Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sunt absolut sigur, ba chiar as putea aduce dovezi, ca mai ales masinile de firma si nu numai, in reprezentante nu primesc schimbul de ulei sau ce servicii s-au platit. Masina mea a vizitat reprezentantele romanesti pentru 2 schimburi de distributie. In mod cert prima oara nu sa operat decat la nivel de acte, iar a doua oara in cel mai bun caz s-a schimbat decat cureaua de distributie.

Lucrul e general, nu numai la Opel, si destul de grav as spune ca se fura pe fata si nu prea poti face nimic.
Skip ads

  • sorel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2005

  • Mesaj Privat
e ute ca nu am verificat nici un deviz, nici masina, am mers pe incredere ca d'aia mi-am bagat masina la "reprezentanta Opel" si nu la nea Gogu pe bordura. Nici nu imi inchipuiam eu ca se poate asa ceva la un service cu "pretentii". Am fost mai intai la receptie clienti, am platit, mi-a dat cheia, si am primit surpriza.
DA a costat 3600 lei nu am gresit nimic. Poate o sa caut factura sa o scanez.

Distributie: - Role+curea
Accesorii: role + curea
Ulei+Filtre
Manopera
TOTAL 3600 - toate piesele originale... cica
  • sorel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Recunosc am fost fraierit, trebuia sa verific ce se putea verifica si apoi sa dau sau nu banii. Pot sa spun ca m-am invatat minte. De atunci imi cumpar singurel piesele (originale) si ma duc cu ele la service si stau sa vad cum le monteaza (cat ma pricep si eu)
Dupa acea "revizie" am schimbat la 2 luni dinou kit-ul de accesorii iar bratul intinzator era rupt, si prezenta urme de uzura f. mari ceea ce m-a facut sa schimb si distributia...
Pentru mine Radacini Motors este egal cu ZERO.
Sunt dezamgit de OPEL deoarece nu se implica in controlul/verificarea calitatii service-urilor "acreditate".
Cred ca puteau face un "membership", cu inregistrare dupa seria de caroserie, pentru a putea primi feedback de la clientii posesori de vehicule OPEL.
Consider ca dupa momentul vanzarii sunt complet dezinteresati.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Dupa acea "revizie" am schimbat la 2 luni dinou kit-ul de accesorii iar bratul intinzator era rupt, si prezenta urme de uzura f. mari ceea ce m-a facut sa schimb si distributia...
Pentru mine Radacini Motors este egal cu ZERO.

Daca montatajul l-ai facut in service automat ar trebui sa-ti stii si drepturile de cumparator. Cuvantul GARANTIE pentru piese si manopera iti spune ceva? Cu factura in mana te duceai la ei ai apoi la OPC asta in cazul in care povestea ta e reala. Evil or Very Mad
Skip ads

  • sorel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tiaz, puisor citeste toate post-urile si apoi da-ti cu parerea, nu fi superficial. Eu inteleg ca esti fan Radacini Motors dar uita-te mai inainte si vei vedea si treaba cu OPC-ul care nu se mai numeste OPC se numeste ANPC.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Prin modul de exprimare al tau nu-ti creezi decat deservicii. Persiflandu-ma cu alinturi gen ,,puisor'' crezi ca v-a schimba cu ceva faptul ca esti un simplu vaietator profesionist, frustrat, care stie cel mai bine sa-si verse naduful ascuns dupa un nickname in spatele unui calculator, iar in viata de zi cu zi face pe el in pantaloni cand ar trebuii sa-si ceara drepturile, asta in cazul in care se confirma istorioara ta cu iz de telenovela ieftina. Scuza-ma ca nu stau in fiecare an sa verific denumirile institutiilor de stat care se schimba precum ministrii dintr-un guvern, dar vezi, fata de tine am un mare avantaj, stiu unde sa cer ajutor si-mi cunosc drepturile. Iar toata povestea cu neschimbatul pieselor e cusuta cu ata alba. Cam toate serviceurile pentru a evita acest gen de istorioare povestite la gura sobei iti pun in portbagaj piesele inlocuite.
Asa ca, du-te si mai rescrie-ti odata anecdota, si de data asta fa-o mai convingatoare. Pe mine unul mai miscat profund.
  • sorel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Domnule Tiaz, nu are rost sa ne contram, recunosc ca am fost tepuit si ca nu am deschis un proces civil impotriva service-ului. Poate ca rezolvam ceva sau poate nu... Eu cred ca tu nu ai avut ocazia sa iti ceri drepturile (daca aveai sitiai ca se numeste ANPC si ca ANPC-ul nu se implica pentru Persoane Juridice), in ceea ce priveste un proces pe cale civila eu nu cred ca tu sti ce presupune... si cat timp se pierde (fond, apel, recurs = aproximativ 3 ani in 90% din cazuri), expertize tehnice, avocat, taxa de timbru etc. (si nu garanteaza nimeni si nimic ca instanta iti va da dreptate)
Eu cred ca tu domnule revolutionar nu ai avut parte de nici un proces (in care sa mori cu dreptatea in mana) si din aceasta cauza ma acuzi pe mine ca sunt un "vaietaor" si chiar unul "profesionist". Eu unul mi-am expus patania, ca tu crezi sau nu, nu are nici o valoare. Singura valoare este ca altii sa nu pateasca lafel.
Respectivele piese "schimbate" nu se aflau in portbagaj, la momentul respectiv mi s-a parut ciudat dar nu m-a deranjat (probabil daca erau dadeam vina pe o mana proasta de lucru).
Imi sustin "anegdota" si imi pastrez parerea despre Radacini Motors (bd. Timisoara). Un servis foarte SLAB in care eu unul nu voi mai pune piciorul si voi recomanda incontinuare tuturor cunoscutilor, prietenilor, colegilor etc. sa nu mai calce.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tiaz, sorel, domoliti-va tonul.
VA ROG!
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca tu nu ai avut ocazia sa iti ceri drepturile (daca aveai sitiai ca se numeste ANPC si ca ANPC-ul nu se implica pentru Persoane Juridice)
. Faptul ca te legi cu obstinanta de o denumire a unei institutii si continui sa faci speculatii cum ca n-as stii ce sa fac daca as fii in situatia ipotetic prezentata de tine denota o incercare timida de a devia dialogul de la subiectul discutiei si sincer ma cam lasa rece. Totusi nu eu sunt cel care sustine ca a fost inselat si nu eu trebuia sa ma duc sa-mi fac dreptate. E pacat ca faci atat de multa risipa de energie cu cine nu trebuie!!!!!
in ceea ce priveste un proces pe cale civila eu nu cred ca tu sti ce presupune... si cat timp se pierde (fond, apel, recurs = aproximativ 3 ani in 90% din cazuri), expertize tehnice, avocat, taxa de timbru etc. (si nu garanteaza nimeni si nimic ca instanta iti va da dreptate)

Iarasi faci speculatii pe langa. De principiu, ca sa poti avea un caz si sa mergi cu el in instanta, bineinteles urmand pasii descrisi de tine(ca doar esti in tema), iti trebuie ceva foarte important - DOVEZI si cel mai important SCRISE.
Eu cred ca tu domnule revolutionar nu ai avut parte de nici un proces (in care sa mori cu dreptatea in mana) si din aceasta cauza ma acuzi pe mine ca sunt un "vaietaor" si chiar unul "profesionist".


Eu nu am incercat sa schimb nimic si nu cred sa fii instigat pe cineva la ceva. Uitandu-ma la posturile tale n-am putut sa nu remarc similitudinea ideilor si anume doar frustrari si nemultumiri. Cam asta ar fii motivul pentru care am indraznit sa te cataloghez drept vaietator profesionist. In caz ca nu ai aflat pe forumuri se discuta si altceva decat despre lamentari patetice demne de toata mila gen ,,anegdota'' din ,,servisul'' cutare..


P.S: @JE imi cer scuze fata de tine si restul colegilor, dar nu am putut sa ma abtin sa nu raspund
  • pexu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
acum 1 an si ceva, cand am luat masina m-am dus la reprezentanta Opel din Pitesti (awp ) dadea putina motorina pe la garniturile de la injectoare lucru solutionat dupa schimbarea lor, in bord era eroarea de bujii arse la fel problema rezolvata dupa ce le-am schimbat, insa inainte de toate acestea am fost mai intai la ei in speranta ca primeam un diagnostic corect. Diagnosticul pe care l-am primit de un inginer de inginer de acolo? E pompa de injectie defecta trebuie s-o scoatem si s-o ducem la Baia Mare sa o faca costul total al reparatiei 2800 RON(nu am nimic la tastatura) moment in care am izbucnit in ras am luat masina de acolo si dus am fost. Era vara... trebuiau sa faca de undeva rost de niste prime pt concediu nu? Smile)
  • Cipa
  • *
  • 6 mesaje
  • din 10 Oct 2010
  • Vectra 2008 Z30DT
  • Bucuresti
  • Cipa

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua, vreau sa va zic si eu de 2 service-uri foarte ''bune'' din bucuresti.Am un vectra c 2008 z30dt,la un an jumatate dupa ce cumpar masina de la RADACINI TIMISOARA,nou nouta,imi cade alternatorul.ma duc frumos la ei,avand garantie,si imi spun sa o las acolo ca trebuie sa schimbe alternatorul.cand o iau a-2-a zi,ce sa vezi,aceeasi problema.ma intorc la ei si incep sa fac pe detectivul.fara succes , pana seful de service se fastaceste si ii scapa : ,,am facut din 2 alternatoare,unul bun''.am zis k innebunesc.incepe cearta cu ei,pana la urma se dau batuti si imi pun alternatorul nou.asta dupa certuri si nervi etc. peste un an de la acest incident mi se strica supapele de pe pompa de common rail. acum zic sa ma duc la RADACINI VITAN.la fel las-o aici k ti-o ''facem'' noi.vin dupa 2 zile o iau,totul ok,pana dupa un an jumate cand iar aceeasi problema.supapele.acum stau cu ea de vreo sapt la cei de la EDS.sa vedem si ei cum sunt.tare sunt curios. in concluzie...evitati RADACINI MOTORS CEI MAI MARI TZEPARI>
  • Tizu
  • *
  • 1 mesaje
  • din 07 Aug 2008
  • Astra 2008 Z16XEP
  • Bucuresti
  • Tizu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

am si eu un Opel Astra G Z16XEP din 2008. Masina a fost "aranjata" de mesterii de la DIBAS - cricul a facut picioare, bricheta nu mai functioneaza etc. iar ultima a pus capac: am dus masina pentru o reparatie la aripa stanga si cand m-au sunat sa ma duc sa o ridic mi-au cerut acordul verbal sa-mi inlocuiasca electromotorul ! 1200 ron Shocked Dupa un circ imens si dupa ce mi-au stricat toate planurile m-au chemat sa iau masina spunandu-mi sec ca au "reparat" ei electromotorul si ca nu ma costa nimic. M-am dus cu masina la GTT (cei care mi-a vandut-o) si i-am rugat sa verifice daca electromotorul masinii este cel original - reparat. Evident ca masina nu mai are electromotorul original Sad
Nu vreau sa intru in discutii cu daca si cu parca si cu ce ar trebui facut, vreau doar ca cei care au Opel sa fie constienti de ceea ce risca cand apeleaza la DIBAS Fundeni. Eu o sa-i evit pe vecie, desi sunt cei mai apropiati de mine si imi e comod sa apelez la ei, insa la preturile pe care el practica este jenant sa sa nu ai grija de angajati si sa-i lasi sa-si faca de cap. daca sunteti obligati sa folositi serviciile lor pentru linistea dvs va sfatuiesc foooarte serios sa nu indrazniti sa va luati ochii de pe masina cat este in service. Iar daca sunteti reprezentantul vreunei firme care are colaborare cu DIBAS - cautati un alt partener mai serios.
Skip ads

  • liviulucian

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2012

  • Mesaj Privat
RADACINI MOTORS Constanta , pretentii de reprezentanta, preturi extraterestre, calitate execrabila .
EVITATI MAXIM .
  • kafercj

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ovitax cluj. MUUUUUULTE probleme.... si prea tarziu m-am invatat minte sa nu mai merg acolo!
  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
AutoA Bucuresti . Preturi bune la piese in magazin . Service nu recomand
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
jd3rul ar fi mai bine daca ai relata exact patania ta. Chestiuni ca nu recomad fara sustinere temeinica sau tehnica nu fac doua parale. In plus forumistii trebuie sa afle ce operatiuni nu le stapanesc mecanicii sau electronistii sau ce or fi ei.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
de acord cu ce scrie dancuciureanu si suplimentar as vrea sa adaug urmatoarele:
- cand se merge in service cu masina se cere o expertiza pe loc (ca doar oricum o platesti) prin care tu alaturi de cel care face devizul stabiliti ce problema este si ce piese se schimba
- apoi lasi masina acolo daca nu se poate rezolva pe loc nu inainte de a cere un termes de rezolvare pe care sa il scrie el cu manuta lui pe o copie a devizului si sa puna stampila service-ului si sa semneze (mai ales daca mergi prima data la acel service)
- cand mergi sa ridici masina impreuna cu cel care ai facut devizul ii ceri sa iti arate pe masina piesele schimbate si sa ti le arate puse in portbagaj (atentie nu aruncate in portbagaj pline de vaselina si mizerie)
- abia apoi daca totul este in regula mergi si platesti si iti iei masina.
Degeaba mergi apoi cu gura mare ca nu merge nu stiu ce sau nu au schimbat o piesa ca iti spune un sec: "ce dovada am eu ca nu ai schimbat tu piesa apoi si vi acum cu reclamatie..." si intr-un fel au dreptate. Asa cum banii dati rest se numara de fata cu vanzatoarea sau fata de la ghiseu la fel se face si cu service-ul. Nu suntem in tari civilizate straine unde poate iti poti permite sa lasi cheile si sa te intorci sa platesti sa iti iei masina reparata corect si gata.
Cine nu face cum am scris eu face totul pe barba lui... Poate ca o sa faca ochii mari cand le cereti ce am scris eu dar le explicati ca este pentru protectia voastra si a lor in acelasi timp ca sa nu ii invadati cu ANPC si sa le trimiteti pe cap alte controale... Daca nu accepta sa va dea copie dupa deviz si termen de reparatie atunci luati masina si mergeti in alta parte ca sunt si service-uri care sunt serioase...
Bafta tuturor si atenie cand mergeti in service-uri: o parte din vina o au si proprietarii ca nu verifica daca li s-a facut ce s-a cerut sau spus. Oricat de afon in ale masinii ai fi observi daca te uit daca o piesa este noua sau nu si mai ales daca sunt urme de umblat la alte piese sau nu...
  • Lucica_a

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 1,7 G
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2009

  • Mesaj Privat
autoglobus timisoara - la telefon o revizie costa 1900, la fata locului 1900 fara pompa de apa. ii spun ca era 1900 cu pompa de apa si imi spune ca a gresit si e 1760. concluziile le trageti singuri
  • stefan8871

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2013

  • Mesaj Privat
GTT-ul de pe Theodor Pallady (Bucuresti) - la revizie au umflat putin timpul de manopera de la 1 ora la 2 ore. Am platit cu cardul si am dovada ca la ora 12:06 am bon de la POS-ul Raiffeisen-ului iar bonul de casa arata ora 13:06. Am sunat sa intreb de ce mi-a fost umflata factura - raspunsul, este promotia respectiva pentru revizie (atunci aveam Astra H) - preturile erau de la 400 la 600 lei, din ce-mi aduc eu aminte, iar eu am platit 500.

Fata de ce ati patit voi pot spune ca eu sunt norocos ca am pierdut doar 100 lei Very Happy

In rest au fost cat de cat ok mai ales ca inaite cu putin timp schimbasem bieleta antiruliu si inca 2-3 piese, care intr-adevar erau stricate - nu ma pricep foarte mult la piese dar mi-a confirmat un amic cand i-am aratat piesele.


DiBass - Fundeni (Bucuresti) - socrul meu a avut ceva probleme la ei, sunt nesimtit si umfla rau facturile, zic de anumite piese ca sunt stricate desi nu sunt.

Exemplul cel mai nasol ar fi ca accidental a micsorat nivelul de intensitate al luminii de la bord (Astra G) si nu a stiu cum sa-l mareasca iar - evident cei de la service au zis ca s-au ars toate becurile si le-au schimbat ...asta e acum cine nu stie se arde.

Bottom line, aveti grija la facturi, ei sunt obligati sa va puna piesele inlocuite in portbagaj si daca puteti, stati cu ochii pe ei.
  • flaber

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2013

  • Mesaj Privat
reprezentanta Opel Arad....sunt vai de capul lor.....
fetele de la receptie sunt singurele fiinte pe 2 picioare care zambesc si par ca isi dau silinta pt salariul ce-l primesc.
am vopsit masina la ei....am sters geamurile de vopsea la cerere....o usa nu se inchidea bine, lucas tocmai cazuse....de la vant, volanul nu mai sta drept, buton comanda geam fata, rupt....s.a.m.d.....

un singur tip de la tinichigerie isi da interesul....cred ca e cointeresat in afacere, e un fel de sef, in reeest....
FUGIIIIIITI TARE DE EI....
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Chestionar

Ai avut probleme cu cei de la service vreodata?!
DA 81%
NU 6%
NU MA DUC LA SERVICE! REPARATIILE LE FAC EU! 11%
137 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR