vreo 2 litri de apa.
Am observat ca bucata de cauciuc cu burete (izolatia fonica a pedalierului) este uda dupa ploaie. Ultima posibilitate garnitura lui jimmycheloo (foto si explicatii in pagina 1). Este defect specific la Corsa C.
Daca sunt brasoveni care se ofera voluntari pentru realizare tutorial... Eventual posesori de camera video...
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Fa si tu niste poze, din care sa intelegi in primul rand tu, asa inteleg si baieti in cauza,
Tutoriale se fac si cu poze (nu numai cu video).
Asteptam pozele. Telefon ai nu.

Snagit 11
http://www.techsmith.com/do...nagit/default.asp
http://www.techsmith.com/tu...agit-current.html
Bafta!
  • MThodro

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001 1.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Da apa vine pe la cutiuta aia cu relee fire etc...Este un burete care este copt si trebuie pus ceva acolo gen silicon...dar de ce ajunge apa acolo ca in mod normal nu ar trebui...o explicatie care am rezolvat'o si pe corsa si pe golf e plasticul de sub stergatoare care face legatura cu parbrizul. Plasticul acela nu mai sta etans pe parbriz si trebuie pus silicon sa nu mai intre apa pe sub el si ati rezolvat minunea. Poate reusesc sa revin cu niste poze..Bafta!
  • raven11

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, m-am lovit si eu de aceasta problema si am facut intocmai conform informatiilor de pe prima pagina (jimmychelu), am dat jos capacul si bineinteles garnitura era dusa si am pus silicon! Acum sa vad la prima ploaie mai serioasa daca mai intra apa. Multumiri jimmychelu
  • raven11

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Revin cu noi informatii, dupa mai multe ploi destul de consistente nu m-am mai trezit cu apa pe la pedale, deci problema a fost rezolvata prin refacerea etanseitatii de la cutia de relee si calculator! Succes
  • cioroianu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Subscriu la rezolvarea lui Jimmycheloo,intr-adevar garnitura de la cutia cu relee pare a fi o problema generica in cazul prezentei apei la pedale dupa ploaie.La mine problema a fost rezolvata dupa inlocuirea garniturii cu silicon.
  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am rezolvat si eu problema apei la pedale. In schimb am alta belea. Cand merg cu masina pe ploaie imi intra apa in portbagaj si se uda si bancheta din spate undeva pe directia soferului. Aveti ceva solutii si pentru asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR