Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • sorin68_ro

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!
Cum sa identific senzorul din partea dreapta care e responsabil cu pretensionarea centurii?
Deoarece am "limba" galbena iesita de la centura dreapta posibil sa se fi intamplat ceva? adica lovitura sau se poate declansa si accidental (nu am descoperit nici un indiciu care sa dovedeasca vreo lovitura.
Daca pistonasul a actionat centura cum pot sa-l mai aduc in starea initiala?
multumesc Rolling Eyes
Skip ads

  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai exista asa ceva si la centura????...in cazul asta nu-s normal nemtii astia sa puna senzor si la centura...sau sa fiu eu atat de inapoiat???...posibil Exclamation
  • sorin68_ro

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
da este un senzor si la centuri care in cazul unui impact declanseaza un pistonas si mai densioneaza centura cu cativa centimetri.
chestia este ca despre asta am aflat si eu ulteror dupa ce am luat masina, tot de aici de pe forum.trebuia sa casc ochii bine inainte si sa ma documentez mai temeinic. Crying or Very sad
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu detensioneaza centura, ci o strange mai tare, ca impactul corpului cu sacul airbag sa fie mai mic. Nu se poate readuce in pozitie initiala, se schimba. Si totusi am o nelamurire: a sarit capsa singura? Sau s-a umblat pe la mufe, fara a deconecta bateria? Pentru ca in cazul in care se umbla la volan (de exemplu) fara a deconecta bateria, poate sari si airbag-ul.
Skip ads

  • sorin68_ro

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce s-a intamplat eu asa am cumparat masina(asa-mi trebe daca nu m-am documentat inainte)
vroiam sa aflu unde este senzorul care declanseaza capsa de la centura , asta ca sa studiez mai bine zona respectiva sa vad ce s-a intamplat cu adevarat.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
senzorul se afla in calculatorul "de airbag" sau cel care gestioneaza acest sistem
ca tot ai cumparat masina de curand verifica si autenticiatea airbag-urilor "just in case"
  • sorin68_ro

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!!!
am verificat in seara asta airbagul de la volan si este la locul lui nemiscat si sta foarte bine acolo unde l-a pus fabricantul.
acum ramane de vazut care este treaba cu centura de s-a declansat si a iesit "limba" galbena afara. Shocked
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
poate a umblat cineva pe la scaune , dat jos sau alte operatii mai in forta.

dispozitivul acela de pretensionare are niste sigurante de blocar pe care le pui la un capat al lui daca faci operatii cu scaunul . si daca nu il pui si dai un ciocan pe acolo pe undeva poaet sa sara si trebuie sa nu ai mainile prin zona aia Smile
  • adionutz

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am si eu o problema asemanatoare capsa sarita centura dreapta pasager . se poate schimba doar capsasau macar doar o parte din sistemul enturii? masina a fost lovita pe dreapta si reparata(inainte ca eu sa o cumpar) insa centura nu functioneaza.......
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Se schimba pretensionerul cu totul, 60-100E SH. Si evident stergere "Crash" din calculatorul de airbag (ACU).
  • adionutz

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu sunt din sibiu si pe aici nu exista decat un parc de dezmembrari de care sa stiu eu. o sa trec pe acolo sa caut un pretensioner. in caz ca nu gasesc SH in sibiu exista cumva membrii ai club opel care sunt "specializati" pe componente SH ma poate ajuta cineva cu niste contacte?

credeti ca sepoate sa il montez singur sa nu mai dau fff multi bani la "baietii" de la autohuber sibiu? ceva indrumari? din ce am citit trebuie sa dau jos borna bateriei. dar cred ca s-ar putea ca in acest caz casetofonul sa se blocheze alte inconveniente mai stiti? alte masuri preventive inainte sa ma apuc de treaba?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da il poti monta singur, e simplu.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR