Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Reprezentante
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Despre Dibas un singur cuvant DEZASTRU...nu mai calc pe acolo cat oi trai.....am schimbat distributia la ei si dupa ce am plecat a inceput sa piarda ulei pe la un simering pe care cica mi l-au schimbat ei........cand am revenit mi-au zis ca nu e de la simeringul schimbat de ei...am fost la radacini care au constatat ca acolo era prbl....am toate hartiile...ma duc pe la OPC zilele astea
Skip ads

  • suiram9

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salutare,


incep sa imi fac probleme.... sambata sunt programat cu masina la revizia de 30.000 km la un opel astra H, benzina, 16 V din 2008 si mi-au spus ca trebuie sa imi schime bujiile. in carte scrie ca trebuies schimbate la 60.000 km poate sa ma lamureasca cineva de ce trebuiesc schimbate la 30.000 km.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
asa au ei recomandare...
cred ca la 50.000 ar fi ok
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mergi cu ele pana la 60.000 km. Sau sa-ti dea scris ca trebuiesc schimbate la 30.000 ca altfel pierzi garantia.
Skip ads

  • suiram9

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi...
Vreau sa va spun ca am fost cu masina la service la Di-Bas si am facut revizia de 30.000 km. Spre surprinderea mea m-au lasata sa stau langa masina, ba chiar mi-au dat si filtrele si bujiile pe care mi le-au schimat, inclusiv uleiul care a ramas. Nu mi-a venit sa cred. De unde anul trecut m-au dat afara din service, anul acesta m-au invitat chiar ei sa merg sa stau langa masina (poate criza este de vina), sa vedem cum va fi la 45.000 km. Am nimerit la un baiat tanar pe nume Costel care vreau sa va spun ca a lucrat foarte bine... a controlat masina peste tot, mi-a pus si testerul pe ea. Bujiile trebuiesc schimbate normal la 60.000 dupa cum scrie in carte ... dar se pare ca la noi se injumatateste perioada de schimbare.
In concluzie sunt foarte multumit si m-a costat revizia 896 lei.
O zi buna va doresc tututor si sa auzim de bine.
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Acel Costel de la DIBAS este cel mai spagar mecanic de acolo....mie aproape ca mi-a cerut in fata spaga dupa ce mi-a facut o lucrare..prost normal....si nici nu a recunoscut apoi ca el a fost de vina......
  • suiram9

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu i-am dat nici un fel de spaga si nici nu mi-a cerut. Poate nu vorbim de aceeasi persoana.
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu e decat un singur Costel la dibas...poate intre timp si-a bagat mintile-n cap...eu i-am facut scandal...am fost pe la sefii lui...amenintari cu OPC.......
Skip ads

  • un sofer indignat

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2013

  • Mesaj Privat
eu am o intrebare la voi, cei nemultumiti: voi excelati la locu vostru de munca, credeti ca la adresa voastra nu sunt nemultumiri? sa fim seriosi, numai cine nu munceste, nu greseste si slava domnului ca se lucreaza cu fiare si orice se poate remedia, doar SA FIE INTELEGERE! doar ca.........bineinteles, mai nou toata lumea ameninta cu opc-ul......ce sa vezi si ce sa spunem, inainte sa va ganditi la a face o sesizare la opc, mai bine lasati omu ala sa-si faca treaba linistit, duceti-va si beti o cafea si lasati-l sa munceasca, sau daca tot va pricepeti, faceti-le singuri, numai mergeti la service.
  • un sofer indignat

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2013

  • Mesaj Privat
iti dai seama, GULIVER, mare lucru ai facut.....esti mandru de tine, este? Smile))))
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pt dl indignat...iti doresc sa dai peste un mecanic, sa iti lucreze la masina.....iar cu o seara inainte sa pleci in concediu sa vezi ca din cauza acelui mecanic ai balta de ulei sub masina....iti amani concediul, te duci peste ei....nu recunosc ca e greseala lor....te duci la alt service sa faci constatarea...deja ai pierdut o sapt de concediu....scoti alti bani din buzunar sa o faci in alta parte.......iar dupa ce ti se va intampla asta sa te duci la acel mecanc sa-l pupi si sa-i spui ca oricine poate gresi......succesuri depline iti doresc.......
  • un sofer indignat

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2013

  • Mesaj Privat
nu neg, ca ai si tu dreptate, dar cred ca se rezolva foarte multe cu calm si intelegere din ambele parti.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
indignel draga, lasa aia cu calmu'. Cand ma duc la service nu eu trebuie sa fiu calm, si mare mester in arta comunicarii. Eu sunt ala care deschide portofelul, profesionistii trebuie sa fie aia din service.
Si poate ca nu ar strica, in loc sa sari in apararea colegului tau (ca prea ai intervenit focusat pe problema ca sa credem ca intervenia ta e generata doar de bunatatea inimii tale), mai bine i-ai spune sa invete meserie cum trebuie, sau sa se apuce de altceva. Noua, clientilor, nu ne convine ca el sa faca scoala pe masinile noastre, si sa il si platim pe deasupra pentru asta.
Si, vorba lui guliver, sa te trezesti cu masina stricata de cei care ar fi trebuit sa o puna la punct in ajunul concediunului, te apuca un calm de nu stii ce bine ti se muleaza palma pe cheia de roti.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Il parafrazez pe un mare actor si ma minunez de unde ati mai aparut si voi, ma, cand viata e atat de scurta Smile?

Concluzia e unanima si cam greu de schimbat: multi habarnisti prin reprezentante. Si cand dau rasol pe banii si timpul clientului ar cam trebui sa va dati cu ciocanul peste degete si sa lasati lauda de sine.

Si ca o ultima concluzie, meseriasii in ale reparatului nu muncesc pe trei lulele si nu prea ii (mai) gasesti in reprezentante.
  • un sofer indignat

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2013

  • Mesaj Privat
mda....imi pare rau ca m-am bagat cu voi si oricum stiti faza aia: fiecaruia i se intampla lucrurile dupa inima lui ....asa ca.... sa aveti drumuri bune si cat mai putine neplaceri cu mecanicii ! si mi-a placut faza aia : ca numai gasesti meseriasi buni in reprezentante....dar ce sunt si ei precum medicii...profesionistii pleaca in afara? Laughing
  • AcidBurn

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Dragi colegi ... fugiti de Opel DiBas Fundeni cat puteti de tare!
Sunt niste neseriosi de mare clasa. Am facut programare la service pentru schimbare distributie, a venit ziua, am dus masina, imi spune nenea mesteru ca dureaza cam 3 ore ... in fine, tac, accept si plec acasa. Dupa aproape 2 ore ma suna si imi spune ca au facut o gafa, au demontat distributia veche dupa masina, dupa care au observat ca nu au distributii in stoc.
Rezultatul ? trebuie sa astept intre 1 si 2 zile ca sa aduca ei chituri de distributie, timp in care masina mea sta demontata la ei in service si cine stie ce transplanturi de piese au loc noaptea pe acolo... PENIBIL !

Iata cum trebuie sa ma invoiesc inca o zi in plus, zi care bine inteles ca ma costa bani, bani la taxi pentru deplasare, timp pierdut aiurea si nervi... Este prima si ultima oara cand pun piciorul in rpr dibas, am zis sa merg la ei ca sunt totusi reprezentanta si oarecum profesionisti, dar m-am lamurit de profesionalismul lor.

Cand se termina tot balamucul voi face reclamatie atat la opel romania cat si la directorul lor de service.
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu te chinui cu directorul lor de service....e prieten cu mecanicii.....faci reclamatie degeaba.....am fost si eu la el....acum vreo doi ani...era unu tinerel si smecheras fara sa te poti baza ca te poate ajuta....asta daca nu l-au schimbat intre timp......mai bine OPC
  • AcidBurn

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Au sunat cu cateva minute inainte de finalul programului si au zis sa merg maine dimineata la 8 30 sa iau masina, cica au luat o distributie de la alta reprezentanta ... nu stiu ce sa mai cred, sper sa fie ok masina si sa nu imi monteze o distributie deja folosita. Cred ca maine dimineata ii pun sa dea capacul jos sa vad ce si cum au montat.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Obligatoriu da capacul jos si uita-te daca e noua distributia. Fosta mea masina a avut reviziile printre care si distributiile la reprezentante in Bucuresti. In cartea service reiesea ca s-a schimbat de doua ori distributia, eu am gasit-o pe cea originala.
Despre Dibas vanzari SH numai lucruri bune. Insa pe parte reparatii, sunt la fel toti.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pare cusuta cu ata alba povestea. Verifica cu atentie masina, mai ales optic, sa nu ai ceva proaspat vopsit sau inlocuit. S-au mai vazut cazuri in caresde amana ridicarea masinii pentru a ascunde diverse tampenii facute de "meseriasi".
Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Reprezentante

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR