Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ma lovesc de o problema si vreau ceva sfaturi:
vreau sa schimb cutia F13 din dotare (vectra A) cu o cutie F18 de pe un vectra B; cutia F18 a fost montata si pe vectra A si pe vectra B;
la cutia F13 semnalul pentru vitezometru se ia mecanic prin cablu printr-un pinion de plastic montat in cutie; la vectra B, semnalul este electronic luat dintr-un senzor de la roata, pe cutia F18 existand un dop in locul unde ar trebui sa fie cablul; mi s-a spus sa scot dopul si sa montez pinionul de plastic de la F13 si treaba va fi ok; astazi am desfacut cutia F18 si langa locasul de montare al pinionului, in interior, nu vad ce ar putea sa antreneze acel pinion sa se invarta, astfel incat sa poata antrena mai departe cablul vitezometrului; mai trebuie ceva montat, lipseste ceva din fabricatie la cutia de pe B fata de cea de pe A ( acelasi model)?
rog niste sfaturi de la colegi in cunostinta de cauza la aceasta problema
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca lipseste din fabrica.la vectra b km era electronic cu semnal de pe senzor abs stanga fata.deci neamtul nu s-a mai complicat sa puna si ce trebuie in cutie.desfa si f13 si vezi poate poti pune piesa lipsa in f18.sau fa rost de un f16 de vectra a. de preferat de pe o varianta diesel.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am facut cateva poze:

se vede gaura pe unde intra cablul, pintenul in care se opreste pinionul, dar nu vad cine il poate antrena in miscare
ce diferente sunt intre F16 benzina si F16 diesel?
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pentru moderatori: nu vreau sa se considere up
dupa ceva sapaturi se pare ca nu am din constructie pinionul de antrenare, pinion cu 26 de dinti ce vine montat in zona marcata cu rosu;

intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1) in eventualitatea in care gasesc un pinion, cum il montez, a mai desfacut cineva diferentialul de F18, care e algoritmul de demontare?
2) are cineva vreo cutie F18 sau F16 faramata de unde pot recupera acest pinion?

multumesc!
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mai simplu gasesti cutie intreaga. aia de diesel e mai lunga.adica iti trebuie un f16wr.

de pinion vb cu @kapy.el parca avea ceva bucati de cutie.dar oare se potriveste pe ce ai tu?
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
aseara am scormonit netu' si m-am lamurit: imi trebuie pinionul (am inteles ca e de plastic), o siguranta zegher si 2 ore; pinionul e identic pe F16, F18, F20; acu tre sa gasesc pinionul
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR