Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Cosereanu Vlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z 20 net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Va salut,
sunt nou pe club opel, nu ma pricep prea bine la masini si am nevoie de sfatul vostru. Mentionez ca am un Opel Vectra C 1.6 benzina - Z16 XE motor, din 2003. Am o problema cu bobina de inductie, cei din service mi-au spus ca trebuie schimbata. Mi s-a aprins martorul si se ineca, mergea subturata, i-am facut un test cu computerul si a dat eroare la cilindru 2. Evident am inceput cu partea simpla, am schimbat bujiile. Se pare ca merge la fel si ca ar fi bobina de inductie. Cei de la service mi-au dat un scor ametitor 840 ron + manopera. Am mai incercat sa caut niste variante, ideea e ca o bobina noua in alta parte (autokarma) ar fi cam 300-400 ron printre cele ieftine. As vrea sa rezolv problema ieftin si bine ca orice roman in perioada de criza. Sa caut o bobina la sh la dezmembrari? Sa cumpar una noua si sa ma duc la un atelier particular al unui pasionat? Inteleg ca nu dureaza prea mult schimbarea ei...30-40 min. Astept sugestii. Multumesc.
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bine ai venit pe forum,am cautat in locul tau.Arunca o privire la:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=68638
Cauta la sectiunile VAND/CUMPAR PIESE sau rasfoieste urmatoarele link-uri
https://www.clubopel.com/rez...amp;sa=Cauta#1144
  • DRobert

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
CENZURAT
  • bogdan_ctin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Meriva 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am o meriva 1.6 benzina si am intreruperi cam dupa 1 km..La service m-au pus sa cumpar bobina de inductie. Cine ma poate ajuta cu un sfat. mai aveti bobina de vanzare?
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din experienta,va sfatuiesc sa nu cumparati decat bobine originale,pe care sa scrie GM si DELPHI, sau sa luati originale, sh. de la dezmembrari.
pe mine,o bobina noua, de 450 ron,m-a tinut 6 luni.
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am probleme cu bobina de inductie, daca o accelerez mai in forta incepe sa se ingatuie. Daca are careva de vanzare sunt interesat. Multumesc
  • wargasm

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
A avut cineva pana acum bobina de inductie "no name"?
  • Cosereanu Vlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z 20 net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am citit despre multi care au avut probleme cu bobina de inductie no name. Eu personal am luat una cat de cat ok, am dat 400 ron pe ea si merge struna. Am incercat mai intai cu una sh originala dar avea una dintre bobine arse, elefiind 4 incapsulate intr-un corp comun. Nu recomand sh, mai bine nou si aftermarket decat sh. De obicei se mai duce si sonda lambda(prima) ...cel putin la mine asa a fost.
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Iin cunostinta de cauza spun ca e mai bine una sh dar originala ,decat noua dar pe producator!
Sonda lambda nu se strica din cauza bobinei.
Ce se poate strica este catalizatorul in urma contaminarii lui cu benzina nearsa.
Sonda se strica dacã este contaminatã cu fosfor rezultat din consumul excesiv de ulei, silicon din scurgerile sistemului de rãcire, utilizarea produselor de etanºare din silicon în motor ºi unii aditivi pentru benzina.
Chiar ºi o cantitate redusã de benzinã proasta (gazolina-pt. cunoscatori Smile ) poate defecta o sondã lambda si implicit catalizatorul.
Ea se verifica la fiecare 30000km si se inlocuieste la 60000km.
Verificarea se face pt. a vedea ce culoare are sita ei.
  • Cosereanu Vlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z 20 net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca am o problema la motor, consuma ulei. Am un opel vectra C 2003 1.6V benzina, si cam la 7000 consuma ulei. Scade cam o liniuta-2 pe gradajul de verificare. Am pus un Mobil 1 ESP Formula 5 w 30. Problema asta am mai avuto si inainte cand foloseam Castrol. Motorul are 140.000 km. Un mecanic mi-a indicat sa pun ca aditiv de ulei un Duralube. Ce parere aveti? Din ce cauza ar putea avea consumul acesta de ulei? Mentionez ca am mers cu motorul turat o perioada fiind serpentine, drumuri forestiere, drumuri de tara...
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Consumul de ulei este o meteahna veche a lui Z16XE, de vina ar fi simeringurile de la supapa

Citeste mai multe aici

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=68069

Acum ca o parere personala 1.6 e destul de mic pentru greutatea vectrei, + regimul de turatii mari "incasate" dealungul vietii( probabil pe autostrazi + 140k km = uzura <=>consum de ulei

PS renunta la ideea cu Duralube
  • Cosereanu Vlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z 20 net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ok, pai si stie cineva cam cat ar costa semeringurile si garnitura de la chiulasa+manopera? Ca de aruncat banii nu cred ca e momentul pentru asa ceva. Prefer sa pun 1 l de ulei la 10.000 km decat sa dau bani cu nemiluita pe reparatii inutile. Ulei nu am vazut sa scoata in antigel sau sa piarda pe undeva... consumul de ulei e mic...300 ml la 2000 km....in ritmul asta ajung sa pun 1 l pana il schimb iar.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca iti ia pana in 2 l la 10 000 km lasa motorul asa. nu se justifica pretul reconditionarii.
mai poate scadea consumul cu o marca de ulei mai buna.
duralube e fix pix e posibil sa il trici mai tare.
  • Cosereanu Vlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z 20 net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ce inseamna o marca de ulei mai buna?
Pretul pentru 1 l de mobil 1 esp formula 5w40 este de 50 ronx4 l=200 ron la pret de magazin specializat. Daca te duci in cora sau careffour gasesti uleiul asta la 360 ron.
am incercat si Castrol magtec 10w40 e aceiasi poveste. La asta macar se intelege ca e mai subtire e 5w...Personal nu ma deranjeaza sa mai completez pana fac 15000 km( cat are asta folosire)...oricum fac cam 30.000 pe an asta inseamna cateva luni pana il schimb din nou...Nu cred ca uleiul e problema. Toata lumea sta si se da cu parerea ca trebuie indice mai mai sau mai mic de ex. 10w sau 15 w insa pe mine nu m-a ajutat cu nimic schimbul de ulei. Cred ca o sa ma obisnuiesc ca...consuma ulei si asta este...la 30.000 mi-a consumat 1.5 l la schimbul trecut.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
tu schimbi uleiul la 30 000? sau in 2 schimburi a consumat 1,5l. si 1,5 l la 15 000 km e super bine pt motorul asta.

totusi cam mare intervalul de schimb. un 10 000 ar fi mai indicat. vezi ca e topic de uleiuri inspira-te de acolo.
  • wargasm

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cosereanu Vlad a scris:Am citit despre multi care au avut probleme cu bobina de inductie no name. Eu personal am luat una cat de cat ok, am dat 400 ron pe ea si merge struna. Am incercat mai intai cu una sh originala dar avea una dintre bobine arse, elefiind 4 incapsulate intr-un corp comun. Nu recomand sh, mai bine nou si aftermarket decat sh. De obicei se mai duce si sonda lambda(prima) ...cel putin la mine asa a fost.


Am luat una de pe ebay.de, 230 lei cu tot cu transport. Faza e ca nu scrie nimic pe ea. Inca ceva, e normal sa aiba un fel de pasta alba in interiorul bobinelor?
  • Cosereanu Vlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z 20 net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca e mult prea ieftina. De obicei cele aftermarket sunt undeva la jumatate de pret din cea originala sau similare (Delphi/Beru) care e vreo 800 ron. Pune-o pe tester...imediat dupa ce o montezi altfel poti avea surprize neplacute.
  • Cosereanu Vlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z 20 net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:tu schimbi uleiul la 30 000? sau in 2 schimburi a consumat 1,5l. si 1,5 l la 15 000 km e super bine pt motorul asta.

totusi cam mare intervalul de schimb. un 10 000 ar fi mai indicat. vezi ca e topic de uleiuri inspira-te de acolo.



In 15.000 km am facut 2 schimburi, unul partial pentru ca am avut o problema cu senzorul de ulei si l-am scos pe tot si l-am inlocuit. Am estimat cam 1,5 l pentru ca am completat pe parcurs din bidonul de 4l si am mai cumparat un bidon de 1l.
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mie imi oscileaza turometrul in draci, cineva mia zis ca ii din cauza bobinei, qestia e ca imi si merge in suturi si are tendinte de a se oprii,
  • Cosereanu Vlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z 20 net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
parerea mea e sa te duci la un service. Daca ti se duce bobina mege in suturi caci nu se mai aprinde benzina cum trebuie. A mea zici ca era tractor cand mi-a picat bobina. Daca chiar asta e dupa constatare ...te orientezi in functie de buget ori originala ori aftermarket ori dezmembrari. Eu am luat teapa la dezmembrari caci nu mergea bobina 2 din cele 4 capsulate si am duso inapoi...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR