Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • raven11

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am revenit cu noi informatii, am masurat cu multimetrul si imi dadea o valoare de 7V cand actionam inchidere centralizata, am verificat si cu becul se aprindea si la inchidere si la deschidere. Deocamdata un fir l-am legat la becul de la semnalizare din aripa de pe partea dreapta si urmeaza sa-l leg si pe cel de-al doilea pe partea stanga! Totusi pe dreapta cand inchid sau deschid masina nu lumineaza la aceeasi intensitate ca si cand ar merge semnalizarea, sa fie oare ca scoate doar 7V sau abia atunci cand o sa leg si celalalt fir se face circuitul complet?!
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu stim cu ce aparat ai masurat tensiunea,dar un multimetru digital are inertie mare si,la un impuls scurt nu reuseste sa afiseze tensiunea reala.
Daca lumineaza mai slab,e posibil sa fie un contact imperfect undeva,ori la vreo legatura,ori la contactele releului din modul.Nu cumva ai folosit fire prea subtiri? Acolo sunt cativa amperi.
Trebuiau legate firele,in bord,dar se pare ca nu ai reusit sa gasest acolo firele care duc direct la becurile de semnalizare.Ele sunt si la comutatorul de semnalizare (maneta din stanga) si la butonul de avarii,dar...sunt mai multe fire pe-acolo.
  • raven11

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
De la avarii am incercat sa trag dar cand dau sa inchid de la telecomanda imi merg avariile continuu si dupa am incercat sa trag direct de la maneta si de acolo nu mi-a mers de nici un fel! Intradevar pe multimetru fluctua tensiunea si eu am vazut un maxim de 7V.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
In schemele mele (Corsa B pana in 2000),firele de semnalizare sunt Negru/Alb si Negru/Verde.Aceste culori se pastreaza la toate becurile de semnalizare ale masinii.Cred ca si la Corsa C au ramas pe aceleasi culori.Poti verifica desfacand o lampa laterala sau la un far.
In bord,aceste fire (aceleasi culori) ajung la comutatorul de semnalizare pe bornele 8 si 9.Daca nici asta nu te ajuta...sorry.
Firele de masa sunt maro.
Skip ads

  • raven11

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La mine la lampile laterale sunt doua fire unul negru cu alb si unul maro, in schimb la maneta sunt 3 fire, unul masa si celelalte doua pentru lampile de pe stanga respectiv dreapta. Nu stiu care sa fie cauza dar de la maneta nu vroia sa mearga sub nici un chip, direct de la lampile din aripi merge dar cu o intensitate mica fata de cum lumineaza cand actionez semnalizarea!
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Firul maro e masa,iar cel negru cu alb e plusul,dar nu mai pe o parte.Pe partea cealalta e negru cu verde (si maro=masa).Aceste culori se pastreaza la toate lampile de semnalizare ale masinii.

Daca lumineaza mai slab,asa cum ti-am mai spus,ai undeva o rezistenta parazita,datorata ori unui contact imperfect,ori unui fir prea subtire pentru acel curent.
Pe ambele parti e lumina mai slaba la becuri?
  • raven11

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pe ambele parti e aceeasi intensitate a luminii, pe una am o siguranta de 7.5A si pe cealalta o siguranta de 10A, pana cump una de 7.5A conform schemei electrice!
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Scuza-ma dar nu mai retin ce model de Corsa ai,ca nu ai trecut-o in semnatura,astfel ca sa apara la fiecare post al tau (vezi cum apare la alti colegi de forum).
Skip ads

  • raven11

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Scuze de intarziere, nu stiu de ce nu apare ca eu am trecut la semnatura Corsa z10xe din 2001! La sigurante am folosit o chestie din asta cumparata de la un magazin de specialitate , iar pentru conectarea cablurilor o chestie ca cea din poza atasata !
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Se pare ca la masina ta e putin mai complicat.Semnalizarea se face printr-un modul electronic care comanda relee,cate unul pentru fiecare parte.Din schema electrica pe care o am eu (Corsa 2000-2003),firele care merg la becuri sunt gri/negru(stanga) si gri/rosu (dreapta).Daca gasesti aceste culori,incearca sa masori cu multimetrul,daca in timp ce semnalizezi,ai pe aceste fire tensiune oscilanta (fata de masa).N-o sa vezi 12V,dar trebuie sa oscileze cand semnalizezi stanga sau dreapta.Daca da,astea sunt firele la care trebuie sa te legi.Daca nu...(?) mai vedem.
Bine ca nu s-a ars ceva prin modulul electronic,cand ai pus aiurea firele.Noroc ca maneta de semnalizare comuta doar niste rezistente la intrarea modulului.

LE esti sigur ca ai alimentat de unde trebuie cu +12V modulul tau?
  • raven11

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
De alimentat modulul l-am alimentat direct de la baterie!
  • corsax1.0xe

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2013

  • Mesaj Privat
la corsa b din 99 ,nu are inchidere decat la cheie pe fiecare usa,

pot monta alarma pilot[am vazut mai multi membri ca folosesc fara probleme] si inchiderea centralizata?se pune modul pe cele 2 usi sofer ,pasager si la hayon,iar la capota un senzor nu?
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Inchiderea centralizata se poate monta pe orice masina,chiar si fara alarma.Consta in montarea cate unui actuator (motoras) in fiecare usa...daca vrei,pui si la haion si la capacul de benzina,cum au cele dotate din fabrica.Actuatoarele sunt comandate de un modul electronic (livrat in kit).
Alarma da comanda si pentru inchiderea centralizata,putand fi conectata ori la modulul amintit mai sus,ori direct la actuatoare.In aceasta varianta,actuatoarele pot fi comandate de alarma (nu toate alarmele pot),putandu-se chiar renunta la modulul de inchidere centralizata.
  • pmndaniel

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Bunã!

La a mea Corsa B din '99 am închidere centralizatã. Se poate monta un sistem cu telecomandã ca acesta?

Mulțumesc!
  • zcatalin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Se poate. A se citi postul anterior.
  • doru_momo

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Alta posibilitate de a se lega cele doua fire care pleaca de la modul spre semnalizari, in afara de butonul de avarie (pe care nu il pot da jos) si maneta de semnalizare, nu exista? Eventual sa ma intep in firele care duc spre becurile de semnalizare....
Intreb si eu...
  • maryo 90

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2015

  • Mesaj Privat
salll...am o corsa b din 96 si vreau sa ii montez prima oara inchidere pe cheie...am luat azi actuatori u nu cu 5 fire si unul cu 2a fire dar momentan nu stiu exact cum sa le montez cautand pe forumuri am inteles k firul verde si si albastru ramane ptr alarma...iar acum miau ramas 3 fire maro,alb si negru iar astea nustiu cum sa le leg banuiesc k negru vine un plus pe undeva si ramane alb si maro nu mai stiu unde sa le leg iar pe actuatorul de pe usa dreapta am 2a fire ablastru si verde oare se leaga cu aceleasi culori de pe acuatorul din stanga?ma puteti ajuta careva marac cum sa le leg firele mai exact...
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu ai si modulul electronic de comanda pentru actuatoare,n-ai facut nimic.Actuatorul cu 5 fire se monteaza la portiera din stanga.Firele verde si albastru de la cel cu 2 fire,se leaga cu verde si albastru de la cel cu 5 fire si impreuna,la modul.Celelalte 3 fire din stanga,se leaga tot la modul,dar nu stiu sa-ti spun care cum,decat daca mi-l dai sa-l masor cu ohmmetrul....In cutia cu care se vand actuatoarele si modulul (inclus),exista si schema de legare a firelor...banuiesc ca nu ai schema.
  • maryo 90

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2015

  • Mesaj Privat
dap actuatoarele eam luat separat deci vreau nu vreau tr sa iau s inchiderea cu telecomanda k sa pot sa termin toata treaba...
ok ms mult ptr sfat
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu neaparat.Daca vrei sa se inchida doar din cheie,poti lua un modul SH,de orice masina modele mai vechi,dar,daca nu-i stii schema de legaturi,nuprea ai cum sa-l legi.Un electronist,ar putea face un astfel de modul (simplu),dar nu se merita,avand in vedere preturile la care se gasesc cele cu telecomanda...Eu am facut asa ceva,prin anii '90.Atunci nu se gaseau.Mi-am pus inchidere si geamuri electrice pe un OltCit...aveam si deschiderea portbagajului din telecomanda alarmei si inchiderea geamurilor din telecomanda.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR