Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am tot cautat la noi dar nu am gasit decat discutii depre inmatriculari masini aduse din afara sau noi de la reprezentanta.
Cer scuze daca s-a mai discutat.

Asadar,doresc sa cumpar o masina mica sa o am pentru oras.Palma s-a batut si urmeaza acum sa umblu probabil eu,si proprietara masinii dupa acte.

Va intreb pe voi care a-ti mai trecut printr-o asemenea situatie care sunt pasii de urmat.
Mentionez ca persoana de la care cumpar are masina inmatriculata pe Constanta dar ea sta in Bucuresti.

Va multumesc!
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca imi aduc bine aminte (am trecut prin asta in 2007), pasii sunt urmatorii:
1. intocmirea contractului de vanzare-cumparare
2. intocmirea fisei de inmatriculare
3. vizarea fisei de inmatriculare de catre serviciul impozite si taxe de la domiciliul vanzatorului
4. programarea la RAR si efectuarea identificarii autovehicului
5. vizarea fisei de inmatriculare de catre serviciul impozite si taxe de la domiciliul cumparatorului
6. achitarea taxelor de inmatriculare
7. depunerea documentelor la serviciul de inmatriculari
In tot acest timp circuli cu numerele vanzatorului. Daca acesta doreste sa le pastreze, trebuie sa-ti dea o copie a chitantei cu care a achitat contravaloarea rezervarii, copia trebuind sa o prezinti la inmatriculare in locul placutelor. Modalitatea de restituire a placutelor o stabiliti voi.

P.S. Daca intre timp s-a mai schimbat ceva, rog colegii sa ma corecteze.
  • Azmodan

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
fantastic..fix vroiam sa fac si un thread pt asta Smile

eu sunt in pozitia de vanzator si vreau sa-mi pastrez numerele (oricum cumparatoru e din alt oras).

din cate vad acolo in lista..sunt multe acte la multe institutii - se pot rezolva astea intr-o zi? sunt oameni care se ocupa (se pot ocupa) pt mine de toate astea (contra cost ofc)? sau tre sa-mi iau o sapt de concediu ca sa merg peste tot....
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ca si vanzator, trebuie sa mergi la inmatriculari sa soliciti rezervarea numerelor si sa platesti taxa. Cand vinzi masina, mergi cu cumparatorul la un birou de copiat acte, faceti contractul si fisa de inmatriculare dupa care mergeti la primaria ta la impozite si taxe pentru scoaterea masinii din evidenta (vizarea fisei de inmatriculare). Este putin complicat cu placutele ca trebuie sa ti le trimita cumparatorul dupa ce le primeste pe ale lui. Pentru asta, iti trebuie cateva ore in 2 zile (o data pentru rezervare si alta data pentru intocmirea contracului si vizarea fisei) fara a lua in calcul timpul pierdut in targ.
Cumparatorului ii trebuie mai multe zile: una pentru contract si viza, alta pentru identificare la RAR si alta pentru depunerea actelor. Daca e norocos si prinde rezervarea repede si de dimineata, poate in 2 zile sa scape si el.
Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@Gabi.B.HD - merci fain.

Am gasit si eu ceva asemanator pe unul din site-urile oficiale.Redau :

INMATRICULARE PERMANENTA VEHICUL UZAT (indigen/indigenizat)

Documente necesare:

* Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare (original si copie), pe care este inscrisa radierea din circulatie;
* Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare. Fisa de inmatriculare trebuie semnata de proprietar (si stampilata in cazul pers. juridice)
* Copia tichetului de asigurare
* Certificatul de autenticitate sau, dupa caz, nota de identificare;
* Copia documentului de proprietate (factura, contract de vanzare cumparare, etc)
* Dovada de plata a taxei de inmatriculare (C.E.C., trezorerie) - chitanta sau ordin de plata
* Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
* Documentul de identitate al solicitantului (original si copie);
* Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare
* In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.



Intrebarea mea e:

Fac actul de vanzare cumparare...bun...ce acte trebuie sa ma asigur ca are proprietarul ca sa nu am probleme:

Certificat de autenticitate
ITP
Actele de provenienta de la fostul cumparator mai sunt necesare?Adika de unde a luat-o ala?
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
gobelu a scris:
Intrebarea mea e:

Actele de provenienta de la fostul cumparator mai sunt necesare?Adika de unde a luat-o ala?

Odata ce e inscrisa in aceasta tara nu te mai intereseaza asa ceva. Eu in martie 2008 am fost la CT si am cumparat actuala masina. Avand un fost coleg de facultate la Inmatriculari l-am intrebat inainte de a pleca spre Constanta cu ce acte sa vin d-acolo sa nu care cumva sa-mi iau teapa. Mi-a spus decat atat:
- Faci contract vanzare cumparare si sa ai talonul original cu data si semnatura vechiului proprietar in care spune ca se instraineaza catre subsemnatul.
- Fisa fiscala cu stampila de la Finante locale in care vechiul proprietar nu mai e dator la stat, fisa ce o sa depui la dosarul tau
- C.I.V-ul masinii in original
- Talon original
- RCA valabil.
Eu am primit toate aceste lucruri si am plecat linistit spre Ploiesti numai ca am oprit in CT si am luat Rovigneta pe 1 luna venind pe A2 fiindu-mi frica sa nu care cumva sa ma opreasca ceva politai. Dar de entuziasmat ce eram ca luam masina dorita n-am fost atent la valabilitatea ITP-ului care expirase cu vreo 3 luni in urma. Acest lucru l-am observat la Ploiesti Very Happy .Am avut sansa ca nu m-a oprit nimeni.
Nr. de Constanta au fost predate de mine la Politie acestia trimitandu-le catre Politia Constanta. Odata trecuta data in talon maxim 30 zile ai posibilitate sa mergi cu acestea.
  • geo860207

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Kadett 1985 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Ca si vanzator, trebuie sa mergi la inmatriculari sa soliciti rezervarea numerelor si sa platesti taxa. Cand vinzi masina, mergi cu cumparatorul la un birou de copiat acte, faceti contractul si fisa de inmatriculare dupa care mergeti la primaria ta la impozite si taxe pentru scoaterea masinii din evidenta (vizarea fisei de inmatriculare). Este putin complicat cu placutele ca trebuie sa ti le trimita cumparatorul dupa ce le primeste pe ale lui. Pentru asta, iti trebuie cateva ore in 2 zile (o data pentru rezervare si alta data pentru intocmirea contracului si vizarea fisei) fara a lua in calcul timpul pierdut in targ.
Cumparatorului ii trebuie mai multe zile: una pentru contract si viza, alta pentru identificare la RAR si alta pentru depunerea actelor. Daca e norocos si prinde rezervarea repede si de dimineata, poate in 2 zile sa scape si el.

pasi pe care iai precizat sunt corecti numai ca numerele nu se trimit daca e din alt judet raman la politie taiate bineinteles, eu am rezolvat totul in doua zile, o zi la ploiesti de unde am luat masina si inca una la focsani unde am inmatriculat-o
  • Azmodan

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am vandut masina. chiar usoara procedura pentru vanzator.

acte necesare - vanzator:
- cartea de identitate a masinii
- talon
- buletin

acte pentru cumparator: doar buletinu


pasii de urmat:
1) se merge la un chioshc specializat - in cluj, langa politia de pe albac sunt mai multe
2) se face contractu de vanzare cumparare acolo pe loc, inclusiv vizare de ceva hartie pentru finante.
3) se merge la primarie pentru ceva certificat fiscal si scoatere din evidenta
4) optional - daca vrei sa iti pastrezi numerele, la coada la politia rutiera la ghiseu pentru rezervare. (aici am stat cel mai mult)

atat.
de aici cumparatorul umbla faca tine pentru restu de acte si formalitati.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR