Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • gugu_gugulet

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 1.6 turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Va salut, noi colegi de Opel Insignia.
Sunt detinatorul unui nou Opel Insignia 1.6 Turbo 180 CP si doresc sa aflu cat va consuma masinile voastre.
Am deja 800 km la bord si pana acum nu am reusit o medie mai buna de 18 l in Bucuresti si 10 l in afara. In Bucuresti nu ma deranjeaza, tinand cont ca uneori am medie de 5km/ora, insa in afara, pe drum intins, cu cruze controll-ul activat, cu 55 km in localitati si 105 in afara, consumul mi se pare foarte mare, departe de tot de ce scrie in cartea tehnica.
In rest sunt foarte multumit de masina.
Mi-am coborat fundul dintr-un Mondeo, ultimul model, 2.0 TDCI, 140 CP. Motoarele nu pot fi comparate, Mondeo avand mare castig de cauza. Interiorul e mult mai rafinat la Insignia, insa mai putin ergonomic - de exemplu comenzile audio sunt pe partea dreapta a volanului, iar in oras mana dreapta o tii mai tot timpul pe schimbatorul de viteze. La fel si informatiile de la calculatorul de bord, mi se par greu de schimbat fata de Ford. Follow me home-ul de la Opel inseamna tinerea farurilor xenon aprinse pentru 30 de secunde, lucru pe care nu prea l-as face. Amortizoarele sunt sensibil mai tari, lucru ce ma face insa fericit pentru ca baiatul meu nu mai vomita in masina la curbe.
L-am achizitionat de la Erebus, fiind singurul pe stoc, neputand sa astept cateva luni fara masina. In afara de faptul ca am facut pana prostului dupa 50 de metri de la magazin (probabil vre-o gainarie de-a mecanicului ce a pregatit masina) si a faptului ca la drive test-ul acestui motor, pe noul opel astra (mai usor cu 160 kg ce-i drept) consumul in oras arata 11 l / 100 km, nu am ce sa le reprosez.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""Mi-am coborat fundul dintr-un Mondeo, ultimul model, 2.0 TDCI, 140 CP. Motoarele nu pot fi comparate, Mondeo avand mare castig de cauza""

impresia asta o am si eu, sofer in ultimii 9 ani doar de diesel, cand urc la volanul unei masini pe benzina. am mers recent cu o laguna, si nu stiam de ce depasesc asa greu, pana cand posesorul a spus ca trebuie sa o tin peste 3000 rpm. eu mergeam cu 2000 rpm ca la dieselul meu.
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am 1.6 16v ne-turbo, motor de 15 ani vechime și nu mi-e jenã sã-l turez și sã merg la 6000 dacã trebuie. Merge și z16let-u dacã apeși puțin pedala aia.
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cat timp motorizarea diesel e mai scumpa ca motorizarea pe benzina (lucru intalnit cam la toate marcile) va asigur ca motorul diesel va trage si va fi mai bun, nu mai zic la turbo-diesel. Nu exista sa dai bani in plus si sa nu ai performante in plus.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Termina mah, dieselul e mai scump din cauza cererii.

Iar pentru fericitul posesor de LET, asa micut cum e, mai fa km si o sa mai scada consumul.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu ii mai invidiezi pe cei cu diesel. Poate doar pentru consum. Mie mi se pare ca A 16 LET e un motor senzational. Motorul diesel doar pare mai rapid pentru ca cei cu benzinare nu au curajul sa il tina in "rosu". Wink
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Prietene, diesel-ul ne e mai scump din cauza cererii Laughing ..
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca ai un motor de 1,6 pe caroseria aia ce pretentii vrei sa ai la consum. pt caroseria aia iti treb un motor de minim 2.0.
Skip ads

  • gxg78

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ca si in cazul altor subiecte deschise pe acest forum vad ca se discuta despre orice, mai putin despre problema lui gugu_gugulet.
Un subiect asemanator am deschis si eu dar la un motor 1.8 si in vreo 170 de raspunsuri ( https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=58098 ) nu sunt 2 clare. Din aceasta cauza am intrat aici sa vad daca sunt mai multi posesori de 1.6 turbo. Se pare ca nu sunt nici de 1.8 nici de 1.6...
  • Dante66

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am facut 30 km cu masina mea Insignia 1.6 T - consumul mediu este de 14,8 litrii/100 km (trebuie sa mentionez ca masina a stationat cam 1,5 ore cu motorul portit si clima activata). Kilometrii au fost facuti in Bucuresti, cu mers atat moderat cat si cu cateva sprinturi cu viteza a II-a si a III-a (de la un semafor la altul).
  • gugu_gugulet

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 1.6 turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc gxg78 si Dante 66 pentru raspunsuri.
Dupa 1000 km, "bestia" mea a ajuns sa consume 23 l /100 km, in acest Bucuresti liber. Ma pregatesc moral ca la toamna sa-mi consume 40 l.
Ma voi duce peste 10 zile la un test de noxe. Sper sa fie defect catalizatorul.
Apropos gxg78, cand aveam un Mondeo pe benzina, mi s-a aprins si mie beculetul in forma de motor, masina incepuse sa-mi consume 15 l/100 in afara. Atunci mi-au gasit catalizatorul stricat.
Dante, dupa ce vei mai face cativa km prin oras, te rog ma da-ne si noua un feedback.
  • blitz
  • **
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Gugule, iti doresc sa ai noroc de masina si sa aibe si ea grija de tine. Consumul va scadea considerabil dar trebuie sa faci minim 2000 de km. Daca ai cutie automata nu se va schimba consumul foarte mult. numa bine
Skip ads

  • mariusy

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.6T
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Va salut. Am si eu o intrebare. Teoretic , Insignia 1.6T 180 cp nu ar trebui sa consume cat Insignia 1.8 140 cp ? Ca asa spune producatorul. Sau motorul de 1.6T va consuma mai mult decat cel de 1.8 , in aceleasi conditii de mers?


Consum mediu
7.7 l/100 km

Consum urban
10.7 l/100 km

Consum extraurban
6 l/100 km
  • Dante66

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am facut, in week-end, un drum la Ramnicu Valcea, consumul mediu pe approx. 360 km a fost de 8,6 litri/100 km (viteza medie 86 km/ora). Trebuie sa mentionez ca, la drumul Buc - Rm. Valcea, o jumatate de autostrada am facut-o cu treapta a V-a la 3500 rot/min, iar pe Dealul Negru i-am dat "talpa" de cate ori s-a putut (atat la dus cat si la intors). Ca o mentiune as putea spune ca pe Dealul Negru, masina s-a comportat exemplar Cool , a stat pe asfalt ca ventuza Very Happy

Tinand cont ca motorul este nou - eu ma declar multumit de consum (daca peste cateva mii de kilometrii v-a mai scadea cu 1,0 - 1,5 litri/100 km - voi fi si mai multumit).

L.E. :
- pe autostrada, la 130 km/ora - cu "pilotu' " activat consumul mediu este in jur de 7,0 - 7,3 litri/100 km (in functie de conditii - urcare; coborare; etc.);
- atentie la "talpa" ! - cand se apasa energic pedala consumul instant poate sarii lejer de 25 litri/100 km
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dante66 a scris:
- atentie la "talpa" ! - cand se apasa energic pedala consumul instant poate sari lejer de 25 litri/100 km

Nu-mi mai trebuie turbo ...
E, nu, pe cine mint? Dai talpã dar știi cã te-ai dus ...
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@gugu_gugulet: nu cumva conduci subturat (fiind fost posesor de diesel) ?
dar oricum ai conduce nu e voie sa consume 23 l pe traficul de vara, dupa parerea mea ceva nu e in regula cu masina si suspicios de felul meu cum sunt te mai intreb ceva: ai spus ca masina era pe stoc, sti cumva povestea ei? mai exact de ce era pe stoc la dealer, nu cumva a fost folosita pt test drive sau ceva de genul asta?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Dante66 a scris:consumul mediu pe approx. 360 km a fost de 8,6 litri/100 km (viteza medie 86 km/ora)

Daca si asta e consum mare eu anulez 2 cilindrii de la z18xe si ii mananc pane.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Elegance sa zic cat scoate un diesel consum mediu la 90 km/h viteza medie? pe BC:lol:
Ma injuri dupa Rolling Eyes
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pe autostrada? Rolling Eyes
  • Dante66

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
titro a scris:@gugu_gugulet: nu cumva conduci subturat (fiind fost posesor de diesel) ?
dar oricum ai conduce nu e voie sa consume 23 l pe traficul de vara, dupa parerea mea ceva nu e in regula cu masina si suspicios de felul meu cum sunt te mai intreb ceva: ai spus ca masina era pe stoc, sti cumva povestea ei? mai exact de ce era pe stoc la dealer, nu cumva a fost folosita pt test drive sau ceva de genul asta?


Cred ca in ceea ce priveste consumul un rol important este jucat de maniera de conducere, trebuie sa gasesti plaja optima de turatii astfel incat sa nu mergi nici subturat dar nici pre-a turat, atentie la accelerare si la franare cat si la schimbatul vitezelor .... Idea

in timp o sa te obisnuiesti cu motorul asta ....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR